Prowadzisz zdrowy styl życia, dbając o swoją codzienną aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę? A może aktualnie jesteś na diecie i wytrwale liczysz kalorie? Bez względu na to, czy jesteś entuzjastą zdrowego trybu życia, czy osobą dążącą do utraty wagi, wiedz, że przekąski wcale nie są zakazane. Jeśli zastanawiasz się, co zjeść między posiłkami, odpowiedź może być bardziej zaskakująca, niż myślisz. Fit przekąski mogą z powodzeniem wspierać Twoje cele zdrowotne, stanowiąc doskonałą alternatywę dla wpędzających w wyrzuty sumienia fastfoodowych produktów. Sprawdź, co warto jeść między posiłkami.
Fit przekąski dla zdrowego trybu życia
Zdrowe przekąski mogą pełnić znacząca rolę w utrzymaniu zdrowego trybu życia, wspomagając ogólną kondycję fizyczną i psychiczną. Oto najważniejsze korzyści, jakie mogą przynieść fit przekąski:
- Dostarczenie energii – istotne dla utrzymania aktywności fizycznej, pracy umysłowej i ogólnego funkcjonowania.
- Ochrona przed głodem – spożywanie zdrowych przekąsek między posiłkami może pomóc w zapobieganiu pojawiania się uczucia głodu, co z kolei minimalizuje ryzyko objadania się podczas głównych posiłków.
- Dostarczanie składników odżywczych – w przeciwieństwie do kupnych słodyczy i słonych przekąsek, samodzielnie dobrane zdrowe przekąski dostarczają cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, białko i zdrowe tłuszcze, wspierając w ten sposób ogólne zdrowie organizmu.
- Zaspokajanie apetytu na słodycze – zdrowa słodka przekąska (np. świeże owoce, suszone owoce) może zaspokajać ochotę na słodkie, jednocześnie dostarczając potrzebnych składników odżywczych, np. witamin i minerałów.
- Wspieranie zdrowego trawienia – przekąski bogate w błonnik mogą wspierać zdrowe trawienie, regulując perystaltykę jelit.
- Pomoc w kontrolowaniu ilości spożywanych kalorii – świadome sięganie po zdrowe przekąski pozwala kontrolować ilość spożywanych kalorii. Zapobiega również atakom wilczego głodu, który często zdarza się na diecie.
- Poprawa nastroju – niektóre zdrowe przekąski zawierają składniki poprawiające nastrój, takie jak magnez czy omega-3, wpływając korzystnie na samopoczucie i poziom energii.
Chcesz wiedzieć jaką ilość kalorii powinieneś dostarczać dziennie, żeby schudnąć? Sprawdź kalkulator deficytu kalorycznego
Z jakich produktów spożywczych przygotować przekąski dietetyczne?
Przygotowanie zdrowych przekąsek, które będą jednocześnie dietetyczne, to duże ułatwienie w utrzymaniu zrównoważonej diety, bez nadmiernego spożycia kalorii. Jeśli sięgasz po dietetyczne przekąski pomiędzy posiłkami, ułatwi Ci to utrzymanie stałego poziomu energii, będzie powstrzymywać od podjadania niezdrowych produktów oraz objadania się podczas głównych posiłków.
Oto kilka propozycji produktów, które świetnie nadają się na bazę do fit przekąsek:
- owoce – borówki, maliny, jagody, porzeczki, truskawki, poziomki, agrest, jeżyny, aronia są doskonałą alternatywą dla słodyczy, ponieważ mają niski indeks glikemiczny (IG)
- warzywa – dobrze, jeśli włączysz do diety zielone warzywa liściaste (jarmuż, sałata, szpinak) oraz warzywa o niskim IG, takie jak pomidory, bakłażan, ogórek, rzodkiewka, seler naciowy, papryka
- produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu (chudy twaróg, jogurt)
- chude źródło białka jak np. indyk, kurczak, które świetnie smakują również na zimno np. w sałatkach czy wrapach
- jaja – to dobre źródło białka, witamin i składników mineralnych
- masło orzechowe – zawarte w nim kwasy tłuszczowe skutecznie zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w okolicy talii, poza tym na jego bazie możesz stworzyć różnorodne przekąski, które zapewnią Ci uczucie sytości
- płatki owsiane – możesz stosować je jako bazę do słodkich i słonych przekąsek fit, zawarte w nich białko syci, pozwalając na zmniejszenie kaloryczności posiłków
Zobacz: Ukryty cukier – w jakich produktach kryje się cukier?
Pomysły na dietetyczne przekąski
Jeśli chcesz samodzielnie przygotować zdrową przekąskę, nie obawiaj się, że czekają Cię długie poszukiwania trudnodostępnych składników oraz godziny spędzone w kuchni. Zdrowa przekąska może być nie tylko łatwa w przygotowaniu, niskokaloryczna, ale również niezwykle smaczna. Wystarczy, że znasz odpowiednie składniki.
Kluczem jest świadome wybieranie produktów, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych, zaspokoją łaknienie, a jednocześnie wspomogą realizację zdrowotnych celów. Dzięki takim wyborom nie tylko unikniesz uczucia głodu, ale także będziesz o krok bliżej do realizacji swoich zdrowotnych postanowień – niższej wagi, czy po prostu zdrowego stylu życia.
Zobacz koniecznie: Jak przestać jeść słodycze? Wskazówki jak ograniczyć jedzenie słodyczy
Zdrowe przekąski do pracy
Włóż wcześniej przygotowaną przekąskę do śniadaniówki i zabierz ze sobą do pracy. Dzięki temu nie skusisz się na pełną cukru drożdżówkę w cukierni. Oto propozycje:
- proteinowe naleśniki, które przygotujesz w kilka minut
- smoothie ze szklanki odtłuszczonego mleka, banana z dodatkiem waniliowego syropu ZERO i masłem orzechowym
- paluszki marchewkowe lub selerowe z hummusem – chrupiąca, dietetyczna przekąska, która nie obciąży żołądka
- domowe batoniki proteinowe – wystarczy, że zmiksujesz daktyle, płatki owsiane, krem proteinowy i kilka kropel bezkalorycznego aromatu
- jaglane babeczki, do których możesz dodać orzechy włoskie, banan, borówki
- suszone owoce (najlepiej, jeśli są to jabłka, morele, śliwki, figi, jagody goji)
Zdrowe przekąski – co jeść zamiast słodyczy?
Oto kilka zdrowych propozycji przekąsek, jeśli nie potrafisz zrezygnować ze słodkiego smaku:
- świeże owoce, szczególnie jagodowe (jagody, borówki, truskawki)
- jogurt naturalny z dodatkiem kremu czekoladowo-orzechowego bez dodatku cukru
- owoce suszone (wybieraj te, które nie zawierają dodatkowego cukru)
- deser z serka wiejskiego, 2 łyżek kremu orzechowego z dodatkiem bezkalorycznego sosu ZERO o smaku toffee
- proteinowa owsianka przygotowana z naturalnych składników – sprawdzi się zarówno jako świetna przekąska, jak i drugie śniadanie
- pudding z nasion chia z owocami
- koktajle z owocami (jeśli dodasz jakieś źródło białka, np. odżywkę białkową, na dłużej pozostaniesz syty)
Sprawdź: Niskokaloryczne słodycze – przepisy bez cukru
Słone przekąski fit
Statystyczny Polak zjada dwukrotnie więcej soli, niż jest to rekomendowane (nawet do 5 kg rocznie!). Jesteśmy przyzwyczajeni do nadużywania soli, dlatego zwykle, gdy chcemy przejść na zdrowe odżywianie, trudno jest nam pozbyć się chęci na coś słonego.
W roli słonych przekąsek fit sprawdzają się:
- orzechy i nasiona: chociaż mają dużo tłuszczu i kalorii, zawierają białko, kwasy tłuszczowe nienasycone i błonnik, do wyboru masz naprawdę wiele produktów takich jak pestki słonecznika, dyni, migdały, różnego rodzaju orzechy, nasiona chia i sezamu
- domowe chipsy z jarmużu: wystarczy, że nasmarujesz każdy liść oliwą z odrobiną soli i podpieczesz
- awokado pokrojone w cienkie plasterki
- hummus: ciecierzyca ograniczy nadmierne podjadanie i zrównoważy poziom cukru we krwi
- pomidorki koktajlowe z bazylią
- koreczki z koziego sera, oliwek i pomidorków koktajlowych
- pieczone frytki z warzyw takich jak marchewka, seler, czy pietruszka
Zdrowe przekąski – co jeść między posiłkami?
Zdrowe przekąski mogą stanowić istotny element Twojego zdrowego stylu życia, wspomagając utrzymanie równowagi energetycznej, dostarczając cennych składników odżywczych i pomagając Ci kontrolować apetyt między głównymi posiłkami.
Spożywanie przekąsek bogatych w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze może Ci pomóc wspierać zarówno zdrowe trawienie, jak i utrzymanie prawidłowej wagi. Ponadto zdrowe szybkie przekąski mogą korzystnie wpływać na Twój nastrój i poziom energii, co jest szczególnie ważne, jeśli jesteś na diecie. Owoce, orzechy, nasiona, warzywa, jogurt naturalny, jajka, chudy nabiał, czy małe porcje chudego mięsa – to tylko niektóre z propozycji.
Pamiętaj, że ważne jest świadome i umiarkowane spożywanie przekąsek, a także dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Tylko wtedy będziesz mógł w pełni korzystać z ich pozytywnego wpływu na zdrowy tryb życia. Możesz skonsultować się z profesjonalistą, takim jak dietetyk, który dostosuje Twój plan żywieniowy do ustalonych przez Ciebie celów zdrowotnych i dietetycznych.
Podobne artykuły:
- Co jeść aby schudnąć?
- Jak przestać jeść słodycze? Wskazówki jak ograniczyć jedzenie słodyczy
- Czym zastąpić słodycze? Dietetyczne fit zamienniki słodyczy
- Ukryte kalorie – w czym są puste kalorie i jak ich unikać?
- Orzechy – kalorie, rodzaje, wartość odżywcza, właściwości