WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Fast foody a forma fizyczna – czy można zrobić formę jedząc fast foody?

fast foody a forma fizyczna

Aby osiągnąć zadbaną sylwetkę należy zmienić nawyki żywieniowe i wyeliminować tzw. fast foody. Jest to sprawdzony sposób znany od dawna. Istnieje też teoria, że tak naprawdę liczy się tylko bilans kaloryczny, a sama jakość pożywienia ma mniejsze znaczenie. Czy rzeczywiście trzeba eliminować niezdrową żywność typu fast food, aby osiągnąć cel sylwetkowy?

Czym są fast foody?

Fast foody w dosłownym tłumaczeniu to szybkie jedzenie. Jest to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego, które kojarzone jest głównie z żywnością słabej jakości.

W składzie fast foodów znajdziesz spore ilości niezdrowych tłuszczów typu trans, cukru i ulepszaczy smaku, które powodują, że walory smakowe są dla nas atrakcyjne. Najpopularniejszymi rodzajami fast foodów są hamburgery, hot dogi, pizza, kebab, słodzone napoje czy innego rodzaju żywność o wysokim stopniu przetworzenia.

Warto zauważyć, że fast foody obecnie są powszechne na każdym kroku, a niska cena powoduje, że jesteśmy bardziej skłonni na ich częste spożywanie.

Sprawdź także: Ile kalorii ma pizza? Ile kcal ma kawałek pizzy?

Jak fast food wpływa na organizm?

O ile sporadyczne spożywanie fast foodów nie wyrządzi znaczącej krzywdy w naszym organizmie, to regularne uwzględnienie tego typu żywności, szczególnie przy niedostatecznej aktywności fizycznej może nas prowadzić do wielu problemów zdrowotnych takich jak:

  • nadwaga i otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • podwyższenie poziomu cholesterolu,
  • większe ryzyko zawału serca,
  • obciążenie wątroby,
  • powstawanie stanów zapalnych.

Warto wiedzieć: Cheat day – kiedy i jak zrobić go prawidłowo?

Fast food a forma fizyczna

Nie jest tajemnicą, że spożywanie produktów typu fast food nie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak samo jest w przypadku dbania o formę fizyczną.

  • Produkty typu fast food są gęsto kaloryczne to znaczy, że dostarczają dużą ilość kalorii na 100 gram.
  • Niski indeks sytości powoduje, że jesteśmy w stanie zjeść naprawdę sporo tego typu przekąsek zanim nasz ośrodek głodu zostanie zaspokojony.
  • Wraz z fast foodami nie dostarczamy niezbędnych witamin i minerałów, co ma duże znaczenie pod kątem zdrowia i dbania o formę fizyczną.

Oczywiście sporadyczne spożycie kebaba, czy kilku kawałków pizzy, nawet podczas ścisłej diety nie wyrządzi zbyt wiele krzywdy. Natomiast regularne stołowanie się w popularnych sieciowych restauracjach nie przysłuży się estetyce naszej sylwetki.

plany dietetyczne budujmase

Wpływ fast foodów na formę fizyczną

Osoby aktywne fizyczne wykazują większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały dostarczone wraz z pożywieniem. Przekąski fast food to żywność, która poza wartością energetyczną nie dostarcza mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmów. W wielu fast foodach próżno szukać świeżych warzyw, które są bogate w witaminy i minerały.

Dawka kaloryczna fast foodów w przeliczeniu na wielkość porcji może wpłynąć na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ten typ żywienia sprzyja odkładaniu się zbędnych kilogramów.

Może Cię zainteresować: Kalkulator deficytu kalorycznego

Aktywność fizyczna a fast foody – czy można zrobić formę jedząc fast foody?

Podejście do kształtowania sylwetki opiera się o spożywanie pełnowartościowych posiłków i podejmowanie aktywności fizycznej.

  • Żywność stanowi “paliwo” dla naszego organizmu. Od tego jakiej jakości posiłki będziemy spożywać zależy jak długo będziemy cieszyć się dobrym stanem organizmu pod kątem zdrowia i sprawności fizycznej.

Opierając swoją dietę o fast foody, w krótkim okresie czasu nie zauważymy różnic pod względem kompozycji sylwetki i możliwości na treningu. Natomiast taka praktyka w dłuższym okresie może prowadzić do gorszych wyników zdrowotnych, słabszych wyników sportowych lub gorszego samopoczucia.

Czy można schudnąć na fast foodach?

Teoretycznie wystarczy pilnować bilansu kalorycznego, aby nasza sylwetka zmieniła kompozycję. Można spotkać eksperyment, w którym uczestnik żywił się przede wszystkim posiłkami typu fast food. Co ciekawe przy zachowaniu ujemnego bilansu energetycznego udało się zgubić nadmiar kilogramów. Natomiast nie jest to rozsądne podejście, a eksperyment należy traktować jako rodzaj ciekawostki.

Odżywiając się w ten sposób narażamy się na wiele niedoborów oraz słabsze samopoczucie. Z czasem mogą pojawić się problemy z miażdżycą lub spadnie odporność organizmu.

plan dietetyczny

Czy na masie można jeść fast food?

Częstą praktyką jest pożywanie produktów gęsto kalorycznych w celu podbicia bilansu energetycznego. Sporadyczne uwzględnienie takiej praktyki może spełniać swój cel. Natomiast nie powinniśmy dostarczania kalorii opierać na słabej jakości pożywieniu.

Oczywiście takie podejście wydaje się atrakcyjne pod kątem smakowitości, natomiast może przynieść negatywny wpływ na możliwości wysiłkowe czy samopoczucie.

Czytaj również: Niezdrowe jedzenie — jak wpływa na masę mięśniową?

Zdrowe wybory wśród fast foodów

Dieta nie musi się kojarzyć z jałowymi posiłkami, które w większości będą stanowić ryż z kurczakiem. Możesz skomponować posiłki w taki sposób, aby w smaku przypominały popularne fast foody, natomiast ich składniki były dużo lepszej jakości.

Zasady zdrowego wyboru fast foodów:
✅Wybieraj pieczone lub grillowane potrawy zamiast tych smażonych w głębokim tłuszczu.
✅Staraj się nie wybierać tłustych sosów.
✅Zamieniaj białe pieczywo na pełnoziarniste.
✅Kieruj się stopniem przetworzenia.
✅Ignoruj przekazy marketingowe i staraj się nie zamawiać w zestawie.
✅Unikaj sieciowych restauracji typu: McDonald’s, KFC, Burger King.

Alternatywy dla tradycyjnych fast foodów

plan dietetyczny

Przy odrobinie kreatywności możemy sami przygotować domowy rodzaj fast foodu, który smakiem nie będzie odbiegał od popularnych dań z sieciowych restauracji.

  1. Frytki z batatów,
  2. Burger domowy,
  3. Chipsy z warzyw,
  4. Domowa pizza,
  5. Pieczone kawałki kurczaka,
  6. Frytki z piekarnika,
  7. Domowy kebab z warzywami i pieczonym mięsem.

Ile razy w tygodniu można jeść fast foody?

Nie ma sztywnej zasady, która wskazuje ile razy w tygodniu można zrobić odstępstwo od diety i zjeść kawałek pizzy lub burgera.

  • Weekend często jest okresem sprzyjającym na małe grzechy i uczczenie tygodnia treningów ulubionym fast foodem. Jest to rozsądne podejście pod wieloma względami.
  • Przede wszystkim nie ucierpi na tym nasza codzienna dieta, ponieważ jednorazowa zwyżka kalorii nie wpłynie na naszą sylwetkę i zdrowie.
  • Perspektywa weekendowego spożycia fast foodu, na który masz ochotę może działać motywująco w trakcie tygodnia. W ten sposób zmobilizujesz się do wykonania planu treningowego w 100%.
  • Cotygodniowy cheat meal pomoże oderwać się od codzienności o pozytywnie może wpłynąć na aspekt mentalny. Oderwanie się od diety może wpłynąć na jej łatwiejsze utrzymanie na co dzień.

Może zainteresuje Cię także: Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – krok po kroku


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *