WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kulturystyka – czym jest, jak zacząć i osiągnąć sukces?

na czym polega kulturystyka

Często można usłyszeć stwierdzenie, kulturystyka to nie sport, a styl życia. Aby rozwinąć tę myśl należy poznać tajemnice tej dyscypliny. Sam trening jest tylko jednym z wielu elementów, który ma wpływ na efekt końcowy. Jak zacząć przygodę z kulturystyką i która kategoria będzie dla Ciebie idealna, aby odnieść sukces?

Czym jest kulturystyka?

Ciężko porównać kulturystykę z inną dyscypliną sportu. Chyba w żadnym innym sporcie nie ma wpływu tak wiele czynników na efekt końcowy. Trening, sposób odżywiania, regeneracja, ilość aktywności w ciągu dnia – to wszystko wpływa na jakość Twojej sylwetki.

Kulturystyka to dyscyplina, w której chodzi o rozwój i kształtowanie mięśni poprzez trening oporowy. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, kulturystykę definiuje się nie tylko poprzez rodzaj treningu, ale też podejście do diety, regeneracji czy suplementacji.

kulturystyka

Efekty pracy oceniane są przez panel sędziowski na zawodach. Każda kategoria ma osobne wytyczne, na podstawie których przyznawane są noty.

Najbardziej znanymi federacjami kulturystycznymi są:

  1. Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu – IFBB
  2. IFBB NPC

Natomiast najbardziej znanymi zawodami, w których uczestniczą absolutnie najlepsi kulturyści to Mr. Olympia i Arnold Classic.

Czytaj także: Arnold Schwarzenegger – sylwetka byłego zawodowego kulturysty

Czy kulturystyka jest zdrowa?

Poniekąd kulturystyka to poniekąd sport ekstremalny. Podczas przygotowań do zawodów doprowadzamy nasze ciało do granic możliwości pod względem poziomu tkanki tłuszczowej, gospodarki wodnej czy podejścia do diety.

Powyższe aspekty mogą odbić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. W wielu kategoriach kulturystycznych stosowane są niedozwolone środki, które nie są obojętne dla zdrowia. Efekty w postaci imponującej sylwetki.


👉Skutki uboczne stosowania sterydów – zestawienie


Kulturystyka – jak zacząć?

Uprawianie kulturystyki to ciężki kawałek chleba, który wymaga wielu wyrzeczeń i ogromnego charakteru.

W pierwszej kolejności powinieneś poznać podstawowe zasady:

treningu siłowego, prawidłowego odżywiania w okresie masowym i redukcyjnym, regeneracji oraz suplementacji.

  1. Trening siłowy – jest specyficznym rodzajem wysiłku. Często chodzi o zaangażowanie konkretnego mięśnia tak, aby osiągnąć estetyczną i zadbaną sylwetkę. Rozpoczynając treningi zapoznaj się przede wszystkim z prawidłową techniką ćwiczeń wielostawowych.
  2. Dieta – ma również ogromne znaczenie pod kątem kształtowania sylwetki. To od niej zależy czy budujemy masę mięśniową lub redukujemy tkankę tłuszczową. Duże znaczenie ma białko, ale też ilość węglowodanów i tłuszczy w diecie. Dwoma ostatnimi często manipulujemy w zależności od celu.
  3. Regeneracja i suplementacja – to dwa aspekty, które również mają wpływ na efekt końcowy. Musisz odpoczywać odpowiednią ilość czasu, aby zauważyć efekty treningu. Z kolei suplementacja pozwoli Ci jeszcze bardziej zmaksymalizować efekty ciężkiej pracy.

O wszystkie wspomniane wyżej aspekty zadbają nasi trenerzy oraz dietetycy Budujmase.pl. Odbierz swój plan treningowo-dietetyczny i wejdź na wyższy level!

plany - rejestracja

👉Jak ułożyć plan treningu i diety? Eksperci BudujMase.pl zrobią to za Ciebie!👈

Jakie są kategorie w kulturystyce?

Kulturystyka to szerokie pojęcie, które dzieli się na poszczególne kategorie. W tym sporcie nie do końca chodzi o maksymalny rozmiar i ilość masy mięśniowej. W niektórych kategoriach bardziej liczą się proporcje i estetyka.

Kulturystykę możemy podzielić na następujące kategorie:

  1. Kulturystyka ekstremalna – jak sama nazwa wskazuje, chodzi w niej o ponadprzeciętny rozwój sylwetki. Ekstremum w tej kategorii jest możliwe ze względu na brak kontroli antydopingowej. Liczy się tutaj duża ilość masy mięśniowej przy maksymalnym odtłuszczeniu sylwetki.
  2. Kulturystyka naturalna – jest to kategoria mniej spektakularna niż kulturystyka ekstremalna czy nawet klasyczna, ponieważ zawodnicy są skrupulatnie badani pod kątem niedozwolonych substancji w organizmie. Natomiast możemy spotkać coraz więcej zawodów dla naturalnych kulturystów.
  3. Kulturystyka klasyczna – kanonami nawiązuje do złotej ery, czyli czasów Arnolda Schwarzeneggera. W kulturystyce klasycznej zawodnicy rywalizują w kategoriach wzrostowych i wagowych. W PZKFiTS możemy wyróżnić następujące kategorie:
  • kategoria do 170,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 2 kg;
  • kategoria 170,1–175,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 4 kg;
  • kategoria 175,1–180,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 6 kg;
  • kategoria 180,1 cm i więcej:
    – 180,1–190,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 8 kg,
    – 190,1–198,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 9 kg,
    – 198,1 cm i więcej: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 10 kg.
zawody kulturystyczne

Jakie są rodzaje kulturystyki?

Mówiąc stricte o kulturystyce można przytoczyć kategorie, które zostały wymienione w poprzednim akapicie. Na zawodach sylwetkowych można zauważyć także inne typy sylwetek, a różnice są wskazać nawet laicy.

  • Fitness plażowe to bardzo popularny rodzaj kulturystyki, w której oceniana jest estetyka. Wąska talia, szerokie barki i zarysowany tonus mięśniowy.
  • Bikini fitness i fitness sylwetkowe to dwie damskie kategorie. Różnią się między sobą ilością tkanki mięśniowej. W bikini fitness oceniane są proporcje – zarysowane pośladki, wąska talia, ale też fryzura i ogólna prezencja. Fitness sylwetkowe to większa definicja mięśniowa, większa ilość masy mięśniowej i inne kanony oceny.

Czy kulturystyka to opłacalny sport?

Z całą pewnością kulturystyka nie jest opłacalnym sportem w kontekście utrzymania się z zawodów sylwetkowych. Kulturystyka to bardziej hobby, niż dyscyplina sportowa traktowana jako sposób na życie.

Zawodnicy zdobywający tytuł Mistrza Polski mogą liczyć najwyżej na kilkaset złotych nagrody i voucher na suplementy. Jest to symboliczna nagroda i z pewnością żaden z kulturystów nie startuje z nadzieją na wygranie imponujących nagród.

Z samych zawodów są w stanie utrzymać się nieliczni zawodnicy, którzy zajmują najwyższe miejsca na zawodach Mr. Olympia. Tylko te zawody gwarantują nagrody, które konkurują z innymi znanymi dyscyplinami sportu.

Kulturyści utrzymują się zazwyczaj z zajęć związanych z kulturystyką, a nie samych zawodów. Prowadzenie treningów personalnych, rozpisywanie diet i planów treningowych, kontrakty z firmami suplementacyjnymi czy sesje fotograficzne to zajęcia, dzięki którym kulturyści mogą utrzymywać się z pasji.

Sprawdź także: Jay Cutler – amerykański kulturysta, czterokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia

sylwetki ikony sportu

Dieta i suplementacja w kulturystyce

Dieta i suplementacja odgrywa ogromne znaczenie w kulturystyce. Od diety i suplementacji zależy czy pojawią się efekty i jak szybko one nastąpią. Dieta jest uzależniona od celu jaki chcemy osiągnąć. Inaczej wygląda odżywianie w czasie budowania masy mięśniowej, a jeszcze inaczej, gdy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Kulturyści są jedną z lepiej grup w kontekście oddziaływania żywności na nasz organizm. Każdy posiłek jest odpowiednio zaplanowany pod względem kompozycji i kaloryczności. Dużą rolę odgrywa białko, ale też węglowodany, które są nośnikiem energii oraz tłuszcze.

Suplementacja ma za zadanie zmaksymalizować efekty, poprawić regenerację, czy pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Właśnie w tych trzech kategoriach należy rozróżniać rodzaje suplementów.

Podstawę suplementacji kulturysty stanowi:

Innym rodzajem suplementacji jest doping, który jest obecny w kulturystyce. Są to jednak środki, które powinny zostać włączone w jak najpóźniejszym etapie i pod pełną kontrolą lekarza, najlepiej endokrynologa.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

A ty wiesz czym jest: Kulturystyka naturalna?

doping

Dieta w kulturystyce – zasady i przykładowy jadłospis

Dieta w kulturystyce musi być skrupulatnie zaplanowana pod kątem makroskładników i kaloryczności. Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:

Przykładowy jadłospis✏️
Śniadanie
• 🍳 Omlet z warzywami
II posiłek
•🥗 Sałatka z chudą rybą
Obiad
• 🍛 Pierś z kurczaka z ryżem i warzywami
IV posiłek
• 🥛 Szejk białkowy
Kolacja
• 🍝 Makaron z kurczakiem i warzywami

Przeczytaj także: Dieta kulturysty – co jeść, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Suplementacja w kulturystyce – co warto wiedzieć?

Jak zostało wcześniej wspomniane, suplementy można podzielić na 3 grupy: treningowe, prozdrowotne, regeneracyjne.

Różnią się one sposobem działania, ponieważ suplementy typu kreatyna, beta alanina czy kofeina ma wpływ na efekty treningowe.

Z kolei witaminy i minerały lub omega 3 mają za zadanie uzupełnić niezbędne braki w diecie. Regenerację możemy poprawić dzięki np. melatoninie, aminokwasom BCAA czy glutaminie.

Zestaw BudujMasę XXL Premium

zestaw na masę

Zestaw BudujMasę XXL Premium
 

Czy wiesz, że w planach Budujmase.pl W GRATISIE otrzymujesz DARMOWY plan suplementacji dobranej indywidualnie do Twoich celów i możliwości.

Do darmowego planu suplementacji dostajesz przygotowany specjalnie dla Ciebie koszyk zakupowy do zrealizowania w sklepie BudujMase.pl z naliczonym DODATKOWYM RABATEM -10% , dostosowany do określonej przez Ciebie max kwoty zakupu.

plan suplementacji do planu treningu i diety budujmase.pl

Jakie są przeciwwskazania do uprawiania kulturystyki?

Kulturystyka to ciężki sport, który z pewnością nie jest dla każdego. Aby odnosić sukcesy w kulturystyce musisz cechować się ponadprzeciętną genetyką. Jednam mimo to kulturystyka może nie być bezpieczna dla osób z problemami zdrowotnymi typu choroby układu sercowo-naczyniowego lub choroby stawów.

Jeśli w trakcie ćwiczeń siłowych zauważasz niepokojące sygnały, typu skoki ciśnienia, duża zadyszka nieporównywalna do intensywności wysiłku czy ból stawów. Jeśli widzisz niepokojące sygnały w trakcie lub po zakończonych ćwiczeniach to warto skonsultować to z lekarzem specjalistą.

Dowiedz się także: Co daje siłownia? 10 korzyści jakie daje nam trening siłowy


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *