WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trekking – czym jest, jakie ma zalety oraz jak zacząć?

trekking chodzenie po górach

Trekking to rodzaj aktywności fizycznej, który można uprawiać z różną częstotliwością i z odpowiednio dobraną skalą trudności. Poza zaletami zdrowotnymi, niesie ze sobą również możliwość odkrywania wcześniej nieznanych terenów i podziwiania zapierających dech w piersiach widoków jak np. Morskie Oko czy Szlak Orlich Gniazd, jeżeli uprawiamy trekking górski. Poznaj wszystkie tajemnice trekkingu.

Czym jest i na czym polega trekking?

Wbrew powszechnej opinii, trekking to nie każde wyjście w góry wliczając spacer po Krupówkach lub Gubałówce. Trekking to wędrówki prowadzone w trudnych warunkach klimatycznych lub terenowych.

Zgodnie z tą definicją są to wędrówki, w których pokonanie całej trasy wymaga od nas pewnego przygotowania, dobrej sprawności fizycznej, a fragmenty trasy związane są z inną temperaturą czy ciśnieniem niż na początku trasy.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Trekking jest dość szerokim i elastycznym podejściem, ponieważ samo określenie “trudne warunki” jest pojęciem względnym. Dla jednej osoby trasa na Śnieżkę może być wymagająca, a dla osoby zaawansowanej wejście na Rysy to chleb powszedni.

Możemy spotkać się z definicją, że trekking to wędrówka wielodniowa. Która wymaga odpowiedniego zaplanowania pod względem trasy lub sprzętu jaki będzie nam potrzebny podczas wyprawy.

Sprawdź również: Najlepsze fit batony – jakie batoniki jeść na diecie?

Dlaczego warto uprawiać trekking?

Trekking to doskonały rodzaj aktywności dla osób, które uwielbiają pokonywać wyznaczone przez siebie granice. W trakcie wędrówek pokonujemy wiele kilometrów razem lub w pojedynkę, dzięki czemu możemy w ciekawy sposób spędzić czas z bliskimi lub po prostu oczyścić umysł z codziennych obowiązków.

W trakcie trekkingu spalamy mnóstwo kalorii, co z pewnością będzie miało wpływ na kompozycję naszej sylwetki. Intensywność wysiłku do pewnego stopnia może wzmocnić mięśnie i poprawić naszą ogólną sprawność.

Wreszcie trekking to ciekawa forma aktywności, która pozwala zwiedzić ciekawe i trudno dostępne miejsca. W zależności od tego jaki rodzaje trekkingu wybierzemy możemy podziwiać niezapomniane widoki, które wynagrodzą trudy trasy.

bieganie w górach

Do pozostałych zalet trekkingu należą:

  • poprawia samopoczucie,
  • bliskość natury poprawia nasze dotlenienie,
  • możemy uprawiać w każdym wieku i w praktycznie o każdej porze,
  • pozwala poznać swoje mocne i słabe strony,
  • daje możliwość poznania innych kultur i zwyczajów.

Największe zalety chodzenia po górach

Chodzenie po górach ma wiele zalet. Od fizycznych, mentalnych, aż po poprawę wiedzy na temat otaczającego nas świata.

Trekking sprawia, że nasza wydolność poprawia się, mięśnie stają się bardziej wytrzymałe, a nasza sylwetka wygląda lepiej. Ciężko o nadwagę jeśli regularnie zdobywamy kolejne górskie szczyty.

Chodzenie po górach to czasami walka samym z sobą. Pokonanie własnych ograniczeń pomaga wzmocnić charakter, własną samoocenę i pewność siebie.

Niezależnie od tego czy wybierzemy trekking letni czy trekking zimowy to doświadczymy niezapomnianych widoków. Jest to argument, dla którego wiele osób wybiera taki rodzaj aktywności fizycznej.

Od czego zacząć chodzenie po górach?

W każdym rodzaju aktywności fizycznej najtrudniejsze są początki, ponieważ musimy nauczyć się absolutnych podstaw i zbudować bazę przygotowania fizycznego. Nie inaczej jest w przypadku trekkingu.

Warto, aby pierwsze wycieczki opierały się na zapoznaniu z daną formą aktywności. Na samym początku może to być tzw. hiking, czyli krótkie i mało intensywne wyprawy, które wykonujemy na mało wymagających trasach i przy korzystnych warunkach atmosferycznych. Gdy już poznasz swoje możliwości i zyskasz pierwsze doświadczenie dotyczące tego na czym polega hiking i trekking klasyczny, możesz zakupić niezbędny sprzęt i planować pierwsze wyjazdy trekkingowe.

Takie wyprawy niejednokrotnie wymagają przygotowania i zakupu takiego sprzętu jak obuwie trekkingowe, plecak trekkingowy lub kije trekkingowe. W przypadku naprawdę dalekich tras możemy wpleść trekking rowerowy. Wraz ze wzrostem doświadczenia i dostępnością sprzętu możesz sobie stawiać coraz bardziej ambitne cele.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Od jakich gór zacząć?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów aktywności fizycznej, przygodę z trekkingiem powinniśmy zacząć od absolutnych podstaw. Na początek zaplanuj lekkie wyprawy trekkingowe, które będą charakteryzować się umiarkowanymi zmianami terenu. Odpowiedni będzie trening letni, ponieważ niskie temperatury i śnieg znacząco podniosą poziom trudności teoretycznie lekkiej trasy.

Dobrą aktywnością, która przygotuje Cię do górskich wypraw jest nordic walking. W ten sposób poprawisz swoją kondycję fizyczną i przygotujesz do cięższych wędrówek.

Sprawdź także: Bieganie w górach – jak biegać i co daje taki trening?

Jak się ubrać w góry? Odpowiedni strój na trekking

Strój przeznaczony na trekking powinien być dobrany do danej trasy i warunków pogodowych jakie spotkasz na trasie. Inaczej ubieramy się na trekking pustynny a jeszcze inaczej na trekking lodowcowy. W obu przypadkach spotkasz inną temperaturę i wilgotność, co musi znaleźć odzwierciedlenie w stroju.

Niezależnie od tego na jakim poziomie zaawansowania jesteś, najważniejsze są buty trekkingowe. Powinny być one przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane. Podeszwa powinna uwzględniać podłoże, po którym będziemy wędrować.

bluza Budujmase.pl

Idąc w górę garderoby powinniśmy dobrać spodnie. Powinny być z odpowiedniego materiału w zależności od warunków i nie krępować ruchów. Zwróć uwagę na komfort w okolicy kolan, ud oraz pachwin. Analogiczne zasady dotyczą górnej części odzieży.

Dobierz rodzaj odzieży w zależności od rodzaju trasy w jaką wyruszasz. Im cięższa trasa tym więcej warstw odzieży będzie potrzebne. Oprócz koszulką zapewniającą komfort termiczny przyda się bluza i kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem.

W większości przypadków przyda się plecak trekkingowy, w którym możesz schować wodę, prowiant lub śpiwór.

Bluzę z kapturem Budujmase.pl kupisz w sklepie Budujmase.pl

Jakie buty na trekking?

Buty to absolutna podstawa w przypadku trekkingu, niezależnie od tego na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Dobrym pomysłem jest rozchodzenie obuwia zanim zabierzesz je na pierwszą trasę. Pozwoli to zwiększyć komfort i uniknąć niechcianych obtarć. Zabranie w góry pary butów prosto z pudełka jest ogromnym ryzykiem.

Jeżeli decydujemy się na trekking pustynny to możemy wybrać tzw. podejściówki. Są to niskie buty trekkingowe, które stabilizują stopę zachowując jednocześnie elastyczność. Są to buty przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób, które rozumieją specyfikę opisywanego obuwia.

Najrzadziej wybieraną parą obuwia trekkingowego są lekkie buty trailowe, ze względu na swoją specyfikę. Są one przeznaczone dla najbardziej doświadczonych użytkowników, głównie na trekkingu pustynnym, np. wysp Atlantyku.

Czym różnią się buty turystyczne od trekkingowych?

Klasyczne buty trekkingowe posiadają wysoką cholewkę ponad kostkę. Chroni ona staw skokowy przed skręceniami i usztywnia stopę. Jeśli wybieramy się na trening rzeczny lub trekking polarny to warto, aby buty chroniły stopę przed wilgocią.

Buty turystyczne dedykowane są na mniej wymagające górskie wycieczki. Sprawdzą się na lżejsze formy trekkingu, ale mogą okazać się niewystarczające w trudnych warunkach terenowych. Na tym etapie dużo bardziej polecane są buty trekkingowe.


👕Poznaj odzież sportową Trec Wear w sklepie Budujmase.pl


Co zabrać ze sobą w góry?

Wycieczka górska wymaga odpowiedniego zaplanowania. Im dłuższa i bardziej wymagająca trasa, tym przygotowanie powinno być bardziej przemyślane, a lista potrzebnego sprzętu będzie dłuższa.

Potrzebne rzeczy można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to odzież.

Najważniejszym wyposażeniem, które musimy dobrać odpowiednio do trasy to obuwie. Nie powinniśmy na nim oszczędzać jeśli planujemy regularnie uprawiać trekking lub hiking. Bardzo ważna jest także wygodna bielizna termoaktywna, która zapewni odpowiednią temperaturę ciała podczas zmieniających się warunków atmosferycznych.

Zadbaj o okrycie wierzchnie, czyli spodnie, bluzę i kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem.

Kolejnym krokiem podczas planowania są akcesoria, czyli plecak trekkingowy, kijki lub śpiwór. Dobór akcesoriów zależy od samej długości trasy i poziomu jej trudności. Nie zapominaj o regularnym uzupełnianiu prowiantu na trasie lub apteczce do pierwszej pomocy.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Jak wzmocnić nogi do chodzenia po górach?

W wędrówkach górskich bardzo ważna wytrzymałość siłowa i kondycja. Inną specyfiką pracy charakteryzują się podejścia, a jeszcze inną zejścia z góry.

Właśnie dlatego ważne jest, aby kompleksowo podejść do tematu przygotowań na wyprawę górską. Nie należy zaniedbywać treningu siłowego, szczególną uwagę należy zwrócić na dolne partie ciała:

  • mięśnie dwugłowe ud,
  • mięśnie czworogłowe,
  • pośladki.

To te grupy mięśniowe pracują w największym stopniu jeśli chodzi o górskie wędrówki. Warto przeplatać rodzaj pracy, siłowej i wytrzymałościowej nie zapominając o regeneracji.

Czytaj także: Nordic walking – efekty, technika, jak chodzić żeby schudnąć?


Artykuł został oryginalnie opublikowany 15.01.2024r. i zaktualizowany 13.11.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą oraz danymi i opiniami klientów.



Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *