Tydzień przed walką to jeden z najważniejszych tygodni okresu przygotowawczego. Powinniśmy się skupiać na łapaniu świeżości, aby w dzień walki być pełnymi energii. Powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć nie tylko do kwestii treningu, ale również odżywiania i regeneracji.
Jak trenować i co robić tydzień przed walką?
Tydzień przed walką to szczególny okres, do którego powinniśmy przykładać największą uwagę. Podczas niego łapiemy świeżość oraz zbijamy ostatnie kilogramy wagi. W dalszej części artykułu przejdziemy przez siedem dni i dowiesz się co robić cały tydzień przed walką oraz poznasz prawidłowe planowanie treningu.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
💥Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i uzupełnij sporty walki, indywidualnie dobranym treningiem siłowym
Dzień 1 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
Jest to ostatni dzień w którym możemy wykonać trochę mocniejszy trening, później będą już jedynie lekkie treningi aby zregenerować się przed walką. Jest to dzień w którym powinniśmy zacząć pić duże ilości wody jeśli zbijamy wagę.
Nasza dieta powinna opierać się na lekkostrawnych rzeczach, a także powinna zawierać jak najmniejsze ilości węglowodanów, aby uniknąć odkładania się glikogenu w mięśniach. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wypełnić limit naszej kategorii wagowej.
Dzień 2 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
Jeśli czujemy się na siłach, możemy wykonać sobie lekki trening, który głównie powinien polegać na przyspieszeniach lub tarczowaniu. Ostatni tydzień powinien całkowicie odbywać się bez jakichkolwiek sparingów, aby nie uszkodzić się w ostatnim tygodniu przygotowań.
W tym dniu również powinniśmy spożywać duże ilości wody, aby za kilka dni zbijanie wagi było jak najsprawniejsze. Zabieg ten ma na celu przyzwyczajenie naszego organizmu do przyjmowania oraz wydalania dużych ilości płynów.
Dzięki temu gdy za kilka dni drastycznie obetniemy ilość wody, to nasz organizm nadal będzie wydalać duże jej ilości. Jeśli chodzi o dietę, to podobnie jak w dniu poprzednim powinniśmy jeść lekkostrawne posiłki oraz unikać węglowodanów.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Dzień 3 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
W tym dniu powinniśmy zrobić sobie przerwę od treningów i dać naszemu organizmowi możliwość na całkowitą regenerację. W tym dniu warto udać się np. na saunę, aby przyspieszyć procesy regeneracyjne. Jest to przedostatni dzień w którym powinniśmy spożywać jak największe ilości wody.
Dieta również tego powinna być lekkostrawna oraz uboga w węglowodany. Każdego dnia powinniśmy starać się wysypiać, aby nasza gospodarka hormonalna unormowała się, a procesy regeneracyjne zachodziły jak najsprawniej.
Dzień 4 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
W tym dniu warto wykonać krótki trening, który powinien opierać się głównie na przyspieszeniach. Dzięki temu ponownie pobudzimy nasz układ nerwowy oraz mięśniowy. Powinniśmy unikać ćwiczeń siłowych, ponieważ podnoszony ciężar powoduje nadmierne spięcie, co w czasie walki będzie czynnikiem nam przeszkadzającym.
Jest to ostatni dzień w którym powinniśmy pić ogromne ilości wody. W naszej diecie nie następują żadne zmiany, nadal staramy się unikać węglowodanów. Od dnia pierwszego powinniśmy zauważyć redukcję wagi.
GROMDA Zestaw Street Fightera
- booster testosteronu Trec Testoxx 60kaps.
- przedtreningówka Trec S.A.W. 200g
- aminokwasy Trec Amino EAA 300g
- kreatyna Trec Crea Xtreme Powder 180g
- multiwitaminy Trec Multivitamin for Men 90kaps.
- adaptogen Trec Ashwagandha 60kaps.
- Shaker Gratis
- PILLBOX Gratis!
Dzień 5 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
Tego dnia możemy wykonać lekkie przepalenie, aby podnieść trochę tętno i pobudzić układ nerwowy do działania. Jeśli nie czujemy się na siłach to jak najbardziej nie ma żadnych przeszkód, aby odpuścić sobie trening. W tym dniu powinniśmy już znacznie ograniczyć ilość spożywanych płynów, aby nadmiar wody powoli zaczął się usuwać z organizmu.
Dzięki temu zauważymy redukcję wagi, co przybliży nas do osiągnięcia odpowiedniego limitu wagowego. W naszej diecie cały czas unikamy węglowodanów i staramy się spożywać lekkostrawne posiłki.
Dzień 6 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
Tego dnia powinniśmy odpuścić jakąkolwiek aktywność fizyczną i skupić się na regeneracji. Jeśli czujemy się na siłach, warto udać się do sauny, aby nasz organizm odpoczął. Będzie to miało dodatkową zaletę jaką jest wypocenie dużej ilości wody.
Jeśli następnego dnia mamy ważenie, to na popołudniu powinniśmy wykonać gorącą kąpiel w wannie, która spowoduje utratę dużych ilości wody. Zabieg ten powinien odbywać się w towarzystwie osoby która będzie nas pilnować, ponieważ grozi on zasłabnięciem.
Zestaw na Regenerację
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- odżywka węglowodanowa 6PAK Carbo Pak 1000g
- kompleks witaminowo-mineralny Trec Multipack 60kaps.
- Shaker Gratis
Gorące kąpiele powtarzamy do momentu osiągnięcia odpowiedniej wagi. W tym dniu pominięcie kolacji nie będzie błędem, aby na drugi dzień podczas ważenia być lżejszym.
Warto wiedzieć: Sauna po treningu na regenerację?
Dzień 7 – planowanie treningu – co robić tydzień przed walką
Z rana przed ważeniem powinniśmy w domu wejść na wagę i skontrolować naszą wagę. Jeśli nadal nie mamy odpowiedniej wagi to możemy wykonać jeszcze jedną sesję w wannie. Przed ważeniem warto pominąć lub zjeść bardzo małe śniadanie.
Po ważeniu powinniśmy uzupełnić utracone płyny w wyniku zbijania wagi, świetnym pomysłem będzie kroplówka nawadniająca. Powinniśmy wykonać również “ładowanie węglowodanami”, które spowoduje szybki powrót naszych sił. W tym celu warto spożywać duże ilości węglowodanów zarówno prostych, jak i złożonych.
Tego dnia powinniśmy odpuścić trening, ponieważ nasz organizm będzie osłabiony po procesie zbijania wagi.
Jak wygląda dzień walki?
W dniu walki powinniśmy się przede wszystkim wyspać i zjeść pożywne śniadanie, które da nam energię na cały dzień. Z rana warto iść wykonać lekki trening, który pobudzi nasze ciało do nadchodzącej walki. Przykładowy trening to np. tarcze lub przyspieszenia na worku.
Dzięki temu pobudzimy układ nerwowy, aby wieczorem podczas walki był on w pełni sił. Nie tylko technicznie, ale również fizycznie będziemy w pełni przygotowani. Nasza maksymalna siła oraz siła eksplozywna będą wieczorem na najwyższym poziomie. Bezpośrednio przed walką powinniśmy wykonać “przepalenie” do odcięcia, aby nie zatkało nas podczas walki.
Co jeść i pić przed walką?
W sportach walki ważne jest również nasze samopoczucie podczas walki. Powinniśmy zadbać o to, aby podczas walki nie czuć się ociężale. W tym celu powinniśmy:
- rano zjeść syte śniadanie, które da nam energię na cały dzień.
- obiad powinien być mały i lekkostrawny, aby do walki wyjść na lekkim głodzie.
Dzięki temu nie będziemy mieli uczucia ciężkości na żołądku. Jeśli chodzi o nawodnienie, to z rana możemy pić duże ilości wody, jednakże przed walką warto ją trochę ograniczyć, aby podczas walki nie złapała nas kolka. Sporty walki mają to do siebie, że złapie nas kolka lub zatka nas w trakcie potyczki, nasze szanse na wygraną znacznie maleją.
Sprawdź także: Roztrenowanie w sportach walki – zasady i plan treningowy
Podobne artykuły:
- Jak zbić wagę przed walką?
- Nawodnienie w sportach walki – jak jest ważne?
- Trening FBW pod sporty walki
- Walka z cieniem – na czym polega i co daje?
- Kofeina w sportach walki – jak poprawić wyniki za pomocą kofeiny