WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Aminokwasy BCAA – kiedy brać BCAA i co daje?

aminokwasy BCAA

Aminokwasy rozgałęzione BCAA to bardzo popularny suplement wśród sportowców wielu dyscyplin. Dzięki nim możemy poprawić wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Od tych typowo sportowych, aż po zdrowotne, które mają również niebagatelne znaczenie w sporcie. Co tak właściwie dają aminokwasy rozgałęzione, kiedy je brać i jak dobrać dawkowanie BCAA?

Kiedy stosować aminokwasy BCAA?

Tak naprawdę nie ma jednej optymalnej pory na przyjmowanie aminokwasów BCAA. Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy znać:

  • nasz cel treningowy,
  • rodzaj wysiłku,
  • długość treningu,
  • założenia dietetyczne.

Miłośnicy treningu siłowego zażywają aminokwasy rozgałęzione by powstrzymać procesy kataboliczne. W tym przypadku najlepszą porą na suplementację jest – przed treningiem siłowym lub cardio oraz w trakcie treningu. Kształtując sylwetkę możemy włączyć suplementację BCAA zarówno podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej jak i w przypadku budowania masy mięśniowej.

odblok po testosteronie

Poza spowalnianiem katabolizmu, aminokwasy BCAA pozwalają opóźnić występowanie zmęczenia i zwiększyć wytrzymałość. Z tego powodu aminokwasy rozgałęzione to doskonały suplement dla sportowców wytrzymałościowych. Aby zwiększyć wytrzymałość i opóźnić zmęczenie, najlepiej przyjmować BCAA bezpośrednio przed wysiłkiem lub w trakcie jego wykonywania.

BCAA brać można także po zakończonym treningu, szczególnie w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie szybko dostarczyć pełnowartościowego białka w posiłku.

Przeczytaj także: Aminokwasy rozgałęzione – jaki stosunek BCAA jest najlepszy?

Czy aminokwasy BCAA można brać codziennie?

Poniekąd aminokwasy BCAA spożywamy codziennie w mniejszych ilościach nawet, nie mając o tym pojęcia. BCAA występuje w wołowinie, drobiu, jajach czy innych produktach spożywczych z dużą zawartością białka.

Codzienne spożywanie aminokwasów rozgałęzionych postaci suplementu jest całkowicie bezpieczne. Nie należy jednak znacząco przekraczać zaleceń producenta.

Wypróbuj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl, w których otrzymujesz stały, nielimitowany kontakt z trenerem i/lub dietetykiem – możesz zadać pytanie i wyjaśnić wątpliwości, zawsze otrzymasz odpowiedź.

plany - rejestracja

Co daje stosowanie aminokwasów BCAA?

Aminokwasy BCAA są suplementem o szerokim spectrum działania. BCAA wykazuje:

  • działanie antykataboliczne,
  • opóźnianie zmęczenia,
  • wpływa na poprawę syntezy białek mięśniowych,
  • wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej,
  • zoptymalizowanie redukcji tkanki tłuszczowej,
  • poprawę regeneracji mięśni po wysiłku.

Jak widać suplementacja aminokwasów rozgałęzionych przyczynia się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu na kilku polach. Stąd ogromna popularność suplementu wśród sportowców przeróżnych dyscyplin sportowych. Niezależnie od tego czy dźwigasz ciężary, grasz w piłkę, ćwiczysz crossfit lub po prostu dbasz o sylwetkę, przyjmowanie BCAA przyniesie Twojemu organizmowi wiele benefitów.

Sprawdź także: Najlepsze aminokwasy BCAA na rynku – Ranking

Suplementy diety z BCAA – jakie aminokwasy BCAA wybrać?

Poniżej znajdziesz sprawdzone i popularne na rynku preparaty dostarczające aminokwasy BCAA. Kolejność produktów jest całkowicie przypadkowa, a zapoznanie się z ich składem i działaniem ma ułatwić Ci wybór w zależności od tego czego potrzebujesz.

sport definition bcaa definition

Sport Definition BCAA Definition

Jest to sprawdzony rodzaj aminokwasów w proporcjach 2:1:1. Oznacza to, że na dwie porcje leucyny przypada porcja waliny i izoleucyny.

Forma instant ułatwia i zwiększa efektywność wchłaniania produktu. BCAA Definition występuje w doskonałych smakach, które gwarantują dodatkową zaletę suplementacji.

Kup Sport Definition BCAA Definition w sklepie Budujmase.pl
  • Zaleca się spożycie dwóch miarek (ok. 10g) dziennie.
BCAA Pak

6PAK Nutrition BCAA Pak

W każdej porcji produktu znajdziesz aż 8000mg aminokwasów BCAA, co czyni produkt bardzo wydajnym. Wzbogacenie składu o wit. B6, B12 oraz C wspiera prawidłowe przemiany składników odżywczych oraz właściwy metabolizm energetyczny.

Aminokwasy od 6Pak Nutrition również wytstępują w stosunku 2:1:1 oraz dwóch doskonałych wariantach smakowych.

Kup 6Pak Nutrition BCAA Pak w sklepie Budujmase.pl
  • Producent zaleca spożywanie dwóch miarek, czyli 10g dziennie.
bcaa high speed 500

Trec BCAA High Speed

Świetnej jakości aminokwasy BCAA o zawartości aż 6000mg w każdej porcji. Znakomicie wpływają na poprawę regenerację i chronią mięśnie przed katabolizmem.

Trec BCAA High Speed występuje w proporcji 2:1:1. Wspiera w opóźnieniu występowanie zmęczenia, dzięki czemu korzystnie oddziałuje na efektywność treningu. Prosty skład, oparty jedynie o aminokwasy rozgałęzione dla wielu jest dodatkową zaletą.

Kup Trec BCAA High Speed w sklepie Budujmase.pl
  • Producent zaleca spożycie 1-2 porcji dziennie, przy czym jedna dawka BCAA wynosi 10 gram.

Jak prawidłowo suplementować BCAA?

Tak naprawdę nie da się popełnić dużego błędu podczas suplementacji BCAA. W tym przypadku sytuacja wygląda inaczej niż podczas spożywania np. przedtreningówki.

Suplementowanie aminokwasów BCAA jest nieco inne w przypadku każdej jednostki. Większość producentów zaleca spożywanie 1g BCAA na każde 10kg wagi. W świecie fitness możemy spotkać się z teorią, by brać 10 gramów BCAA w ciągu dnia.

Możesz tę porcję podzielić na dwie pory spożycia. Przykładowo przed i po treningu lub rano i wieczorem. Dawkowanie zależy od masy ciała i indywidualnych potrzeb. Teoretycznie powinno się przyjmować 1 g na każde 10 kg wagi, jednak w praktyce trenerzy rekomendują dawkę ok. 10 gramów BCAA na dobę.

Czy przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych wywołuje skutki uboczne?

Suplementacja aminokwasów rozgałęzionych co do zasady nie przynosi nie porządanych skutków tym bardziej, jeśli stosujemy się do zaleceń producenta. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym mogą doświadczyć: biegunki, wymiotów, wzdęć, zgagi, bólu brzucha, natomiast nie jest to stricte od aminokwasów BCAA.

Warto również pamiętać, że są to jednak sporadyczne i łagodne objawy. W każdym takim przypadku należy zrobić przerwę od spożywania produktu.

Jeśli jesteś diabetykiem i zastanawiasz się czy możesz brać BCAA, to w pierwszej kolejności skonsultuj decyzję z lekarzem. Suplementacja może wpłynąć na glikemię i metabolizm węglowodanów.

Zobacz: BCAA – jak długo można brać aminokwasy?

W planach treningowych Budujmase.pl W GRATISIE otrzymujesz DARMOWY plan suplementacji dobranej indywidualnie do Twoich celów i możliwości.

plan suplementacji do planu treningu i diety budujmase.pl

Aminokwasy BCAA na redukcję czy na masę?

Aminokwasy BCAA pomagają przede wszystkim w syntezie białek. To reakcja jest utrudniona w momencie mniejszej podaży energii, a więc w momencie, gdy redukujemy tkankę tłuszczową.

Zadaniem aminokwasów rozgałęzionych podczas redukcji jest ochrona naszych mięśni przed katabolizmem oraz wsparcie w poprawie regeneracji.

Podczas budowy tkanki mięśniowej nasz organizm jest znacznie lepiej odżywiony. Regeneracja zachodzi dużo sprawniej niż podczas odchudzania. Suplementacja aminokwasów BCAA podczas zwiększania masy ciała ma sens, gdy planujemy wykonanie długiej i wymagającej jednostki treningowej.

Podsumowując stosowanie aminokwasów BCAA sprawdzi się zarówno w okresie redukcji tkanki tłuszczowej jak i w momencie gdy chcemy zbudować wysokiej jakości masę mięśniową.

Czytaj także: Aminokwasy rozgałęzione BCAA – jak wspomagają budowę masy mięśniowej

Dlaczego warto przyjmować aminokwasy BCAA?

Z całą pewnością spożywanie aminokwasów rozgałęzionych ma sens. Włączając je do suplementacji możemy zauważyć: lepszą ochronę mięśni przed katabolizmem, większą wytrzymałość, lepszą regenerację czy większy zapas energii.


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *