WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Spinning rowerowy – co daje jazda na rowerze spinningowym?

spinning

Spinning to wytrzymałościowa forma treningu, która doskonale buduje kondycję. Ten rodzaj aktywności ciągle zyskuje na popularności. Trening spinningowy możesz wykonać podczas zajęć w klubie fitness lub warunkach domowych. Jakie korzyści daje jazda na rowerze spinningowym?

Co to jest spinning rowerowy?

Spinning rowerowy to forma treningu wytrzymałościowego, który odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Podczas zajęć możemy wplatać elementy fitnessu, które angażują dodatkowe partie ciała. Taka forma aktywności określana jest jako Indoor Cycling. W czasie zajęć mamy okresy intensywnego pedałowania, jazdę w niskiej pozycji czy prace tylko dolnych partii przy unieruchomionej górze.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

🚲Rower spinningowy określany jest także jako Spinner:

  • Charakteryzuje się nieco inną konstrukcją niż klasyczny rower stacjonarny.
  • Rower spinningowy powstał z myślą o kolarzach poza sezonem.
  • Zasada jazdy na rowerze spinningowym jest bardzo podobna do wyścigu kolarskiego.
  • Pozycja i charakterystyka pracy jest zbliżona do treningu właściwego przeznaczonego dla kolarza.
  • Atrybutem roweru spinningowego jest koło zamachowe, które doskonale imituje warunki kolarskie
  • Charakterystycznie wyprofilowana kierownica ma na celu przyjęcie pozycji siedzącej, dokładnie takiej jak podczas wyścigu kolarskiego.
  • Dodatkowo wygięta kierownica z długimi rogami odciąża nadgarstki i ułatwia pedałowanie.

Korzyści z treningu spinningowego

Podstawową korzyścią z zajęć spinningowych jest poprawa wytrzymałości i ogólnej sprawności naszego ciała. Zajęcia zazwyczaj odbywają się pod okiem instruktora, który nie tylko nadaje tempo, ale i poprawia technikę. Godzinny trening jest w stanie zużyć sporą ilość energii, dzięki czemu pozytywnie wpłyniemy na kompozycję sylwetki. Warto wymienić także inne korzyści, jakie niosą ze sobą rowery spinningowe:

  1. Szybszego spalania tkanki tłuszczowej – podczas godziny jazdy na rowerze spinningowym możemy spalić od 400 do 600 kcal w zależności od intensywności jazdy i warunków fizycznych osoby ćwiczącej. Jest to ilość, która może w pozytywny sposób wpłynąć na nasze ciało spalając nadmiar tkanki tłuszczowej.
  2. Poprawy nastroju i samopoczucia – zdrowie psychiczne jest niemal tak sami istotne jak zdrowie fizyczne. Warto uprawiać spinning, aby rozładować napięcie i stres dnia codziennego. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, które zredukują stres i poprawią samopoczucie.
  3. Rozbudowy poszczególnych partii mięśniowych – trening na rowerze spinningowym znacząco angażuje mięśnie ud. Intensywne pedałowanie to duży wysiłek dla dolnych partii ciała, które zwiększą swoją siłę. Charakter pracy mocno uaktywnia także mięśnie głębokie oraz skośne brzucha.
  4. Zwiększenie objętości płuc – trening właściwy na Spinnerach ma charakter wytrzymałościowy. Tym samym podejmując regularną pracę na rowerkach możemy znacząco wpłynąć na poprawę objętości płuc.
  5. Poprawa zdrowia – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na wymodelowanie sylwetki oraz stan zdrowia. Dzięki pracy wytrzymałościowej możemy poprawić funkcjonowanie układu oddechowego oraz poprawiamy wydajność układu sercowo – naczyniowego.
  6. Doskonały sposób regeneracji mięśni – spokojne pedałowanie na rowerze spinningowym może być traktowane jako aktywny wypoczynek. Nieznaczne podniesienie tętna poprawia krążenie, a tym samym bardziej efektywnie dostarcza wartości odżywcze do mięśni.

Sprawdź także: Co daje jazda na rowerze? Jazda rowerem a korzyści


🛒W szybszym uwidocznieniu mięśni pomogą Ci plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl🛒

plany - rejestracja

Jakie są rodzaje ćwiczeń na rowerze spinningowym?

Trening na rowerze spinningowym może mieć wiele rodzajów tym bardziej, jeśli mówimy o zajęciach Indoor Cycling

Trening spinningowy dzieli się na:

  • Regeneracyjny (Recovery) – rodzaj jazdy regeneracyjnej. Tętno utrzymywane jest poniżej 50% tętna maksymalnego.
  • Wytrzymałościowy (Endurance) – typowy trening cardio. Dzięki większej intensywności treningu możliwe jest spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Siłowy (Strenght) – duży opór i jednostajne tempo pedałowania znacząco zwiększa siłę kończyn dolnych. Tętno utrzymujemy na poziomie 75-85% tętna maksymalnego.
  • Interwały (Interval) – polega na zmiennej intensywność wysiłku. Przeplatamy okresy przyspieszeń i spokojnego pedałowania. Interwał wywołuje tzw. dług tlenowy, dzięki czemu szybciej spalamy tkankę tłuszczową.
  • Wyścigowy (race Day) – najbardziej zaawansowana forma treningu na rowerze spinningowym. Tętno utrzymywane jest na poziomie 80-92%. Jest to ogromny wysiłek, podczas którego w naszym organizmie dochodzi do przemian beztlenowych.

Czytaj także: Jak schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Spinning rowerowy - co daje jazda na rowerze spinningowym?

Jak wygląda trening na rowerze spiningowym?

Znasz już zalety i zasady jazdy na rowerze spinningowym. Większość amatorów uczęszcza do klubu fitness, gdzie odbywają się zajęcia z Indoor Cyclingu.

Zazwyczaj trening składa się z trzech części: rozgrzewki, treningu właściwego, wyciszenia.

  1. Zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie mięśni, ścięgien i stawów do wzmożonego wysiłku fizycznego. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka powinna trwać około 15 minut.
  2. Trening właściwy może składać się z różnych poziomów intensywności, podjazdów, interwałów lub opierać się na jednostajnym pedałowaniu. Rodzaj treningu oraz jego charakter ustala instruktor.
  3. Ostatni etap zajęć to wyciszenie, które ma na celu uspokojenie tętna. Polega ono na spokojnym pedałowaniu, co powinno przełożyć się na mniejsze “zakwasy”.

Częstotliwość i intensywność treningu

Częstotliwość treningu w znacznym stopniu jest związana z jego intensywnością. Im bardziej intensywny wysiłek podejmujemy, tym dłuższy okres potrzebny na regenerację.

Dobrym podejściem jest wykonanie dwóch intensywnych treningów na Spinnerze oraz uzupełnienie planu o spokojniejszą jazdę na przykład na rowerze stacjonarnym. Takie 4 jednostki treningowe doskonale poprawią Twoje możliwości tlenowe bez ryzyka przetrenowania

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Może Cię zainteresować: Triathlon – dystans, zasady, jak zacząć

Ile razy w tygodniu ćwiczyć spinning?

Spinning może być bardzo intensywną formą wysiłku fizycznego jak i aktywną formą regeneracji. W zależności od rodzaju spinningu jaki uprawiamy, powinniśmy dobrać także częstotliwość treningu. Z całą pewnością nie da się wykonać ciężkiego treningu spinningowego każdego dnia. Trzy intensywne jednostki treningowe to absolutne maksimum jeśli mówimy o osobach wytrenowanych. Oczywiście, pomiędzy możemy wykonywać lekkie treningi regeneracyjne.

Trening wytrzymałościowy nie obciąża w takim stopniu układu nerwowego jak np. interwał czy race Day. Z tego względu możemy go wykonywać częściej 5 razy w tygodniu wydaje się górną granicą jeśli mowa o tym charakterze aktywności. Jak zostało wcześniej wspomniane, trening regeneracyjny, czyli spokojną jazdę można wykonywać praktycznie codziennie.

Jak wybrać odpowiedni rower spinningowy?

Podczas wyboru roweru spinningowego musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

  1. Pierwszym z nich jest waga. Warto, aby rower był stosunkowo lekki, ponieważ ułatwi to codzienne użytkowanie. Ważną część masy rowerka stanowi koło zamachowe. Dla modeli mechanicznych jest to zazwyczaj 15kg, a dla modeli magnetycznych około 10kg.
  2. Drugim aspektem jest regulacja. Oprócz standardowego ustawienia siodełka góra-dół i przód-tył warto, aby rower spinningowy miał możliwość regulowania wysokości kierownicy.
Spinning rowerowy - co daje jazda na rowerze spinningowym?

Trening w domu czy w klubie fitness?

Wybór miejsca treningu jest kwestią indywidualną. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze spinningiem to dobrym pomysłem jest trening w klubie fitness pod okiem instruktora. Opanujesz w ten sposób technikę oraz rodzaje treningów.

  • Będąc osobą bardziej zaawansowaną, możesz wykonywać treningi spinningu w domu. Mając świetnie opanowaną technikę i znając swoje potrzeby, możesz podjąć aktywność fizyczną skrojoną pod Ciebie.

Warto mieć na uwadze, że kluby fitness z reguły dysponują najwyższej jakości sprzętem. Chcąc kupić podobnego typu rower na własne potrzeby musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Jest to jeden z kluczowych argumentów przemawiających za treningiem w klubie fitness.

A Ty wiesz? Bieganie czy rower – co jest lepsze?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *