Kac to nieprzyjemny stan naszego organizmu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Oczywiście jeden dzień imprezowania nie spowoduje, że utracimy efekty ciężkich treningów. Ale co zrobić jeśli na drugi dzień był w planach wysiłek fizyczny? Dowiedz się czy trening na kacu przynosi korzyści.
Czy można ćwiczyć na kacu?
Na początek warto wyjaśnić sobie czym jest kac i jakie przynosi skutki.
Kacem określamy stan po spożyciu ilości alkoholu, która prowadzi do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak:
- ból głowy,
- wzmożone pragnienie,
- osłabienie organizmu,
- bóle mięśni,
- nudności.
Oczywiście podczas kaca nie muszą występować wszystkie powyższe skutki. Natomiast nie jest tajemnicą, że zmęczony organizm gorzej radzi sobie z aktywnością fizyczną. Dlatego lepiej przesunąć planowany trening na kolejny dzień.
Jeśli po zakrapianym wieczorze pojawi się tylko nieznaczny ból głowy, to możesz spróbować wieczorem wykonać lekki trening. Pamiętaj jednak, aby obserwować swój organizm w trakcie wysiłku.
Sprawdź także: Wpływ alkoholu na formę fizyczną
Trening na kacu – kiedy nie ćwiczyć?
Istnieje stopień kaca, gdy nie da się w jeden dzień naprawić szkody spowodowane używkami takimi jak alkohol. Jeśli odczuwasz nudności, potworny ból głowy, a na samą myśl o jakiejkolwiek aktywności fizycznej przechodzą Cię dreszcze, to najbardziej dobitny znak, że warto odpocząć.
Nawet lekki trening na kacu może spowodować więcej szkody i pożytku. Silny ból głowy to efekt odwodnienia organizmu i wypłukania sporej ilości minerałów. Trening w takim stanie organizmu spowoduje kolejne spustoszenia. Sama jakość treningu pozostawiałaby sporo do życzenia i byłaby to raczej katorga niż przyjemność.
Trenując na kacu naprawdę odnosimy niewiele korzyści. W zasadzie aktywność fizyczna po imprezowym wieczorze to spełnienie ambicji dla osób, które chcą zagłuszyć wyrzuty sumienia. Dużo lepszym rozwiązaniem jest regeneracja i przełożenie treningu o co najmniej jeden dzień.
Przeczytaj również: Alkohol a testosteron — czy picie alkoholu obniża poziom testosteronu?
Trening na kacu – kiedy jest dozwolony?
Możemy wyróżnić kilka stopni tak zwanego kaca. Bez wątpienia jego najsilniejsze formy eliminują nas z wysiłku fizycznego, a najbliższą dobę powinniśmy poświęcić na całkowitą regenerację.
Jednak łagodne formy kaca takie jak łagodny ból głowy, czy lekkie zmęczenie, niekoniecznie zmuszają nas to przełożenia treningu na inny dzień. Musisz jednak pamiętać, że w takich okolicznościach proces budowy mięśni może być utrudniony.
- Za udany trening odpowiadają nie tylko nasze mięśnie, ale też układ nerwowy.
- Zmęczenie ośrodka, który poniekąd steruje naszym ciałem może powodować mniejszy poziom siły czy koncentracji.
- Tym samym bodziec treningowy po zakrapianym wieczorze będzie mniejszy.
Jak zrobić trening na kacu?
Trening na kacu może być wyzwaniem. W związku z tym powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować.
- W pierwszej kolejności oceń swoje możliwości na dany moment. Jeśli nie czujesz się najlepiej to zrezygnuj z treningu lub przełóż go na drugą część dnia.
- Nawodnienie to podstawa osoby aktywniej. Zaniechanie tej zasady, szczególnie podczas kaca może nieść ze sobą opłakane skutki, a nieudany trening może być najmniejszą ceną niewłaściwego nawodnienia. Wypij sporą ilość wody zaraz po przebudzeniu.
- Kolejny krok to odpowiednie odżywianie. Postaraj się zjeść posiłek odpowiedniej jakości. Unikaj fast foodów, które są źródłem pustych kalorii. Taka praktyka może tylko pogorszyć samopoczucie.
Jeśli czujesz się gotowy do ćwiczeń fizycznych, to po dokładnej rozgrzewce przejdź do cięższej części treningu, cały czas obserwując organizm.
Jak alkohol wpływa na ćwiczenia?
Nie jest tajemnicą, że alkohol negatywnie wpływa na efektywność ćwiczeń. O ile okazjonalnie spożywane, niewielkie ilości alkoholu nie wpłyną negatywnie na Twoje samopoczucie, to mocno zakrapiany wieczór sprawi, że następnego dnia odczujesz skutki tzw. kaca.
Odwodnione ciało musi pozbyć się toksyn, które dostarczyłeś wraz z alkoholem. Cała energia organizmu zostanie skierowana właśnie na tę czynność. Tym samym nasze samopoczucie i zdolność do aktywności fizycznej będzie na niskim poziomie.
Sprawdź również: Piwo po treningu – grzech czy dobry wybór?
Jak szybko wrócić do formy po alkoholu?
Jeśli chcesz być w dobrej formie fizycznej, to najlepszym sposobem jest kontrolowanie ilości spożywanego alkoholu. Jeśli jednak zdarzy się wieczór, podczas którego wypijesz nieco więcej niż zazwyczaj, to musisz pamiętać o następujących radach:
- spożywaj dużo wody już podczas picia alkoholu,
- uzupełnij elektrolity następnego dnia rano,
- zjedz pożywne śniadanie,
- unikaj niezdrowego jedzenia,
- udaj się na spacer na świeżym powietrzu,
- śpij tak długo jak potrzebuje tego Twój organizm.
Powyższe rady pozwolą Ci jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Pamiętaj jednak, że okres regeneracji i pozbycia się alkoholu jest różny w zależności od osoby.
Trening na kacu – jak złagodzić skutki kaca?
Bez wątpienia alkohol negatywnie wpływa na nasz organizm i powinniśmy zrobić wszystko, aby jak najszybciej pozbyć się skutków kaca. Kluczowy może okazać się sen. Postaraj się spać tak długo jak potrzebuje tego Twój organizm. To właśnie, gdy śpimy dochodzi do najważniejszych procesów regeneracyjnych w naszym organizmie. W tym pozbywania się toksyn.
Po zakrapianej imprezie dobrze jest zjeść treściwe śniadanie, na przykład jajecznicę. Warto też zadbać o suplementację witaminą c lub zaopatrzyć się w napoje izotoniczne, których zadaniem będzie szybkie nawodnienie organizmu.
Staraj się dużo odpoczywać, ale dobrym rozwiązaniem może okazać się lekka aktywność fizyczna. Spacer na świeżym powietrzu pozwoli Ci dotlenić organizm.
Pod żadnym pozorem nie stosuj popularnej metody “klina”. Taka praktyka tylko pogarsza całą sytuację i sprawia, że stan upojenia jest po prostu dłuższy, a negatywne skutki kaca odłożone w czasie.
Sposoby na kaca – co zamiast treningu?
Ciężko znaleźć formę aktywności fizycznej, która będzie odpowiednia podczas kaca. Dużo zależy od tego w jakim stopniu odczuwamy skutki dnia poprzedniego i jak szybko dochodzimy do pełni sprawności.
Jeśli planujemy ciężki wysiłek fizyczny kolejnego dnia to na kilkadziesiąt godzin przed powinniśmy unikać alkoholu.
W trakcie kaca ważne jest słuchanie organizmu. Jeżeli naprawdę czujesz się na siłach, aby pójść na trening, to postaraj się wykonywać ćwiczenia na miarę możliwości danego dnia. Staraj się nie przeciążać organizmu w trakcie osłabienia spowodowanego alkoholem.
Podobne artykuły:
- Suplementacja kreatyną, a spożywanie alkoholu
- Brak czasu na aktywność fizyczną – jak być aktywnym gdy brakuje czasu
- Praca fizyczna a trening – jaki trening przy ciężkiej pracy fizycznej?
- Czy można robić cardio po każdym treningu siłowym?
- Czy można ćwiczyć codziennie?