Pływanie to nie tylko świetna forma na aktywne spędzenie czasu, ale również dobry sposób na poprawę naszej kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Nic więc dziwnego, że jest to coraz częściej wybierany sport, zarówno przez młodszych, jak i starszych. Jedną z najważniejszych rzeczy w pływaniu jest wytrzymałość, powinniśmy cały czas starać się ją poprawiać.
Jak poprawić wytrzymałość w pływaniu?
Jak już wiemy, wytrzymałość w pływaniu to kluczowy element, który pozwala nam pływać szybciej oraz dłużej. Warto poznać sprawdzone sposoby, które pozwolą nam poprawić wytrzymałość w pływaniu.
Jest to m.in. regularny trening pływacki, wykonywanie interwałów, ogólny zdrowy tryb życia, praca nad techniką oraz odpowiednia ilość snu.
Poznaj bliżej te pięć wskazówek i dowiedz się jak poprawić swoją wytrzymałość w pływaniu:
1. Regularny trening pływacki
Wiele osób myśli, że po wykonaniu ciężkiego treningu ich wytrzymałość znacznie wzrasta. Jednakże znacznie ważniejsza od tego jest systematyczność. Lepiej zrobić 3 treningi w tygodniu, które będą trochę lżejsze, niż jeden mocny trening po którym przez resztę tygodnia nie jesteśmy w stanie się ruszyć.
Powinna to być podstawa pod budowanie wytrzymałości, ponieważ działamy w specyfice sportu. Są to warunki którymi charakteryzuje się tylko pływanie, więc ciężko będzie nam to odtworzyć np. na siłowni.
Warto trening pływacki uzupełniać treningami siłowymi. Poznaj plany Budujmase.pl i zobacz jak wygląda przykładowa rozpiska 👇
2. Zaplanuj interwały
Trening interwałowy to jeden z najlepszych sposobów kształtowania wytrzymałości. Sprawdza się on w większości dyscyplin sportowych, w tym również w przypadku pływania. Najważniejszym aspektem jest dobór intensywności treningu, tak aby jego efektywność była jak największa. W tym celu musimy poznać MAS (Maximum aerobic speed) jest to wartość określająca próg wejścia naszego organizmu w przemiany beztlenowe.
Aby go poznać musimy przeprowadzić test, których jest wiele rodzajów. W pływaniu najczęściej stosuje się test w którym pływamy przez 5-10 minut, tak aby zużyć całą naszą energię. Po tym czasie mierzymy dystans który pokonaliśmy i dzielimy go przez czas w sekundach, tak aby uzyskać m/s.
Taka wartość to 100% naszego MAS, którą będziemy starali się poprawiać. Interwały powinny być planowane na ponad 100% MAS, najczęściej stosuje się 115-120% MAS.
Poznaj także: Trening interwałowy na siłowni
3. Zdrowy tryb życia
Nie od dziś wiadomo, że wraz z treningami powinien iść odpowiedni tryb życia. Jeśli chcemy pływać szybciej i lepiej, to wraz z treningami powinna iść zbilansowana dieta i ogólne zasady zdrowego trybu życia. Zaniedbanie tego może spowodować, że nasz trening pływacki będzie znacznie mniej efektywny, przez co nasza wytrzymałość podczas pływania również na tym ucierpi. Jeśli chcemy czuć się jak ryba w wodzie, to powinniśmy unikać wszelkich używek, a w szczególności papierosów oraz starać się trzymać zbilansowaną dietę, która dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych.
4. Pracuj nad techniką
Nie przełoży się to bezpośrednio na poprawę wytrzymałości, ale pozwoli nam zaoszczędzić duże ilości energii, dzięki czemu będziemy mogli pływać dłużej. Technika pływania to optymalny sposób, który pozwala nam jak najmniejszym nakładem energii wykonać daną pracę.
Wszelkiego rodzaju odstępstwa od techniki wiązać się będą z dodatkową pracą jaką nasz organizm będzie musiał wykonać. Jeśli zaczniemy skupiać się na poprawnej technice pływania, to z pewnością zauważymy różnicę. Dla wielu osób początkujących może okazać się to tzw. game changer’em, który pozwoli im pływać znacznie dłużej.
5. Odpowiednia ilość snu
Może wydawać się to oczywiste, jednakże jest to bardzo często pomijany aspekt. Wiele osób niedosypia, przez co wydajność organizmu znacznie spada. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na naszą wytrzymałość.
Jeśli więc planujemy dość długi trening pływania, to pierwszą rzeczą o której powinniśmy pomyśleć jest odpowiednia ilość snu.
Większość doświadczonych sportowców potwierdzi, że gdy są niewyspani, to wytrzymałość oraz ogólna wydajność treningu ulega znacznemu pogorszeniu.
Ile trwa budowa wytrzymałości w pływaniu?
Jest to proces indywidualny, który zależy m.in. od naszego stażu treningowego. Osoby które dopiero zaczynają zauważą poprawę wytrzymałości już po kilku tygodniach treningów, zaś osoby które trenują latami, będą musiały trochę dłużej poczekać na efekty. Przyjmuje się, że minimalny okres przez który powinniśmy kształtować wytrzymałość powinien trwać co najmniej 4 tygodnie. Oczywiście osoby bardziej zaangażowane zobaczą szybciej efekty niż osoby które traktują pływanie mniej poważnie.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Jak wygląda trening wytrzymałościowy na basenie?
Są dwie główne formy kształtowania wytrzymałości: tlenowa i beztlenowa, powinniśmy starać się kształtować oba rodzaje wytrzymałości. Trening tlenowy charakteryzuje się dłuższym czasem trwania, ale mniejszą intensywnością. Powinniśmy planować trening na poziomie 80-90% naszego MAS.
Dzięki temu w naszym organizmie będą zachodzić tylko i wyłącznie przemiany tlenowe. Zaś trening wytrzymałości beztlenowej charakteryzuje się znacznie wyższą intensywnością oraz krótszym czasem trwania. Wyżej opisane interwały są przykładem takiego treningu.
Wiele osób myśląc o kształtowaniu wytrzymałości stosuje tylko trening tlenowy, a pomija trening beztlenowy. Dodając interwały do naszego planu treningowego, może okazać się, że nasza ogólna wytrzymałość nagle wzrośnie. Obie formy treningu są bardzo ważne i najlepsze rezultaty osiągniemy poprzez ich połączenie.
Czytaj również: Pływanie a odchudzanie – ile trzeba pływać żeby schudnąć?
Przykładowy trening na wytrzymałość w pływaniu
Trening na poprawę wytrzymałości w pływaniu jak w każdym sporcie oprócz odpowiedniego przygotowania do konkretnej osoby oraz dziedziny sportu, wymaga systematyki. Poznaj przykładowy plan 👇
Przykładowy trening na wytrzymałość w pływaniu |
Rozgrzewka: |
▪️ 6x 25m stylem dowolnym |
Część główna: |
▪️ 25m – 115% MAS – 30 sekund aktywnej przerwy – 8 serii |
▪️ 5 minut przerwy |
▪️ 25m -115%MAS -30 sekund aktywnej przerwy – 6 serii |
▪️ 5 minut przerwy |
▪️ 6 x 25 m wolnego pływania stylem dowolnym |
Może się wydawać, że jest to zbyt krótki trening, który nie będzie efektywny. Jednakże pozory mylą i każdy kto choć raz w życiu spróbował takich interwałów, wie jak bardzo są one męczące. Taki trening pozwoli nam przede wszystkim pracować nad wytrzymałością beztlenową.
Sprawdź także: Pływanie – jakie korzyści?
Podobne artykuły:
- Sporty walki a pływanie – czy warto pływać uprawiając sporty walki?
- Pływanie a odchudzanie – ile trzeba pływać żeby schudnąć?
- Co to jest trening LISS?
- Jak zaplanować trening interwałowy?
- Trening HIIT – ćwiczenia, efekty, przykładowy plan treningowy