WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Ile białka ma kurczak, indyk, wieprzowina? Zawartość białka w mięsie

zawartość białka w mięsie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest wzrost mięśni, kontrola masy ciała, czy poprawa ogólnego stanu zdrowia, spożywanie wysokiej jakości białka zwierzęcego może Ci w tym pomóc. Różne rodzaje mięsa różnią się między sobą kalorycznością oraz zawartością składników odżywczych. Które mięso króluje pod względem zawartości białka? Dowiedz się, które popularne rodzaje mięsa zawierają najwięcej białka, a które są najbardziej kaloryczne.

Pierś z kurczaka — wartości odżywcze

Mięso z kurczaka, zwłaszcza piersi kurczaka, stanowi doskonałe źródło białka. To znaczy, że przy niedużej zawartości tłuszczu zapewnia uczucie sytości i dostarcza istotne składniki odżywcze, stanowiąc świetną alternatywę dla czerwonego mięsa. Gotowana pierś kurczaka jest cenionym wyborem zarówno dla osób dążących do utraty wagi, jak i tych, które są w trakcie rekonwalescencji. Bogactwo białka i niska kaloryczność czynią z tego mięsa wszechstronną opcję w wielu planach żywieniowych.

Ile białka ma pierś z kurczaka?

Pierś kurczaka to dobre źródło wysokiej jakości białka. To, ile białka ma kurczak i jaka jest wartość odżywcza jego mięsa, zależy od sposobu przygotowania. Średnio 100g surowej piersi z kurczaka zawiera ok. 21-25g białka. Jednak po ugotowaniu, w tej samej ilości mięsa znajdziemy ok. 33g białka (proces gotowania powoduje odparowanie wody, skoncentrowanie składników odżywczych i zwiększenie zawartości białka w jednostce wagi). Z kolei smażenie kurczaka może obniżyć zawartość białka – podczas smażenia część tłuszczu jest absorbowana, co prowadzi do zmniejszenia zawartości białka w tej samej jednostce wagi. Dlatego przy wyborze metody przygotowania zwracaj uwagę na to, w jaki sposób wpływa ona na końcową zawartość białka w daniu.

Ile kalorii ma pierś z kurczaka?

plan dietetyczny

Pierś z kurczaka zawiera niewiele kalorii, dlatego jest popularnym wyborem w wielu dietach. Oczywiście wartość kaloryczna dania zależy od sposobu jego przygotowania. Przeciętnie, w 100g surowej piersi z kurczaka bez skóry znajduje się ok. 100kcal.

Po ugotowaniu ta sama ilość mięsa to ok. 165-170kcal. Smażenie piersi z kurczaka np. w głębokim tłuszczu może jeszcze bardziej zwiększyć jej kaloryczność, ponieważ mięso wchłania dużą część tłuszczu do smażenia.

Sprawdź: Pierś z kurczaka – kcal, ile białka i makro, przepisy

Indyk — wartości odżywcze

Mięso z indyka jest zbliżone w wielu aspektach do mięsa z kurczaka. Indyk, podobnie jak mięso kurczaka, jest znany z dużej zawartości białka, składników mineralnych i niskiej ilości tłuszczu, zwłaszcza jeśli wybierzesz jego chude części, takie jak piersi. To mięso dostarcza wielu niezbędnych witamin i minerałów, przy jednoczesnym zapewnieniu uczucia sytości.

Ile białka ma indyk?

Mięso indyka ma nieco więcej białka, a mniej kalorii niż mięso z kurczaka. Przeciętnie, 100g gotowanego mięsa z indyka zawiera ok. 29-30g białka. Jednak wartość ta może się nieco różnić w zależności od konkretnego rodzaju mięsa (np. piersi, udziec) oraz sposobu przygotowania. Indyk jest popularnym wyborem w diecie właśnie ze względu na niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka oraz składników odżywczych.

Ile kalorii ma indyk?

Przeciętnie, w 100g gotowanego mięsa z indyka znajduje się ok. 135-150 kalorii. To relatywnie niska ilość kalorii, co czyni indyka popularnym wyborem w zdrowej diecie, szczególnie dla osób dbających o utrzymanie lub redukcję masy ciała. Warto jednak zwracać uwagę na dodatki i przyprawy, które mogą zwiększyć zawartość kalorii w daniu, jeśli nie są używane z umiarem.

Jeśli chcesz mieć plan dietetyczny dopasowany do Ciebie – Twoich potrzeb i nawyków skorzystaj z pomocy dietetyka.

plan dietetyczny

Wołowina — wartości odżywcze

Ile białka ma kurczak, indyk, wieprzowina? Zawartość białka w mięsie

Wołowina jest mięsem czerwonym i dobrym źródłem białka oraz aminokwasów.

Zawiera witaminy i składniki mineralne, w tym potas, który odgrywa istotną rolę w zapewnianiu prawidłowego funkcjonowania organizmu (jego niedobór m.in. powoduje uczucie zmęczenia).

Białko wołowe BioTech USA Beef Protein kupisz w sklepie Budujmase.pl

Ile białka ma wołowina?

Wołowina jest dobrym źródłem wysokiej jakości białka oraz różnego rodzaju tłuszczów. Przeciętnie 100g surowej polędwicy wołowiny zawiera ok. 21g białka. W zależności od części, z jakiej pozyskiwane jest mięso, zawartość białek waha się od 18g do 22g na 100g mięsa.

Ile kalorii ma wołowina?

Kaloryczność wołowiny jest mocno uzależniona od tego, z jakiej rodzaju półtuszy pochodzi mięso, ponieważ niektóre partie są bardziej tłuste od innych. Różnica ta waha się pomiędzy 122kcal a 230kcal. Najchudszym rodzajem mięsa wołowego jest wołowina pieczeniowa i stekowa (polędwica – 112kcal, rostbef – 106kcal).

Czytaj więcej: Czy czerwone mięso jest niezdrowe?

Wieprzowina — wartości odżywcze

Wieprzowina oferuje korzystną ilość białka, chociaż niektóre jej części są tłuste, a więc wysokokaloryczne. Mięso to jest bogate w witaminy z grupy B, A, E (wzmacniają układ immunologiczny) oraz składniki mineralne (żelazo, sód, potas, czy cynk, który wzmacnia układ odpornościowy).

Ile białka ma wieprzowina?

Mięso wieprzowe zawiera białko, jednak jego zawartość może być niższa w porównaniu do innych rodzajów mięsa. Przeciętnie, 100g gotowanego mięsa wieprzowego zawiera ok. 25-27g białka. Warto pamiętać, że pewne odmiany mięsa wieprzowego mogą mieć wyższą zawartość tłuszczu i kalorii.

Ile kalorii ma wieprzowina?

Przeciętnie, w 100g gotowanego mięsa wieprzowego znajduje się ok. 240-280 kalorii. Najchudszym mięsem wieprzowym jest polędwica (109kcal w 100g) i mielone mięso z szynki (128kcal). Jednak 100g golonki to już 220kcal, a taka sama ilość boczku wędzonego to aż 477kcal.

plany - rejestracja

Jagnięcina — wartości odżywcze

Jagnięcina jest mięsem o charakterystycznym smaku i dużej ilości białka o hiperalergicznych właściwościach. Jest również dobrym źródłem witamin, szczególnie z grupy B. Te właściwości powodują, że jest uważana za jedno z najzdrowszych mięs.

Ile białka ma jagnięcina?

Zawartość białka w jagnięcinie może być nieco niższa w porównaniu do mięsa drobiowego, wieprzowego, czy wołowego. Przeciętnie, 100g gotowanego mięsa jagnięcego zawiera ok. 20-25g białka.

Zestaw Buduj Masę XL

zestaw na masę

Zestaw Buduj Masę XL
 

Ile kalorii ma jagnięcina?

Przeciętnie, w 100g gotowanej jagnięciny znajduje się ok. 250-300 kalorii. To dlatego, że mięso jagnięce jest dość tłuste. Oczywiście zawartość tłuszczu może się różnić w zależności od części zwierzęcia, z którego zostało pozyskane. Łopatka czy boki, mogą mieć wyższą zawartość tłuszczu, podczas gdy chudsze steki są mniej kaloryczne.

Może zainteresuje Cię: Najbogatsze źródła białka, czyli co warto jeść

Mięso królika — wartości odżywcze

Mięso z królika jest źródłem dobrej jakości białka oraz witamin i minerałów (witamina B12, witamina B6, cynk i fosfor). Królik to mięso chude, więc może być dobrą opcją w diecie, szczególnie jeśli zależy Ci na dostarczeniu odpowiedniej ilości białka przy jednoczesnym ograniczeniu kalorii.

Ile białka ma królik?

Mięso z królika jest dobrym źródłem białka, choć zawiera go nieco mniej niż mięso drobiowe czy mięso czerwone. Przeciętnie, zjadając 100g gotowanego mięsa z królika, dostarczysz ok. 21-22g białka (mniej niż w mięsie drobiowym, ale podobnie jak w niektórych rodzajach mięsa czerwonego).

Ile kalorii ma królik?

Mięso z królika jest często uważane za niskokaloryczną i zdrową opcję w diecie. Przeciętnie, w 100g gotowanego mięsa z królika znajduje się ok. 173 kalorii. Jest to relatywnie niska ilość kalorii w porównaniu do niektórych innych rodzajów mięsa czerwonego. Oczywiście wartość kaloryczna królika może różnić się w zależności od części mięsa i sposobu przygotowania. Na przykład, mięso z piersi królika jest zazwyczaj chudsze niż mięso z okolic nóg.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Jakie mięso wybierać?

Białka zwierzęce są proteinami wysokiej jakości, ponieważ w przeciwieństwie do źródeł roślinnych zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów potrzebnych do wzrostu i utrzymania funkcji organizmu. Jeśli zależy Ci na połączeniu wysokiej zawartości białka i niskiej kaloryczności, najlepszym wyborem będzie chude mięso, takie jak drób (np. pierś z kurczaka, indyka), chude mięso z królika lub chudsze partie mięsa z dużych zwierząt (np. wołowiny). Te rodzaje mięsa charakteryzują się dobrym balansem białka i kalorii. Jeśli liczysz kalorie, powstrzymaj się od jagnięciny i tłustych części wieprzowiny.

MIĘSOkaloryczność w 100g (po ugotowaniu)zawartość białka w 100g (po ugotowaniu)
pierś z kurczaka165 – 170 kcalok. 33g
indyk135 – 150 kcal29 – 30g
wołowina122 – 230 kcal18 – 22g
wieprzowina240 – 280 kcal25 – 27g
jagnięcina250 – 300 kcal20 – 25g
królikok. 175 kcal21 – 22g

Mięso drobiowe a mięso czerwone

Mięso drobiowe i mięso czerwone różnią się nie tylko pod względem pochodzenia surowego mięsa, ale także zawartości białka i tłuszczu. Białe mięso jest chudsze (ilość tłuszczu nie wykracza poza 10%), mniej kaloryczne i bogatsze w białko. Mięso drobiowe jest źródłem witamin z grupy B, takich jak B6 i B12 (zapewniają dobrą przemianę materii), a także minerałów (np. magnez odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie mięśni).

Mięso czerwone zawiera również witaminy i minerały, ale może mieć większą zawartość żelaza i cynku niż mięso drobiowe. Czerwone mięso z zasady ma też lepszy profil aminokwasowy. Jeśli chodzi o aspekty czysto zdrowotne, mięso drobiowe zwykle uważane jest za zdrowszą opcję, ponieważ jest chudsze i ma niższą zawartość tłuszczu, zwłaszcza nasyconego. Mięso czerwone może być bardziej kaloryczne i zawierać więcej nasyconego tłuszczu, co wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia, takim jak zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wszystkie rodzaje mięsa są dobrym źródłem potasu, cynku i żelaza.

Sprawdź: Wartość biologiczna białka (BV)


Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze
  1. Czas porzucić ten mit o zagrożeniu miażdżycą i innymi chorobami sercowo-naczyniowym poprzez spożywanie tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa. To taki sam mit jak ten o “złym”cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *