WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Mięśnie brzucha u fighterów – jak wygląda trening brzucha w sportach walki?

mięśnie brzucha u fighterów

Wbrew pozorom, mięśnie brzucha to jedna z najważniejszych grup mięśniowych w sportach walki. To ona w dużej mierze odpowiada za siłę ciosu oraz stabilizację ciała. Wzmacnianie mięśni brzucha z pewnością przyniesie nam wiele korzyści.

Po co fighterowi silne mięśnie brzucha?

Mówiąc mięśnie brzucha, większości osób przyjdzie na myśl mięsień prosty brzucha, czyli “kaloryfer”. Jednakże na tę grupę składa się znacznie większa ilość mięśni, takich jak np. mięśnie skośne brzucha oraz mięśnie core. To właśnie dzięki współpracy tych wszystkich mięśni fighterzy są w stanie uderzać z tak dużą siłą. Wbrew pozorom, siła ciosu pochodzi w głównej mierze z mięśni brzucha, ponieważ podczas rotacji to właśnie one nadają pęd naszemu ciału.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Kolejnym zadaniem mięśni brzucha jest nadawanie stabilności naszemu korpusowi. Utrzymywanie pionowej postawy ciała zawdzięczamy w głównej mierze mięśniom core, które stabilizują nasz tułów. Stabilizacja jest niezmiernie ważna w sportach walki, więc już wiemy dlaczego mięśnie brzucha są tak ważne.

Jak wzmocnić mięśnie brzucha w sportach walki?

Nie ma innej opcji na wzmocnienie mięśni brzucha niż ich trening. Jednakże nie musimy wykonywać żadnego specjalistycznego planu treningowego ukierunkowanego na mięśnie brzucha. Ćwiczenia wielostawowe wystarczą nam, aby odpowiednio przetrenować nasze mięśnie brzucha. Podczas ich wykonywania musimy napiąć mięśnie brzucha, ponieważ w innym wypadku stracilibyśmy równowagę, a więc większość globalnych ćwiczeń wielostawowych angażuje w dużej mierze nasze mięśnie core, ponieważ to one odpowiadają za utrzymanie tułowia w odpowiedniej pozycji.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Warto również dodać akcesoryjne ćwiczenia antyrotacyjne, takie jak np. skręty tułowia na bramie. Dzięki temu przetrenujemy mięśnie skośne brzucha, które to właśnie odpowiedzialne są za siłę naszego ciosu. Jednakże wcale nie potrzebujemy specjalnego planu treningowego. Wystarczy wzbogacić nasz aktualny plan treningu motorycznego o małe aspekty związane z mięśniami brzucha.

Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i uzupełnij swoją rozpiskę o indywidualny trening siłowy.

plany - rejestracja

Ile razy w tygodniu trenować mięśnie brzucha?

Mięśnie brzucha nie są bardzo dużą grupą mięśniową, więc łatwiej je przetrenować niż mięśnie pleców. Musimy również pamiętać, że na każdym treningu technicznym oraz sparingach również angażujemy mięśnie głębokie brzucha. Dlatego nie ma dużej potrzeby, aby wykonywać całkowicie osobny trening na mięśnie brzucha. Jeśli wykonujemy trening motoryczny, to warto po prostu dodać do planu treningowego 1-2 ćwiczenia angażujące brzuch.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Taki trening motoryczny przeważnie wykonuje się 1-2 razy w tygodniu. Jeśli chcemy wykonywać typowy trening brzucha to nie powinniśmy wykonywać go częściej niż raz w tygodniu. Może nam się to wydawać mało, jednakże cały czas musimy mieć na uwadze, że jest to tylko dodatek do sportów walki.

Nasz mięsień poprzeczny brzucha jest również mocno wykorzystywany np. podczas sparingów, więc większa ilość treningów motorycznych mogłaby przetrenować mięśnie brzucha.

Jak wygląda trening brzucha w sportach walki?

Trening brzucha w kontekście sportów walki obejmuje różnorodne ćwiczenia skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni brzucha, które są kluczowe dla osiągnięcia naszego pełnego potencjału w sportach walki. Polega on na dynamicznych ruchach, które nie tylko kształtują mięśnie, ale także zwiększają ich gibkość oraz dynamikę.

W trakcie treningu brzucha w sportach walki często wykorzystuje się techniki treningowe specyficzne dla danej dyscypliny, dostosowując je do indywidualnych potrzeb zawodników. Inaczej będzie wyglądać trening brzucha dla boksera, a inaczej trening brzucha dla zapaśnika. Regularna praktyka ćwiczeń brzucha nie tylko przyczynia się do poprawy sylwetki, ale również wpływa pozytywnie na naszą wydolność i skuteczność podczas walki.

Przykładowy plan treningu mięśni brzucha w sportach walki

Skuteczny plan treningowy mięśni brzucha w sportach walki powinien uwzględniać różnorodność ćwiczeń, które angażują różne partie naszego brzucha. Na przykład, zestaw ćwiczeń może obejmować skłony boczne, unoszenie nóg, planki i rotacje tułowia. Dzięki temu planowi treningowemu, zawodnicy sportów walki mogą efektywnie rozwijać siłę mięśni brzucha, co przekłada się na poprawę wydolności w ringu czy na macie:

  • 🥊Rzut piłką lekarską o ścianę – 8 powtórzeń x 3 serie
  • 🥊Russian twist – 30 sekund x 3 serie
  • 🥊Podciąganie kolan do klatki piersiowej w zwisie na drążku – 8 powtórzeń x 3 serie
  • 🥊Plank – 30 sekund x 3 serie
  • 🥊Skręty tułowia na bramie – 10 powtórzeń x 4 serie

Taki plan treningowy na mięśnie brzucha będzie idealny pod treningi sportów walki. Trenuje on mięśnie brzucha, ale również zajmuje się funkcjonalnymi mięśniami core, które są właśnie odpowiedzialne za nasze zdolności motoryczne podczas treningów. Wykonywanie takiego treningu jest znacznie lepszym pomysłem niż wykonywanie brzuszków.

Czytaj także: Plan treningowy dla fightera

sporty walki

Jak wygląda trening funkcjonalny na brzuch w sportach walki?

Trening funkcjonalny na brzuch w sportach walki koncentruje się na rozwijaniu zdolności motorycznych, które mają bezpośrednie zastosowanie w dynamicznych sytuacjach spotykanych w walce. Obejmuje on ćwiczenia, które nie tylko wzmacniają mięśnie brzucha, ale także poprawiają ich stabilność, elastyczność i mobilność. W treningu funkcjonalnym na brzuch często wykorzystuje się sprzęt tak, jak piłki lekarskie czy gumy oporowe, co dodatkowo intensyfikuje trening. Trening funkcjonalny na brzuch jest zatem kluczowym elementem w przygotowaniach do sportów walki, umożliwiającym zawodnikom osiągnięcie pełnej gotowości do zawodów.

Trening ten bazuje na wzorcach ruchowych zbliżonych do wzorców ruchowych wykonywanych podczas walki. Dzięki treningowi w danych wzorcach podczas sparingów szybkość ruchu oraz jego siła będą znacznie silniejsze, więc np. nasz cios będzie znacznie mocniejszy.

Sprawdź także: Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *