Runmageddon jest to zyskujący coraz większą popularność bieg z przeszkodami, a dokładniej jest to cykliczna seria biegów organizowana na terenie Polski, czasem również na Czechach. Można śmiało powiedzieć, że stanowi nasz odpowiednik Spartan czy Gladiator Race. Na trasie biegu na uczestników czeka wiele wyzwań takich jak błoto, woda, ukształtowanie terenu oraz przeszkody ustawione przez organizatorów. Na przestrzeni lat wydarzenie zyskało wielu sympatyków. Spowodowane jest to po pierwsze możliwością zmierzenia się z trudami jakich nie sposób doświadczyć na co dzień, po drugie szansą na sprawdzenie własnych możliwości, a po trzecie niesamowitą atmosferą. Runmageddon oferuje obecnie coś więcej niż tylko “przyjemnie” spędzony czas, oferuje przygodę, którą długo będzie się wspominać. Na jakich dystansach można startować, jak się do tego przygotować oraz czy jest to bieg dla każdego? Mając wątpliwości przeczytaj ten tekst i dowiedz się wszystkiego.
Runmageddon, czyli hardkorowy bieg z przeszkodami, który sprawdzi Twoją wytrzymałość, siłę, wydolność oraz to jak silną posiadasz wolę. Brzmi dobrze prawda? Dla wielu osób jest to doskonała alternatywa dla siłowni, czy też ćwiczeń sylwetkowych. Pozwala na spróbowanie własnych sił w kompletnie innym wydarzeniu, daje odczuć czym jest sportowa rywalizacja oraz umożliwia zaliczenie niezapomnianej przygody. Biegi z przeszkodami potrafią uzależniać tak samo mocno jak klasyczne bieganie, bądź każdy inny sport.
Sprawdźmy w jaki sposób przygotować się do takich zawodów. Co należy jeść oraz suplementować, w jaki sposób trenować? Najważniejsze jednak to aby rozwiać wątpliwości tych, którzy zastanawiają się czy jest to coś dla nich. Na trasie można spotkać osoby w każdym wieku oraz na każdym poziomie wytrenowania. Właśnie dlatego runmageddon posiada odpowiednie formuły cechujące się różnymi dystansami oraz ilością i trudnością przeszkód.
Na czym polega runmageddon?
W skrócie runmageddon to bieg, a więc polega na pokonaniu trasy dzielącej punkt startu od punktu mety w jak najkrótszym czasie. Mówiąc jednak obszerniej polega on na sprawdzeniu własnych możliwości w często ekstremalnych warunkach. Dystans jest tylko jednym z naszych przeciwników w trakcie trasy. Kolejnym jest oczywiście ukształtowanie terenu, które nigdy nie jest zbyt proste. Organizatorzy wybierają takie miejsca aby stanowiły one swoistą przeszkodę. Przeszkody natomiast mogą okazać się banalnie łatwe, bądź diabelnie trudne. Warto tutaj wspomnieć, że to co dla jednej osoby jest trudne dla innej może okazać się dziecinną igraszką.
Pomimo faktu, że startując w wyścigu powinniśmy rywalizować z innymi o miejsce oraz jak najlepszy czas na trasie więcej jest współpracy. Zawodnicy mogą sobie pomagać pokonywać przeszkody. Sprawia to, że nie czuć negatywnej rywalizacji, lecz sportową atmosferę, gdzie ludzie motywują się nawzajem.
Sprawdź: Runmageddon – jak się przygotować?
Zasady runmageddonu
Runmageddon to bieg, który wymaga nie tylko pokonania określonego dystansu ale także poradzenia sobie z przeszkodami typu ściany, zasieki, liny itd. Intensywność wysiłku może by naprawdę duża i wymagać dobrego zdrowia. Zanim jednak staniemy na starcie należy się zarejestrować na określone wydarzenie. Przed startem trzeba natomiast odebrać pakiet startowy, w którym znajduje się detektor czasu, przyczepiany do buta.
Nie trzeba także martwić się tym, że nie poradzimy sobie z jakąś trudną dla nas przeszkodą, ponieważ gdybyśmy nie dali rady możemy w ramach kary zrobić określoną ilość burpees. Zazwyczaj jest to 20 powtórzeń.
Sprawdź: Burpees – padnij, powstań, wyskocz
W runmageddonie można startować indywidualnie, bądź jako drużyna. Jest również opcja startu jako tak zwana elita. Opaska elity uprawnia nas do startu w pierwszych seriach, kiedy tor nie jest jeszcze mocno naruszony przez innych uczestników biegu. Wymusza również na pozostałych przepuszczenie takiej osoby jako pierwszej do pokonania danej przeszkody. Elita walczy o czas, aby jednak móc zachować opaskę musi pokonać każdą kolejną przeszkodę. W momencie kiedy się to nie uda należy oddać opaskę i kontynuować bieg jako zwykły zawodnik.
Zestaw dla Biegacza
- przedtreningówka Trec ENDURANCE Full Speed 240g
- kreatyna Trec ENDURANCE Creatine Sport 300g
- kolagen na stawy Formotiva Collagen 120kaps.
- Trec ENDURANCE Bidon Gratis
Jakie są poziomy runmageddonu?
Runmageddon występuje w kilku formułach. Są to:
- intro – będący biegiem na 3km z 15 przeszkodami;
- rekrut – który wymaga pokonania 6km i 30 przeszkód;
- classic – odbywający się na 12km z 50 przeszkodami;
- hardcore – stanowi półmaraton mający na trasie przeszkody w ilości 70;
- ultra – pełny maraton ze 140 przeszkodami.
Istnieje również bieg 12 godzinny po pętli classica, który polega na tym aby pokonać tą trasę jak największą ilość razy.
Może zainteresuje Cię: Najważniejsze informacje o bieganiu
Runmageddon ultra – mini kompendium wiedzy
Runmageddon rekrut czy też classic to biegi przeznaczone dla osób początkujących oraz takich, którzy chcą się sprawdzić lecz nie znają jeszcze swoich możliwości. Sytuacja wygląda kompletnie inaczej na dystansie hardcore, bądź ultra. Na trasie dozwolone jest jedzenie. Najlepsze produkty jakie można zabrać ze sobą na trasę to żele energetyczne, batony oraz coś słonego.
Wszystko to można spakować w plecak biegowy, który umożliwia również posiadanie przy sobie zapasu wody. W plecaku warto mieć zapasowe rękawiczki do pokonywania przeszkód, mały ręcznik, plastry sportowe na otarcia, a to wszystko zamknięte w szczelne woreczki foliowe.
W startach można brać udział od ukończenia 18 roku życia. Wyjątkiem jest formuła rekrut, która za pisemną zgodą rodziców umożliwia start już od 16 lat. Dla młodszych uczestników przewidziana jest formuła Kids.
Jak zacząć przygotowania? Runmageddon ultra – treningi przed startem
Decydując się na start w formule ultra trzeba odpowiednio rozplanować swoje treningi. Bardzo istotna w trakcie biegu jest oczywiście wytrzymałość i kondycja. Nie należy jednak lekceważyć również takich aspektów jak siła, mobilność i technika pokonywania przeszkód.
Treningi po części mogą być wykonywane w pomieszczeniach, lecz sporą ich część warto przenieść na zewnątrz. Należy również zadbać o regenerację i prawidłową dietę.
Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc kogoś, kto już startował na tym dystansie, bądź skorzystanie z doświadczenia trenera, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan.
Trening siłowy
Siłownia oferuje aktualnie wiele możliwości treningu. Pod biegi typu OCR należy jednak trenować głównie na wolnych ciężarach.
Podstawę powinny stanowić takie ćwiczenia jak:
Uzupełnieniem natomiast mogą być ćwiczenia takie jak wiosłowanie w podporze na hantlach z pompkami, burpees, wskoki na skrzynie, przerzucanie opony, pchanie sań czy też kettlebells.
Optymalnie będzie wykonywać 2-3 treningi siłowe w tygodni w zależności od możliwości czasowych oraz regeneracji. Jedna z sesji może być przeznaczona typowo pod pokonywanie przeszkód jakie można spotać na biegu.
Sprawdź Atlas Ćwiczeń BudujMase.pl
Trening wytrzymałościowy i wydolnościowy
Najtrudniejszym przeciwnikiem w trakcie runmageddon ultra jest dystans. Z tego względu nie ma nic ważniejszego niż zbudowanie odpowiedniej wydolności. Warto włączyć do swoich treningów wybiegania zakładające min 20km. W zależności od profilu trasy dobrym pomysłem może być również spacer na bieżni w średnim tempie pod górę.
Doskonałym rozwiązaniem na biegi OCR jest także trenowanie podbiegów, które nie tylko umożliwiają zbudowanie wytrzymałości, ale również siły biegowej.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Trening szybkościowy
Szybkość na runmageddonie nie jest kluczowa. Warto jednak trenować również ten aspekt. Nie trzeba poświęcać żadnej dodatkowej jednostki treningowej dedykując ją pod tą cechę motoryczną. Warto jednak włączyć do swojego planu kilka ćwiczeń, które wspomogą rozwój szybkości. Będą to przykładowo sprinty wykonywane przed wybieganiem, lub obwody siłowe wykonywane tak aby zajęły jak najmniej czasu. Tutaj w grę może wchodzić zasada treningu cross.
Sprawdź: Jak poprawić wyniki w bieganiu?
Runmageddon ultra – dieta
Dieta powinna być bogata w zdrowe źródła węglowodanów, pełnowartościowe białko oraz tłuszcze roślinne. Nie ma tutaj żadnej specjalnej różnicy w stosunku do zbilansowanego i zdrowego sposobu odżywiania. Trenując intensywnie należy dostarczać po prostu organizmowi większą ilość kalorii. W trakcie wybiegań oraz dłuższych treningów warto testować różnego rodzaju żele, aby wiedzieć, które z nich sprawdzą się na trasie.
Co jeść na etapie przygotowań?
Na etapie przygotowań do startu warto spożywać wysokoenergetyczne pokarmy. Zwłaszcza te bogate w węglowodany złożone. Nie należy jednak specjalnie zmieniać swoich upodobań kulinarnych. Zarówno osoby na dietach klasycznych, jak i roślinnych będą wstanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Czasem jednak może okazać się potrzebna także dodatkowa suplementacja.
Sprawdź: Co jeść przed i po bieganiu?
Dieta w dniu startu
W zależności od tego jak reaguje nasz organizm należy zjeść posiłek, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Zazwyczaj jest to coś bogatego w węglowodany złożone i ubogiego w tłuszcze. Dobrym pomysłem będzie owsianka z dodatkami świeżych i suszonych owoców. Gdyby start odbywał się nieco później można sięgnąć po makarony.
Bardzo ważne jest także to co spożywamy na trasie biegu. Żele energetyczne należy spożywać średnio co godzinę od rozpoczęcia biegu. Na trasie sprawdzają się również kabanosy. Są wysokoenergetyczne oraz słone. W trakcie trwającego powyżej 10 godzin wysiłku dodatkowa ilości soli będzie na wagę złota.
Należy również stale dbać o nawodnienie. Na punktach odżywczych dostępne są izotoniki, woda oraz przekąski takie jak banany, ciastka czy batony energetyczne.
Sprawdź: Jak zapobiec odwodnieniu?
Co jeść po ukończeniu runmageddonu?
Po ukończeniu biegu większość zawodników ma ochotę na pizzę lub inny fast food. Nie ma w tym nic złego. Po takim wysiłku, w trakcie którego spalimy około 6000-8000kcal warto pozwolić sobie na chwilę słabości.
Runmageddon a suplementacja
W trakcie przygotowań do biegu warto wspomagać się poprzez suplementację kreatyną oraz beta-alaniną. Doskonale sprawdzi się również L-karnityna i będący adaptogenem cordyceps. Oprócz tego dobrze jest stosować zestaw witamin, elektrolity oraz ashwagandhę.
Zestaw Boogie na trening
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 2000g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Dla kogo runmageddon ultra?
Runmageddon ultra przeznaczony jest dla prawdziwych świrów. Pokonanie dystansu maratonu jest wyzwaniem samym w sobie. Dołożenie do tego przeszkód to prawdziwa droga przez mękę. Oznacza to, że na ultra decydują się głównie najwięksi pozytywni szaleńcy oraz osoby, które potrzebują mocnych wrażeń oraz wyzwań.
Nie jest to bieg przeznaczony dla osób początkujących. Nie da się wstać z kanapy i przebiec ultra. W takim celu został stworzony rekrut, który ma pokazać, że każdy jest wstanie zacząć się ruszać i czerpać z tego przyjemność.
Runmageddon ultra – praktyczne wskazówki
Dystans runmageddon ultra to tak naprawdę dwie pętle na trasie classica. Aby móc wyjść na drugie kółko należy zmieścić się w limicie czasowym pierwszego z nich. W połowie biegu znajduje się tak zwany przepak, czyli miejsce gdzie możemy zostawić swoje rzeczy potrzebne nam na drugie kółko.
Istotne jest to, że wszystkie one muszą zmieścić się w worku jaki daje nam runmageddon. Najczęściej pakuje się tam ubranie na zmianę oraz jedzenie którego nie chcemy nosić ze sobą w plecaku.
Runmageddon to przede wszystkim przygoda i próba pokonania własnych ograniczeń oraz słabości. Oznacza to, że niezależnie od tego jak ciężko byłoby na trasie zakazane jest poddawanie się bez dania najpierw z siebie wszystkiego.
Ostatnią kluczową wskazówką jest wybór obuwia. Należy zakupić buty do biegów trailiowych, które mają dobrą przyczepność. Próbując pokonać ponad 42km należy mieć na stopach wygodne buty, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo.
Podobne artykuły:
- Runmageddon – jak się przygotować?
- Przygotowanie do półmaratonu – dieta, trening, suplementacja
- Ultramaraton – co to jest, ile km, jak biegać na długie dystanse
- Triathlon – trening przygotowujący
- Bieg bokserski