Kontuzje bicepsa to dość popularny uraz, który spotyka nawet osoby nieuprawiające sportu. Naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia lub nawet jego zerwanie może spotkać każdego. Jak rozpoznać i wyleczyć tego typu kontuzję, gdy narzekamy na ból mięśnia dwugłowego ramienia?
Anatomia i funkcje bicepsa (mięśnia dwugłowego ramienia)
Biceps to potoczna nazwa mięśnia dwugłowego ramienia. Znajduje się on pomiędzy łopatką a przedramieniem i łączy się z ww. częściami ciała za pomocą ścięgien. Biceps, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch głów:
- głowa krótka – rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki za pomocą ścięgna,
- głowa długa – rozpoczyna się na guzku nadpanewkowym oraz obrąbku stawowym łopatki.
Obie głowy tworzą biceps, który przyczepia się do kości promieniowej. Co istotne, tworzy rozcięgno, które łączy się z powięzią przedramienia. W obrębie mięśnia dwugłowego ramienia umiejscowione są kaletki maziowe – łokciowa i dwugłowo-promieniowa. Ich zadaniem jest zmniejszenie tarcia struktur ramienia.
Zestaw na Pompę Mięśniową
- przedtreningówka Sport Definition Pump Kick 450g
- kreatyna Sport Definition The Mono 500g
- Shaker Gratis
Budowa anatomiczna przyczepu
Zadaniem przyczepu jest połączenie mięśnia i kości tak, aby możliwe było wykonanie wszystkich funkcji anatomicznych. Przyczep to elastyczna, ale mocna struktura. Na jednym końcu łączy się z mięśniem, płynnie przechodząc w włókna mięśniowe. Z drugiej strony przytwierdza się do kości tworząc silną konstrukcję.
Największym i najsilniejszym przyczepem w naszym organizmie jest Achilles, który łączy mięsień trójgłowy łydki z kością piętową.
Po czym poznać zerwany biceps?
Objawy zerwania mięśnia dwugłowego ramienia mogą być różne w zależności od okoliczności oraz siły zerwania. Z reguły opisywanej kontuzji towarzyszy silny ból i wyraźna zmiana kształtu ramienia. Jeżeli zauważysz u siebie któreś z poniższych objawów to prawdopodobnie masz do czynienia z zerwaniem mięśnia dwugłowego ramienia:
- ból w zgięciu łokciowym,
- wyraźne skrócenie mięśnia dwugłowego ramienia,
- osłabienie siły mięśniowej w kontuzjowanym ramieniu,
- utrudnienie ruchomości w stawie łokciowym,
- brak napiętego ścięgna w dole łokciowym.
Poznaj także plany Budujmase.pl i skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy ułożą dla Ciebie indywidualny plan dietetyczno-treningowy Budujmase.pl
Jak naprawić zerwany biceps?
Jeżeli mamy do czynienia z całkowitym zerwaniem mięśnia dwugłowego ramienia to konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Nie ma możliwości, aby zerwany przyczep głowy długiej czy krótkiej samoistnie zrósł się w odpowiednim miejscu.
- Operacja dalszego przyczepu polega na reinsercji, czyli przymocowaniu ścięgna do guzowatości kości promieniowej. Przytwierdza się go za pomocą kotwic guzików korowych lub tuneli kostnych.
- Drugim stosowanym sposobem w urazach ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest jego rekonstrukcja z wykorzystaniem przeszczepu wykorzystanych z innych struktur. Może to być ścięgno Achillesa lub powięź szeroka uda. Jest to skuteczniejsza metoda, ponieważ zapobiega tworzeniu przykurczów stawu łokciowego.
Tuż po operacji wymagane jest unieruchomienie kończyny. Sposób jest dobierany indywidualnie. Może to być temblak, szyna lub orteza. Po zabliźnieniu miejsca operacji można przystąpić do rehabilitacji mającej na celu przywrócenie elastyczności i pełnej sprawności bicepsa.
Czy zerwany biceps trzeba operować?
Teoretycznie da się funkcjonować z zerwanym mięśniem dwugłowym ramienia, natomiast uszkodzenie mięśnia będzie zauważalne poprzez skrócenie głowy bicepsa. Mogą pojawić się też problemy z pełnym wyprostem ramienia. Po pewnym czasie ścięgno zrośnie się w nowym miejscu i w tym momencie rekonstrukcja staje się niemożliwa.
Mięsień dwugłowy ramienia jest zdatny do rekonstrukcji do sześciu tygodni od urazu. Po tym czasie biceps traci właściwości sprężyste i mogą pojawić się zrosty.
Czytaj także: Jeden biceps większy od drugiego – co robić?
Ile goi się zerwany biceps?
Tempo gojenia się bicepsa może być różne w zależności od organizmu. W przypadku sportowców konieczna będzie jak najszybsza operacja, aby przywrócić wszystkie funkcje sprawnościowe mięśnia dwugłowego ramienia. W innym razie możemy odczuwać mniejszy zakres ruchomości lub spadek siły ramienia.
W przypadku osób, które na co dzień nie podejmują aktywności fizycznej, czas rekonwalescencji może być dłuższy. Operację przyszycia lub rekonstrukcji ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia można wykonać do 6 tygodni od wystąpienia urazu.
W obu przypadkach konieczna będzie co najmniej kilkutygodniowa rehabilitacja, której celem będzie szybsze i całkowite przywrócenie sprawności.
Ile goi się naderwany biceps?
Standardowa rekonwalescencja po naderwaniu bicepsa wynosi około 12 tygodni.
- Przez pierwsze 3 tygodnie ramię powinno zostać unieruchomione za pomocą temblaku lub ortezy. Celem takiej praktyki jest redukcja obrzęku oraz stanu zapalnego w kontuzjowanym miejscu.
- Między trzecim, a szóstym celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie łokciowym. W tym okresie możemy włączyć lekkie ćwiczenia, nawet pod niewielkim obciążeniem.
- Między 7, a 12 tygodniem skupiamy się nad poprawą kontroli motorycznej, a tym samym powrotem do pełnej sprawności.
Zerwany biceps a nadwyrężony biceps − różnica
Jak powszechnie wiadomo, zerwanie bicepsa jest dużo poważniejszym urazem niż naderwanie mięśnia lub tylko nadwyrężenie. Ale jakie są właściwie różnice pomiędzy zerwaniem a naderwaniem mięśnia dwugłowego ramienia?
- Zerwaniem nazywamy przerwanie ciągłości struktury mięśnia w danym miejscu podczas, gdy nadwyrężenie mięśnia objawia się najczęściej jako ból w okolicy łokcia.
- W przypadku na nadwyrężenia bicepsa wystarczy odpoczynek od aktywności fizycznej. Pomocna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią terapię manualną. W tym przypadku w zupełności wystarczy leczenie zachowawcze. Z kolei zerwanie wiąże się z rekonstrukcją uszkodzonej tkanki.
Czy przy bólu bicepsa trzeba przerwać trening?
Każdy rodzaj bólu jest rodzajem sygnału wysyłanego przez nasz organizm, że w danej partii naszego ciała dzieje się coś niepokojącego. Może to być mięsień dwugłowy ramienia, staw kolanowy etc.
Jeżeli poczujesz ból bicepsa podczas ćwiczeń to znak, że popełniłeś błąd w technice lub nastąpiło nadwyrężenie danej struktury. Jest to moment, w którym powinieneś przerwać ćwiczenia. Sam trening nie będzie już efektywny, a kontynuowanie ćwiczeń może skończyć się groźniejszym urazem.
Ile czasu potrzebuje biceps na regenerację?
Czas potrzebny na regenerację zależy od stopnia uszkodzenia bicepsa. Przykładowo naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia nie zajmie tyle czasu jak rekonwalescencja po zerwaniu, natomiast jest poważniejszą kontuzją niż nadwyrężenie.
W przypadku zerwania lub zerwania konieczne jest co najmniej kilkanaście tygodni przerwy, aby włókna mięśniowe całkowicie się zregenerowały. W przypadku zerwania musimy wdrożyć postępowanie pooperacyjne. W trakcie przerwy konieczna może być rehabilitacja mająca na celu przywrócenie sprawności sprzed kontuzji.
Nadwyrężenie to najłagodniejszy rodzaj urazu bicepsa. Najczęściej oznacza kilka dni przerwy i stopniowy powrót do ćwiczeń.
Dowiedz się także: Trening na biceps – jak najlepiej ćwiczyć biceps
Podobne artykuły:
- Modlitewnik w treningu na siłowni
- Ćwiczenia na biceps dla dziewczyn
- 10 najlepszych ćwiczeń na biceps
- 5 wskazówek jak zbudować duże bicepsy
- 5 skutecznych sposobów na zbudowanie potężnych bicepsów