WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sibutramina – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

sibutramina

Sibutramina to związek, który zaliczany jest do grona dopingu farmakologicznego. Jest także stosowany jako hamujący łaknienie w leczeniu otyłości. Jako, że była ona wykorzystywana przez sportowców, a niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia to Światowa Agencja Antydopingowa WADA wpisała ją na listę substancji zakazanych. Czym jednak dokładnie jest ta substancja hamująca wychwyt zwrotny neuroprzekaźników takich jak noradrenalina, dopamina oraz serotonina? Sibutramina działa bezpośrednio na układ nerwowy, wzmagając między innymi przewodnictwo nerwowe oraz przyspieszając tempo przemiany materii. Przyjrzyjmy się dokładnie jakie właściwości posiada ta substancja zwiększająca wydolność organizmu oraz uczucie sytości.

Stosowanie dopingu jest procederem szkodliwym i wysoce niebezpiecznym. Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i nie może być traktowany jako instrukcja przyjmowania substancji zakazanych. Doping niesie ze sobą skutki uboczne, może mieć również konsekwencje dyscyplinarne w uprawianej dyscyplinie sportowej.

Chęć osiągnięcia wymarzonej, szczupłej sylwetki oraz poprawienia wyników sportowych popycha ludzi do sięgania po coraz to nowe substancje wspomagające, które mogą okazać się szkodliwe dla ich zdrowia. Sibutramina pozwala trenować intensywniej umożliwiając wykorzystanie spalania tkanki tłuszczowej do celów energetycznych. Między innymi z tego względu trafiła na listę substancji zabronionych. Jakie jest jej działanie oraz dlaczego niesie ze sobą ryzyko, na które gotowi są zdecydować się sportowcy?

doping i sterydy

Co to jest Sibutramina?

Sibutramina jest związkiem chemicznym często stosowanym jako lek anorektyczny. Spowodowane jest to jej właściwościami. Należy do grupy SNRI, czyli leków przeciwdepresyjnych będących inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Pierwotnie trafiła na rynek w 1997 r. jako lek hamujący łaknienie w leczeniu otyłości. Niestety stosowanie sibutraminy wiązało się ze zwiększeniem częstości zawału serca. Do typowych skutków ubocznych przyjmowania należy również wystąpienie udaru mózgu. Z tego względu już w 2010 r. Komitet ds. Produktów leczniczych u ludzi, działający w ramach Europejskiej Agencji Leków zalecił zawieszenie pozwolenia obrotu wszystkich preparatów zawierających sibutraminę na rynkach Unii Europejskiej.

Należy wiedzieć, że sibutramina metabolizowana jest przez wątrobę, z kolei jej metabolity wydalane są przez nerki. Mechanizm działania sibutraminy polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników. W badaniach na ludziach zaobserwowano, że osoby przyjmujące preparat częściej sięgały po produkty bogate w białko, a najlepsze efekty stosowania sibutraminy były widoczne w okresie minimum pół roku od rozpoczęcia kuracji.

Może zainteresuje Cię także: Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Właściwości Sibutraminy

Sibutramina wykazuje przede wszystkim działanie anorektyczne, przez które była wykorzystywana w leczeniu otyłości. Sprawia również, że odchudzanie staje się procesem bardziej efektywnym oraz łatwiejszym dzięki przyspieszeniu przemiany materii. Dodatkowo hamuje apetyt, zmniejszając tym samym ilość spożywanych kalorii, zwłaszcza pochodzących z węglowodanów oraz tłuszczów.

Sibutramina pozwala również nasilić termogenezę powysiłkową, realnie nasilając pozbywanie się tłuszczu wisceralnego. W przypadku większości osób dorosłych tempo przemiany materii spada po wysiłku, jednak związek przeciwdziała temu procesowi niwelując tak zwany efekt jo-jo polegający na ponownym przybieraniu na wadze.

Ważną właściwością jaką wykazuje sibutramina jest zmniejszenie całkowitej ilości trójglicerydów we krwi, a także obniżenie stężenia złego cholesterolu LDL na rzecz dobrego HDL. Wpływa również realnie na układ nerwowy, która to właściwość jest bardzo ceniona przez sportowców decydujących się na stosowanie sibutraminy jako dopingu. Podnosi wydolność organizmu i opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia.

Jedną z bardzo ważnych właściwości jaką wykazuje związek jest poprawa glikemii u osób chorujących na cukrzycę. Warto również wiedzieć, że sibutramina osiąga maksymalne stężenie we krwi po 1,5 godziny od przyjęcia.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Sibutramina jako środek dopingujący

Jako środek dopingujący sibutramina jest wykorzystywana głównie w celach spalania tkanki tłuszczowej. Może oczywiście wpływać korzystnie na wydolność organizmu, jednak rzadko jest stosowana w takim celu. Obecnie mało który kulturysta, czy też sportowiec decyduje się na tą substancję. Na rynku dostępne są zdecydowanie lepsze formy dopingu.

Jak działa Sibutramina jako doping?

Sibutramina jako doping będzie przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej co może mieć przełożenie na efekty w sporcie. Przede wszystkim w sportach sylwetkowych, jednak jej działania niepożądane skutecznie zniechęcają ludzi do jej nadmiernego stosowania. Co oczywiście nie oznacza, że nie ma osób próbujących wykorzystać środek. Preparaty zawierające chlorowodorek sibutraminy są zazwyczaj przeznaczone do leczenia otyłości.

doping

Sibutamina – efekty

Sibutramina opóźnia wystąpienie zmęczenia czym może wydłużać zdolności wysiłkowe organizmu. Powoduje również zwiększenie wykorzystania tkanki tłuszczowej w celach energetycznych. W sporcie korzystne będzie również pobudzające działanie na układ nerwowy.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Sibutramina – jakie działanie?

Nakłanianie do stosowania sibutraminy jest skrajnie naganne. Odchudzanie można przeprowadzić w sposób bezpieczniejszy oraz zdrowszy. Działanie substancji polega między innymi na zwiększeniu uczucia sytości, jednak jej stosowanie może wywoływać zaburzenia psychiczne.

Sibutramina – opinie

Opinie na temat tego leku są mocno podzielone. Część osób stosujących lek zauważa efekty podczas walki z otyłością. Jednak zazwyczaj substancja jest odradzana. Również w świecie dopingu nie zaleca się stosowania sibutraminy, ponieważ na rynku dostępne są zdecydowanie lepsze środki, których bilans zysków oraz potencjalnych skutków ubocznych jest korzystniejszy.

Czytaj także: Synefryna na odchudzanie – opinie, dawkowanie, skutki uboczne

Dawkowanie Sibutraminy

Sibutramina jest to lek stosowany doustnie. Jej dawkowanie uzależnione jest od celu przyjmowania, czyli jednostki chorobowej oraz wagi i wzrostu pacjenta.

Najczęściej stosowane dawki wahały się w granicach 5-15mg na dobę. Nie zalecało się przyjmowania leku dłużej niż 2 lata. Podczas stosowania sibutraminy należy stale monitorować ciśnienie krwi oraz wagę.

Ciężko określić jakie dawki przyjmowane są w celach dopingowych, ponieważ nadal pozostaje to kwestią uzależnioną od celu przyjmowania dopingu, a także BMI osoby decydującej się na tego typu kurację.

Skorzystaj z planu treningowego dopasowanego bezpośrednio do Ciebie i uzyskaj możliwość nielimitowanego kontaktu z trenerem personalnym.

plany treningowe budujmase

Skutki uboczne stosowania sibutraminy

Sibutramina może wywoływać liczne skutki uboczne, mniej bądź bardziej groźne dla zdrowia oraz życia. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • wzrost ryzyka związany z częstotliwością występowania zawału serca skutkującego zgonem;
  • uderzenia gorąca;
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet;
  • zaburzenia widzenia;
  • impotencja u mężczyzn;
  • zwiększone ryzyko udaru mózgu;
  • wzrost ciśnienia krwi.

Sibutramina może również niekorzystnie wpływać na sen oraz prowadzić do depresji i wywoływać myśli samobójcze. Jak widać przyjmowanie tej substancji niesie ze sobą duże ryzyko. Zdecydowanie niewspółmierne do potencjalnych korzyści.

Poznaj także skutki uboczne stosowania sterydów.

Objawy przedawkowania sibutraminy

Przedawkowanie sibutraminy jest jak najbardziej możliwe. Ze względu na właściwości jakie wykazuje substancja może w takich okolicznościach dochodzić do:

  • tachykardii;
  • bólów oraz zawrotów głowy;
  • nadciśnienia.

Przedawkowanie leku jest niebezpieczne i może nieść ryzyko zawału, udaru mózgu, a nawet zatrzymania akcji serca.

Interakcje sibutraminy z alkoholem

Sibutramina wchodzi w reakcje z alkoholem mogąc nasilać niektóre działania ośrodkowe. Z tego względu nie zaleca się spożywania napojów procentowych równolegle z tym środkiem.

Czytaj także: Alkohol a budowanie masy i redukcja – czy można pić na diecie?

Wpływ sibutraminy na prowadzenie pojazdów

Nie ma żadnych jasno wytyczonych ograniczeń dotyczących prowadzenia pojazdów w przypadku stosowania sibutraminy. Jednakże ze względu na swój mechanizm działania może wpływać niekorzystnie na zdolności prowadzenia pojazdów. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność wsiadając za kółko i unikać stosowania leku jeśli pracujemy jako zawodowi kierowcy.

Przeciwwskazania do stosowania sibutraminy

Sibutramina jest środkiem, którego nie powinny stosować osoby starsze. Należy także odstawić lek w momencie wystąpienia objawów związanych z nadwrażliwością na substancję czynną.

Pacjenci ze stwierdzoną:

  • dławicą piersiową;
  • po zawale serca;
  • chorobami naczyń mózgowych;
  • niewydolnością serca;
  • anoreksją, bądź bulimią;
  • chorobą układu krążenia;

także nie powinni stosować sibutraminy wpisanej na listę substancji zabronionych.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania produktów sterydowych. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *