WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy HMB działa? Stosowanie HMB a wyniki badań

stosowanie hmb

Działanie substancji o tajemniczej nazwie HMB od jakiegoś czasu wywołuje poruszenie wśród nowych i stałych bywalców siłowni. Hydroksymetylomaślan to suplement diety, który często uważany jest za pogromcę tkanki tłuszczowej oraz wsparcie w budowaniu masy mięśniowej. Mimo że przeprowadzono wiele badań naukowych w celu zrozumienia potencjalnych korzyści i skutków HMB na organizm ludzki, sceptycy negują go jako wsparcie dla treningu i rozwoju masy mięśniowej. Jak jest naprawdę? Czy HMB działa? Czy regularne stosowanie HMB da Ci wymierne korzyści na treningach?

Co to jest HMB?

HMB znany jest również pod nazwą beta-hydroksy beta-metylomaślanu, kwasu β-hydroksy-β-metylomasłowego lub po prostu hydroksymetylomaślanu. Jest metabolitem leucyny, aminokwasu o rozgałęzionym łańcuchu, który jest składnikiem białek budujących mięśnie. To dlatego HMB spotkało się z wielkim zainteresowaniem, a kulturyści i trenerzy zaczęli pokładać w nim duże nadzieje i stosować go jako rozwiązanie kwestii budowania masy mięśniowej. Zwolennicy suplementacji hydroksymetylomaślanu są zdania, że pomaga on również w redukcji tkanki tłuszczowej, a nawet wspiera szybką regenerację.

Jak działa HMB?

Jak wykazano w ponad 50 badaniach na ludziach, HMB to środek poprawiający wydajność, który ma pomagać zwiększać siłę, moc i uzyskiwanie beztłuszczowej masy. Ma zarówno właściwości anaboliczne, jak i antykataboliczne. Oznacza to, że HMB, podobnie jak leucyna, powinien zmniejszać rozpad mięśni, jednocześnie stymulując syntezę białek mięśniowych.

Zobacz: Leucyna – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Czy faktycznie HMB działa?

trec hmb

Według części badań HMB jest wchłaniany szybciej niż inne aminokwasy (również leucyna) i metabolizowany bezpośrednio w mitochondriach komórek mięśniowych. Oznacza to, że jest doskonałym paliwem dla mięśni podczas pracy, regeneracji lub odpoczynku. Suplementacja HMB może być też pomocna w zapobieganiu utracie mięśni w wyniku ćwiczeń, chorób lub starości [1].

Kup Trec HMB w sklepie Budujmase.pl

HMB a wyniki badań naukowych

Skuteczność HMB w kwestiach budowania masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej oraz działaniach spowalniających rozpad tkanki mięśniowej, to, jak się okazuje, temat kontrowersyjny, ponieważ różne badania efektów jego działania dają mieszane wyniki.

Niektóre z nich sugerują, że stosowanie HMB może przynosić korzyści sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, zwłaszcza podczas treningu siłowego. Kilka badań wykazało, że HMB hamuje rozpad tkanki mięśniowej. Z kolei inne dowodzą, że HMB wykazuje znikomą skuteczność, jeśli chodzi o rozwój tkanki mięśniowej. Badanie opublikowane w 2022 r.sugeruje nawet, że aby uzyskać podobny efekt, wystarczy włączyć do diety odpowiednią ilość białka [2].

Sprawdź: HMB – opinie, działanie, dawkowanie

Analiza opublikowana kilka lat wcześniej sugeruje, że sprzeczne wyniki badań nad HMB można częściowo przypisać brakom wyraźnych standardów [3]. Widoczna jest różnica w warunkach, w jakich są przeprowadzane, doborze uczestników i poziomie ich przetrenowania. W kwestii wpływu HMB na regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, skutki suplementacji były stosunkowo niewielkie i nie zawsze były potwierdzane przez kolejne badania.

Warto zauważyć, że skuteczność HMB może różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak dieta, intensywność treningu i ogólny stan zdrowia. Dlatego nie jest to suplement, który u każdego stosującego wywołuje ten sam efekt – warto zaufać pomocy dietetyka i trenera personalnego.

plany - rejestracja

HMB – dawkowanie

Optymalne dawkowanie HMB wynosi zazwyczaj 3g dziennie, co głównie wynika z faktu, że taka ilość suplementu jest używana do badań. Przyjmowanie większych dawek preparatu nie wiąże się z uzyskiwaniem lepszych efektów, ponieważ organizm nie kumuluje substancji, a jej nadmiar jest wydalany z moczem.

HMB zyskał na popularności wśród entuzjastów kulturystyki i sportowców ze względu na efekty, jakie daje w wyniku łączenia z kreatyną. Niektóre źródła utrzymują, że stosowanie obu substancji jednocześnie może wpływać na szybszy i efektywniejszy przyrost masy mięśniowej. Decydując się na takie eksperymentowanie z dawkowaniem suplementów, warto zawsze skonsultować się z profesjonalistą ds. żywienia lub trenerem.

Jak często stosować HMB?

Czy HMB działa? Stosowanie HMB a wyniki badań

HMB możemy dostarczać, włączając do diety produkty bogate w leucynę, która buduje mięśnie (HMB jest produktem leucyny). Znajdziesz ją n. w wysokobiałkowych produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak podejmiesz decyzję o suplementacji hydroksymetylomaślanu, możesz stosować go codziennie w dawce 3g w czasie budowania masy mięśniowej. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby stosować go cyklicznie, tym bardziej że po kilku tygodniach antykataboliczne działanie HMB słabnie.

Kup BioTech USA HMB w sklepie Budujmase.pl

Kiedy przyjmować HMB?

Hydroksymetylomaślan jest dostępny jako suplement w dwóch formach:

  • wolnego kwasu (HMB-FA)
  • formie sprzężonej z jonem wapnia (HMB-Ca)

Do tej pory nie dowiedziono, aby któraś z tych dwóch form była lepsza, chociaż są podejrzenia, że postać wolnego kwasu może być łatwiej wchłaniana z przewodu pokarmowego. Z reguły zaleca się, aby przyjmować suplementy diety z HMB w czasie okołotreningowym – dawkę 3g na ok. 30-45min przed treningiem. Niektórzy trenerzy polecają, aby dawkę tą podzielić na trzy po 1g i przyjmować każdą osobno. Warto pamiętać, że HMB nie kumuluje się.

Sprawdź: Regeneracja po treningu – co najlepiej regeneruje mięśnie po treningu?

Kto powinien stosować HMB?

HMB zaleca się głównie w przypadku początkujących sportowców, którzy stosują trening oporowy. U nich efekt suplementowania HMB może być łatwiej dostrzegalny. W wielu źródłach dotyczących hydroksymetylomaślanu wspomina się o tym, że profesjonalni sportowcy i inne osoby zaawansowane mogą nie osiągać takich samych korzyści z HMB, jak początkujący. Dzieje się tak dlatego, że organizmy osób uprawiających sport na wyższym poziomie są już dobrze przystosowane do treningu i obciążenia. U sportowców wyczynowych, którzy wymagają bardziej zaawansowanych strategii treningowych i suplementacyjnych, nie odnotowuje się pozytywnego wpływu HMB na proces hamowania katabolizmu ani na syntezę białek mięśniowych – czyli proces budowania masy mięśniowej (działanie anaboliczne). HMB nie jest też środkiem dla osób, które liczą na spalanie tkanki tłuszczowej.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

HMB – Skutki uboczne

Suplementacja HMB w dawce 3g dziennie u zdecydowanej większości osób jest dobrze tolerowana i nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi skutkami ubocznymi. Jest to dawka powszechnie stosowana w badaniach naukowych. Wyższe dawki substancji mogą być równie bezpieczne, choć nie ma na to dowodów, ponieważ w bardzo niewielu badaniach oceniano dawki HMB powyżej tej ilości.

W rzadkich przypadkach, podczas przyjmowania HMB niektórzy ludzie mogą doświadczać:

  • bólu brzucha
  • zaparć
  • swędzenia skóry [4]

Analiza suplementacji HMB wykazała, że suplement ten może być bezpiecznie przyjmowany przez dłuższy czas, szczególnie przez zdrowych dorosłych mężczyzn i kobiety. Przy jakichkolwiek wątpliwościach przed rozpoczęciem stosowania HMB zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują obawy dotyczące ewentualnych skutków ubocznych.

Czy warto suplementować HMB?

trec hmb liquid

Z wyników najnowszych badań można wywnioskować, że HMB może wywoływać pozytywne działanie, jednak jego efekty są ograniczone i zależne od grupy docelowej. Wyniki badań wskazują, że na suplementację HMB i jej dobre wyniki można liczyć w przypadku początkujących sportowców. W tej grupie suplement może ograniczać rozpad tkanki mięśniowej i przyspieszać regenerację organizmu. Jednak korzyści te są czasowe.

Kup Trec HMB Liquid w sklepie Budujmase.pl

Głównym mechanizmem działania HMB jest hamowanie procesów katabolizmu (antykataboliczne właściwości zapobiegają rozpadowi tkanki mięśniowej podczas intensywnego treningu). Jeśli natomiast chodzi o rozwijanie masy mięśniowej, czyli anabolizm, HMB nie wykazuje znaczącej skuteczności.

Bibliografia:

  1. Yosuke Tsuchiya et al: Low Dose of β-Hydroxy-β-Methylbutyrate (HMB) Alleviates Muscle Strength Loss and Limited Joint Flexibility following Eccentric Contractions. Journal of the American College of Nutrition, Volume 40, 2021 – Issue 3.
    https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2020.1752330
  2. Holland, Brett M et: al: Does HMB Enhance Body Composition in Athletes? A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of Strength and Conditioning Research, Volume 36, Number 2.
    https://www.ingentaconnect.com/content/wk/jsc/2022/00000036/00000002/art00048
  3. Gabriel J Wilson, Jacob M Wilson and Anssi H Manninen: Effects of beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) on exercise performance and body composition across varying levels of age, sex, and training experience: A review. Nutr Metab (Lond). 2008; 5: 1.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2245953/
  4. P M Gallagher et al: Beta-hydroxy-beta-methylbutyrate ingestion, Part I: effects on strength and fat free mass. Med Sci Sports Exerc. 2000 Dec;32(12):2109-15.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11128859/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *