Trening korekcyjny to specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń korekcyjnych, które mają na celu poprawę postawy naszego ciała oraz eliminację deficytów. Głównym zadaniem tego typu treningu jest niwelowanie wszelkich nieprawidłowości w naszym układzie kostno-szkieletowym.
Czym jest trening korekcyjny?
Jak sama nazwa mówi, trening ten ma na celu skorygować pewne nieprawidłowości. Ćwiczenia korekcyjne mają szerokie zastosowanie od niwelowania wady postawy oraz dysfunkcji ruchowych, po powrót do treningów po kontuzji.
Dodatkowo jest to trening dla osób intensywnie trenujących konkretną dyscyplinę sportu. Każdy sport posiada swoje specyficzne powtarzalne wzorce ruchowe, których skutkiem po pewnym czasie będzie dysbalans mięśniowy. Zadaniem ćwiczeń korekcyjnych jest delikatne zniwelowanie nierówności w naszym układzie kostno-szkieletowym, co chroni nasz organizm przed wieloma kontuzjami.
Oczywiście trening ten będzie inny niż standardowe treningi. Ćwiczenia korekcyjne muszą być odpowiednio dobrane, aby bodźcowały te obszary naszego ciała, które najbardziej tego potrzebują.
✅Zalety treningu korekcyjnego
Z pewnością jedną z największych zalet jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej. Odpowiednio dobrany trening pozwoli nam na zwiększenie naszych zakresów ruchu oraz poprawę mobilności. Dzięki temu nasze standardowe treningi będą nie tylko znacznie wydajniejsze, ale również bezpieczniejsze.
Taki trening również pozwoli zmniejszyć obrzęki mięśni oraz rozluźnia je. W dużym skrócie taki trening pozwala nam na poprawę ogólnych wzorców ruchowych, dzięki czemu komfort ruchu w wielu płaszczyznach się zwiększy.
Jeśli chcesz poznać najlepszy plan treningowy na masę skorzystaj z pomocy trenera personalnego. Indywidualny plan na budowanie mięśni znajdziesz na Budujmase.pl
Po co jest gimnastyka korekcyjna?
Gimnastykę korekcyjną większości z nas będzie kojarzyć z czasami szkoły podstawowej, w której to były obowiązkowe zajęcia. Niestety rzadko były one prowadzone przez odpowiednio wyszkolone osoby, co zniechęciło wiele osób do tej formy aktywności fizycznej. Z pewnością warto dać jeszcze jedną szansę gimnastyce korekcyjnej, ponieważ jeśli jest ona prowadzona przez wykwalifikowane osoby, to taki trening przyniesie nam wiele korzyści. Odpowiedni trening pozwala na zniwelowanie wad postawy oraz dysbalansu mięśniowego.
Jeśli mamy jakiekolwiek uszkodzenia narządów ruchu np. urazy kolan to warto przynajmniej spróbować gimnastyki korekcyjnej pod okiem trenera, który dobierze ćwiczenia korekcyjne do naszych potrzeb. Oczywiście nie musimy mieć żadnych urazów, aby uczęszczać na takie zajęcia. Osoby które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej również powinny spróbować tej aktywności, pozwoli ona m.in. zniwelować bóle pleców.
Czytaj także: Gimnastyka poranna – warto?
Kiedy najlepiej wykonywać trening korekcyjny?
Trening korekcyjny, by osiągnąć maksymalną skuteczność, wymaga świadomego podejścia do czasu jego wykonywania. Istnieje pewien optymalny moment, który nie tylko potęguje korzyści zdrowotne, ale także przygotowuje nasz organizm na intensywny wysiłek fizyczny.
Badania pokazują, że idealnym okresem na przeprowadzanie treningu korekcyjnego jest przed rozpoczęciem treningu głównego. Ta strategia ma zasadnicze znaczenie, ponieważ umożliwia stopniowe aktywowanie układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu nerwowego, przygotowując je do bardziej wymagających ćwiczeń.
Zestaw na siłownię
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- odżywka białkowa Trec Whey 100 700g
- kompleks witamin i minerałów Trec Multipack 60kaps.
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Trening korekcyjny można również wykonać dzień przed głównym treningiem, stanie się on swoistym pomostem łączącym okres bezczynności z intensywnym wysiłkiem. Przygotowanie ciała poprzez skoncentrowane ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i poprawiające równowagę mięśniową może znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji, a także zwiększyć efektywność treningu.
U kogo najlepiej sprawdzi się trening korekcyjny?
Trening korekcyjny jest tak naprawdę treningiem uniwersalnym i praktycznie każdy z nas wyciągnie coś z takiego rodzaju treningu. Jednakże ta forma treningu jest szczególnie zalecana osobom z wadami postawy. Jak sama nazwa mówi, taki trening ma za zadanie korygowanie wad postawy, a więc będzie to idealny wybór.
Oczywiście nie są to jedyne osoby którym poleca się wykonywanie treningu korekcyjnego. Siedzący tryb życia jest czynnikiem predysponującym do powstawania wad postawy. Ćwiczenia korekcyjne będą idealne dla takich osób, ponieważ zadbają one o zdrowy kręgosłup i zniwelują ryzyko wykształcenia się wielu wad.
Grupą osób dla których również zaleca się trening korekcyjny są zawodowi i półzawodowi sportowcy. Pomimo dużej ilości ruchu u takich osób ze względu na specyfikę sportu powstaje dysbalans mięśniowy. W przypadku sportowców nie jest to aż tak niebezpieczne, jednakże po pewnym czasie może to prowadzić do kontuzji osłabionej partii mięśniowej. Ćwiczenia korekcyjne pomogą wzmocnić słabsze grupy mięśniowe, dzięki czemu ryzyko kontuzji zostanie zminimalizowane.
Przeczytaj również: Ćwiczenia na proste plecy – sposób na garbienie się
Trening korekcyjny -jak dobrze wykonywać ćwiczenia?
Ćwiczenia korekcyjne, aby były skuteczne powinny być odpowiednio wykonywane. Nie są to standardowe ćwiczenia wykonywane na siłowni w celu zwiększenia masy mięśniowej. Aby były one skuteczne powinny być one przede wszystkim wykonywane w spokojnym tempie.
W dużej mierze są to ćwiczenia rozciągające, a nasze mięśnie podczas każdego powtórzenia potrzebują chwilę czasu na zaadaptowanie się do rozciągania i poddanie się mu. Jeśli ćwiczenie będą wykonywane szybko i chaotycznie, to taki trening będzie nieskuteczny.
Trener personalny będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z takim typem treningu. Przez pierwsze kilka spotkań nauczymy się poprawnego wykonywania ćwiczeń korekcyjnych.
Przykładowy trening korekcyjny – plan treningowy
Przykładowy trening korekcyjny na najważniejsze partie mięśniowe w naszym ciele:
Nazwa Ćwiczenia | Liczba serii | Liczba powtórzeń |
1. Dead bug | 3 serie | 8 powtórzeń |
2. Glute bridge | 3 serie | 8 powtórzeń |
3. Naprzemienne wznosy ręki i nogi w podporze przodem | 3 serie | 8 powtórzeń |
4. Paloff press | 3 serie | 8 powtórzeń |
5. Russian twist | 3 serie | 25 sekund |
Pomimo, że trening może wydawać się krótki i łatwy, to z pewnością jest on skuteczny. Jego regularne wykonywanie przyniesie nam wiele korzyści niezależnie od tego czy uprawiamy inne sporty, czy nie.
Poznaj także: Ćwiczenia na plecy – jak rozluźnić mięśnie pleców?
Podobne artykuły:
- Trening klatki piersiowej w 15 minut
- Jak zwiększyć siłę na klatkę? Jak progresować w wyciskaniu?
- Co to jest trening HST?
- Trening sprinterski na siłowni
- 6 najlepszych treningów na klatkę dla średniozaawansowanych podczas budowania masy