Zdarza się, że w różnych okresach życia libido maleje, zwłaszcza w czasach stresu czy problemów w związku. Jednak jeśli występowanie braku zainteresowania seksem zaczyna się przedłużać, warto zastanowić się nad przyczynami i dostępnymi rozwiązaniami. Niskie libido może budzić obawy, ale warto wiedzieć, że to powszechny problem, który może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiet w pewnym momencie życia. W wielu przypadkach nie ma powodów do niepokoju. Jakie są przyczyny niskiego libido, od czego zależy i jakie dostępne rozwiązania pozwolą skutecznie poradzić sobie z tym problemem?
Co to jest libido?
Libido, często wymiennie określane mianem popędu seksualnego, to termin używany w psychologii i seksuologii do określenia pożądania seksualnego. Uczucie to wiąże się z chęcią doświadczania aktywności seksualnej. Pojęcie libido odnosi się do emocjonalnego i fizycznego stanu, który skłania do poszukiwania i doświadczania przyjemności płynącej z intymności seksualnej.
Popęd seksualny a hormony
Hormony mają istotny wpływ na popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak mechanizmy działania hormonów i ich rola w regulacji popędu seksualnego mogą się różnić w zależności od płci. U mężczyzn na popęd seksualny wpływ mają dwa ściśle ze sobą związane hormony:
- testosteron: wpływa na pobudzenie seksualne, wzmaga pożądanie seksualne i wpływa na zdolność do osiągnięcia erekcji, a jego wysoki poziom zazwyczaj wiąże się z większym popędem seksualnym,
- DHEA (dehydroepiandrosteron): produkowany jest z cholesterolu przez nadnercza, może wpływać na produkcję testosteronu i pożądanie seksualne.
Za poziom kobiecego libido odpowiedzialnych jest kilka hormonów:
- estrogeny: wpływają na zdolność do odczuwania przyjemności podczas stosunku płciowego, nawilżenie pochwy i zdolność do osiągnięcia orgazmu, a ich ilość w organizmie spada w okresie menopauzy,
- progesteron: wpływa na regulację cyklu menstruacyjnego i pożądanie seksualne na przykład w zależności od dnia cyklu,
- prolaktyna: wysokie stężenie prolaktyny może wywołać zarówno spadek libido, jak i niepłodność,
- hormony tarczycy: zaburzenia w pracy tarczycy mogą wpłynąć na kobiece pożądanie,
- oksytocyna: wysoki jej poziom może zwiększać libido u kobiet,
- androgeny, w tym testosteron: występują w organizmie kobiecym w bardzo małych ilościach, jednak mają wpływ na kobiece libido.
Jeśli potrzebujesz pomocy w odpowiednim dopasowaniu treningu, czy diety zaufaj specjalistom. Dobrze dopasowany plan posiłków i ćwiczeń to podstawa do lepszego samopoczucia, ale i libido.
Zmiany libido u kobiet i mężczyzn – od czego zależą?
Libido, czyli popęd seksualny, może ulegać zmianom u kobiet i mężczyzn z różnych powodów. Zmiany te zależą od wielu czynników, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Najczęściej obniżone libido ma związek z czynnikami takimi jak:
- hormony – w wyniku zaburzeń hormonalnych (wahań lub spadku spowodowanego wiekiem) libido zmienia się, prowadząc bezpośrednio do zmniejszenia pożądania seksualnego [1],
- zdrowie psychiczne – stres, depresja, lęk i problemy zdrowia psychicznego mogą negatywnie wpływać na libido u obu płci,
- choroby przewlekłe – cukrzyca, nadciśnienie, mogą wpływać na zdolność do osiągnięcia satysfakcji oraz utrzymania erekcji,
- niektóre leki – antykoncepcja hormonalna, antydepresanty i leki przeciwbólowe, mogą wpływać na popęd seksualny jako skutek uboczny stosowania leków,
- nadużywanie substancji – m.in. alkoholu i papierosów może negatywnie wpływać na życie seksualne, skutkując obniżonym libido (zaburzenia erekcji, obniżony popęd płciowy),
- wiek – z wiekiem zarówno w organizmie kobiety, jak i mężczyzny dochodzi do naturalnego spadku poziomu hormonów związanego ze spadkiem libido.
Sprawdź także: Jak zwiększyć libido? Tabletki na potencję
Kiedy libido spada?
Libido może spadać z wielu powodów, w tym stresu, zmęczenia, problemów zdrowotnych, zmian hormonalnych, stosowania niektórych leków lub problemów w związku partnerskim. To zjawisko jest naturalne i może okresowo występować u wielu ludzi w różnym okresie życia.
Spadek libido – przyczyny
Brak libido lub zmniejszony popęd seksualny może wynikać z wielu czynników. Niektóre przyczyny spadku libido to:
- stres
- antykoncepcja
- problemy ze zdrowiem psychicznym (np. depresja)
- wahania hormonalne (np. wywoływane przez zespół policystycznych jajników u kobiet)
- przekwitanie
- leki lub problem medyczny
- uzależniania
- problemy w związku
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Jak zwiększyć poziom libido?
Jeśli obniżenie libido nie wynika z problemów zdrowotnych takich jak zaburzenia hormonalne, czy choroby przewlekłe, istnieje wiele naturalnych sposobów, które mogą pomóc:
- regularna aktywność fizyczna – pomaga w poprawie krążenia krwi, obniżeniu stresu oraz poprawie samopoczucia, może także stymulować produkcję testosteronu (głównie ćwiczenia siłowe) [2],
- dieta – zdrowa dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze oraz naturalne afrodyzjaki (truskawki, imbir, lubczyk, gałka muszkatołowa, szafran, krewetki, ostrygi, szparagi) [3],
- suplementy diety – przede wszystkim te, które zawierają wyciągi roślin znanych medycynie naturalnej, takich jak korzeń maca, żeń szeń, buzdyganek naziemny, pieprz czarny,
- właściwy styl życia – należy unikać stresu, używek, wysypiać się (nadmierny stres i zmęczenie zniechęca do podejmowania aktywności seksualnej).
Dieta na wzrost libido
Dieta może odgrywać istotną rolę we wpływaniu na poziom libido poprzez dostarczanie organizmowi określonych składników odżywczych i unikaniu produktów, które powodują spadek libido.
Dla produkcji hormonów, w tym testosteronu, najważniejsze jest białko. Odmiana zwierzęca zawiera najważniejszy dla produkcji męskiego hormonu aminokwas, argininę.
Innym ważnym składnikiem diety jest cynk, który uczestniczy w produkcji hormonów płciowych, takich jak testosteron. Z kolei kwas foliowy wpływa na jakość nasienia. Jeśli odczuwasz spadek popędu seksualnego, upewnij się też, czy w Twojej diecie nie jest za mało magnezu, manganu, selenu oraz witaminy E i witamin z grupy B. Regularne dostarczanie organizmowi tych ważnych składników odżywczych może zwiększyć libido.
Przeczytaj także: Trening a spadek libido
Suplementy diety na wzrost libido
Suplementy diety mogą być użyteczne w poprawie libido u mężczyzn oraz kobiet. Zaburzenia libido u mężczyzn można spróbować zmniejszyć, korzystając z produktów stymulujących produkcję testosteronu oraz zwiększających przepływ krwi. Dodatkowo ekstrakty niektórych roślin np. ashwagandhy, działają korzystnie na zmniejszenie uczucia niepokoju i stresu, które często powodują niskie libido. Oto dwa tego typu produkty:
Trec Testoxx – booster testosteronu
- dba o wysoki poziom testosteronu w organizmie
- przemyślana formuła oparta na starannie wyselekcjonowanych ekstraktach roślinnych mających realny wpływ na układ hormonalny (ekstrakt z korzenia ashwagandhy, witanii ospałej, kozieradki, buzdyganka naziemnego, korzenia maca, żeń-szenia koreańskiego, pieprzu czarnego)
- zawiera dodatek kwasu D-asparaginowego i cynku
- wzmacnia organizm
- sprzyja lepszej adaptacji do niesprzyjających warunków, ograniczając negatywne skutki stresu
- ułatwia wyciszenie się i pomaga uzyskać dobry nastrój.
Essensey MACA – wspiera płodność i libido
- czysty skład wolny od zbędnych dodatków – ekstrakt z korzenia maca
- wspiera utrzymanie odpowiedniej ilości testosteronu w organizmie
- dobra biodostępność i przyswajalność
- pomaga uzyskać i utrzymać dobrą formę fizyczną
- stymulując naturalną produkcję testosteronu, wspiera libido i przyczynia się do poprawy możliwości seksualnych
- jest dobrym wyborem, jeśli szukasz profesjonalnej suplementacji okołotreningowej
Czytaj także: Najlepsze boostery testosteronu
Bibliografia:
- B.G. Wren: Progress in the Management of the Menopause: Proceedings of the 8th International Congress on the Menopause, Sydney, Australia. 1997
- Anna Lewitt-Dzielak: Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję seksualną i libido. Przegląd Seksulogiczny, 10/2014.
https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=697427 - Tânia Silva et al: Food with Influence in the Sexual and Reproductive Health. Curr Pharm Biotechnol. 2019;20(2):114-122.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30255750/
Podobne artykuły:
- Alkohol a seks – jak alkohol wpływa na libido?
- Jak zwiększyć libido? Tabletki na potencję
- Dieta na libido – naturalne afrodyzjaki na potencję
- Czy trening zwiększa poziom testosteronu?
- Jak podnieść testosteron przed treningiem?