WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Skala RPE w treningu siłowym – czym jest i jak ją obliczyć?

Skala RPE

Istnieje wiele sposobów na ocenę poziomu trudności planu treningowego lub danej serii. Tego typu pomiar ma na celu sprawdzenie progresu jaki wykonujemy w danym okresie pracy nad formą. Jedną z szybszych metod jest wykorzystanie skali RPE. Dzięki niej wiesz nie tylko jakiego ciężaru użyłeś, na ile powtórzeń i czy była to seria do upadku mięśniowego.

Co to jest skala RPE?

Skala RPE, czyli Rating of perceived exertion to szybki i sprawdzony sposób na ocenę wykonanej serii pod kątem wysiłku. Skala RPE oparta jest na dziesięciostopniowej ocenie naszych możliwości siłowych. Oczywiście skala ma sens jedynie w przypadku wykonania ćwiczenia z poprawną techniką.

Im mniejsza wartość skali, tym lżejsza seria. Przykładowo RPE: 1-4 to bardzo lekka seria, która może posłużyć jedynie za rozgrzewkę.

  • RPE: 8 oznacza 2 powtórzenia w zapasie, a RPE: 10 to dla nas wysiłek maksymalny.

W zależności od tego jaką wartość w skali RPE osiągniesz, możesz zaplanować zmiany w planie treningowym odnośnie ciężaru lub zakresu powtórzeń w serii.

Co daje stosowanie skali RPE?

Skala RPE sprawia, że nasz plan treningowy jest bardziej precyzyjny i dokładniej możemy zaplanować progresję ciężaru. Przykładowo, 8 powtórzeń sztangą na 10 powtórzeń nie daje nam informacji czy byliśmy w stanie wykonać 2 dodatkowe powtórzenia. Zapisując skalę RPE w planie wiemy na jakim poziomie intensywności treningowej pracowaliśmy w danej serii.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Jakie są wartości skali RPE?

Skala RPE to jak wcześniej zostało wspomniane, dziesięciostopniowy system oceny intensywności wysiłku. Im niższy poziom zmęczenia tym wartość jest niższa. Przykładowo serie rozgrzewkowe to niski poziom wysiłku i wartość RPE nie przekracza 5.

Im wyższa skala RPE, tym mniej powtórzeń zapasu. Jeśli pracujemy w danej serii na maksymalnych obrotach, a dodatkowe powtórzenia były niemożliwe do wykonania, to wartość w skali RPE wyniosła 10.

📈Wartości skali RPE
👉1-4: niski poziom wysiłku, charakterystyczny dla serii rozgrzewkowych,
👉5-6: około 4 powtórzeń zapasu, raczej lekki wysiłek i mała efektywność serii,
👉7: 3 powtórzenia w zapasie,
👉8: około 2 powtórzenia w zapasie, na większości treningu siłowego powinniśmy pracować na takim poziomie intensywności,
👉9: wysoka intensywność wysiłku, tylko jedno powtórzenie w zapasie,
👉10: seria wykonana do upadku mięśniowego, wysoka intensywność wysiłku. Raczej sporadycznie powinniśmy doprowadzać do, aż tak dużego zmęczenia.  

💪 Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

plany - rejestracja

Jak obliczyć skale RPE?

Wyznaczenie skali RPE może być problematyczne, ponieważ jest to subiektywny wyznacznik intensywności treningu, a co za tym idzie, każdy z nas może obliczyć ją inaczej.

Jest to popularne zjawisko szczególnie wśród osób początkujących. Oceniając skalę RPE na 8 lub 9 uważają ją za ciężką, podczas, gdy w kolejnej serii byliby w stanie wykonać dodatkowe 4 lub 5 powtórzeń. W tym przypadku wyznaczenie skali RPE wydaje się bezcelowe.

Skalą RPE powinny posługiwać się osoby z doświadczeniem, ponieważ są one w stanie precyzyjnie ocenić intensywność serii. Przepracowane lata na siłowni pozwalają trafnie ocenić wartość powtórzeń w zapasie. Czasami pomoże obserwacja z boku osoby doświadczonej. Często bywa tak, że wraz ze spadkiem siły zwalnia prędkość sztangi podczas serii. Jest to cenna informacja w kontekście wyznaczenia skali RPE.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Jakie znaczenie ma skala RPE w treningu siłowym?

Skala RPE ma kluczowe znaczenie wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania. Im jesteśmy bardziej doświadczeni, tym trudniej o progres siłowy. W tym celu możemy posłużyć się skalą RPE i zaplanować kolejne bloki treningowe.

plan treningowy

Jeśli naszym celem jest hipertrofia lub budowa siły to musimy kierować się objętością treningową. Objętość to ilość powtórzeń, serii i użyty ciężar. Aby seria była efektywna, czyli wpływała na wzrost masy mięśniowej lub siły, to musimy przekroczyć wartość 5 w skali RPE. Powyższe zjawisko zostało udowodnione licznymi badaniami naukowymi.

Do ogólnej objętości treningowej powinniśmy liczyć wyłącznie efektywne serie. Nie oznacza to jednak, że im większa wartość skali RPE, tym lepiej. Osiągając wartość 10 w każdej serii, czyli wykonując serię do upadku mięśniowego bardzo łatwo o przetrenowanie.

Skala RPE zatem pozwala w najbardziej efektywny sposób dobrać ciężar, zakres powtórzeń, a także dalszy progres.

Czytaj również: Trening hipertroficzny – jak działa?

Kto powinien stosować parametr RPE w treningu siłowym?

W przypadku osób początkujących progres siłowy zachodzi dość dynamicznie i możemy posłużyć się progresją liniową. Użycie skali RPE na tym etapie nie przyniesie zbyt wielu korzyści, tym bardziej, że w wielu przypadkach nie będziemy w stanie precyzyjnie ocenić własnych możliwości siłowych.

Jeśli stajemy się osobą średnio zaawansowaną lub zaawansowaną to dużo lepiej sprawdzi się progresja falowa. Skala RPE pozwoli wtedy zaplanować każdy z kolejnych bloków treningowych. Jak wiadomo, regularne treningi wiążą się z naprzemiennym etapem intensywności. Po ciężkim bloku siłowym przychodzi czas na roztrenowanie.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Skala RPE pomoże nam w tym, aby intensywność treningu była odpowiednia. Zbyt duża intensywność w treningu siłowym sprawi, że nasze możliwości zaczną spadać lub doprowadzimy do kontuzji. Zbyt lekki wysiłek na treningu nie przyniesie efektów jakich się spodziewamy. Z pomocą skali RPE łatwiej realizować założenia treningowe.

Skala RPE ma również duże znaczenie, gdy skupiamy się stricte na sile. Trójboiści często posługują się tą skalą podczas planowania bloków siłowych, niezależnie od tego na jaki system treningowy się decydujemy.

Sprawdź również: Trójbój siłowy – co to jest i z czego się składa?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *