WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kobiety w sportach walki – czy kobiety powinny uprawiać sporty walki?

kobiety w sportach walki

Stereotyp, że sporty walki są tylko dla mężczyzn powoli umierają. Wchodząc na salę treningową możemy zauważyć, że coraz większą grupę trenujących stanowią kobiety. Również w opinii publicznej coraz rzadziej spotykane jest zdziwienie, że kobieta trenuje sztuki walki.

Czy kobiety powinny uprawiać sporty walki?

Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobiety nie mogły trenować sztuk walki. Jest to sport jak każdy inny i jest on dla każdego. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą czerpać korzyści wynikające z trenowania sportów walki. Jednakże kobiety powinny starać się wybierać właśnie kobiety jako partnerki do treningów. W przypadku gdy na macie jest tylko jedna kobieta, powinniśmy wybrać mężczyznę, który jest najbardziej zbliżony wagą i warunkami fizycznymi do danej osoby.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Sprawdź także: Sporty walki a odchudzanie – jak sporty walki wpływają na redukcję?

Jakie sporty walki kobiety uprawiają najczęściej?

We wszystkich sportach walki możemy zauważyć coraz więcej kobiet. Jednakże są pewne dyscypliny sportów walki, które są chętniej wybierane przez kobiety. Są to przeważnie sporty, w których nie zadaje się ciosów. Jedną z takich dyscyplin jest brazylijskie jiu-jitsu. W tym sporcie nie zadaje się ciosów, a walka polega na zmuszeniu przeciwnika do poddania. Spośród wszystkich sportów walki z pewnością jest to jedna z mniej brutalnych dyscyplin. Właśnie dzięki temu cieszy się większym zainteresowaniem płci pięknej niż inne sporty.

Oczywiście w innych sportach również możemy zauważyć wiele kobiet. Pozostałe często wybierane sporty walki przez kobiety:

  • boks,
  • MMA,
  • kickboxing,
  • judo.

Sprawdź także: Jaki sport walki wybrać?

Jaki sport walki będzie najlepszy dla kobiet?

kobiety w sportach walki

Bardzo często kobiety boją się urazów związanych z otrzymywaniem ciosów. Dlatego najlepszymi sportami walki dla kobiet są sporty chwytane, w których nie zadaje się ciosów, takie jak np. zapasy, judo, czy jiu jitsu. Jednakże musimy pamiętać, że wszystkie sztuki walki są dla kobiet. Warto próbować różnych sportów, aby przekonać się i rozpocząć przygodę ze sportem, który nas najbardziej interesuje.

Zawsze istnieje opcja zmiany sportu, a nabyte doświadczenie z pewnością nam się przyda. Przykładem może być przejście z boksu na MMA, umiejętności pięściarskie z pewnością nam się przydadzą.

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

Jakie są korzyści dla kobiet trenujących sporty walki?

Z trenowaniem sportów walki wiąże się kilka zalet. Z pewnością największą z nich jest poprawa zdrowia. Każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz organizm, dzięki czemu poprawia się kondycja organizmu, a przy okazji zapobiegamy wielu chorobom, które mogłyby nas dopaść w przyszłości. Poprawi się również nasza kondycja i wytrzymałość, co z pewnością przyda nam się w życiu codziennym.

Sporty walki są uznawane za trening cardio, a ten rodzaj treningu jest idealny do spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki zainteresowaniu sztukami walki nie tylko znajdziemy nową pasję, ale również uzyskamy szczupłą, ale umięśnioną sylwetkę.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Kolejną zaletą jest nauka samoobrony. Częstym powodem, dla którego również kobiety zaczynają trenować, jest to, że po prostu chcą umieć się bronić. Niezależnie od tego jakie sporty walki wybierzemy, z pewnością nasze umiejętności samoobrony znacznie wzrosną. Jest to wiedza, która raczej nam się nie przyda na co dzień, jednakże, w momencie gdy zajdzie taka potrzeba lepiej umieć się bronić.

Sporty walki to nie tylko korzyści fizyczne, sztuki walki mocno wpływają również na naszą psychikę. Jedną z najważniejszych zalet pod tym względem jest nasza pewność siebie. Dzięki treningom powinna ona znacznie wzrosnąć.

Poznaj także: Bieg bokserski

Kobiety w sportach walki - czy kobiety powinny uprawiać sporty walki?

Najpopularniejsze kobiety w sportach walki

Z pewnością jedną z najbardziej zasługujących na uwagę kobiet powinna być Amanda Nunes. Jest to najbardziej utytułowana zawodniczka UFC, jako jedyna została podwójną mistrzynią. Dzierżyła ona pasy w wadze koguciej oraz piórkowej.

Mówiąc o kobietach w sportach walki nie możemy również pominąć Valentiny Schevchenko. Jest to wielokrotna mistrzyni świata w muay thai, która przeszła do MMA. W swojej kategorii (muszej) jest niepokonana. Na swoim koncie ma aż 6 udanych obron pasa UFC tej właśnie kategorii.

sporty walki

Najpopularniejsze polki w sportach walki

Mówiąc o Polkach w sportach walki nie sposób nie wspomnieć o Joannie Jędrzejczyk. Jej stylem bazowym jest tajski boks, jednakże w 2012 roku postanowiła ona spróbować swoich sił w MMA. Bardzo szybko zyskała ona rozgłos, ponieważ jej styl walki był brutalny, a Joanna Jędrzejczyk chętnie wchodziła w wymiany ze swoimi przeciwniczkami. Została ona szybko dostrzeżona przez UFC, gdzie po dwóch wygranych dostała szansę walki o pas. Polka znakomicie wykorzystała okazję i została mistrzynią UFC. Pas obroniła aż 5 razy dzięki czemu stała się najbardziej dominującą mistrzynią swojej dywizji.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Kolejną Polką o której warto wspomnieć jest Karolina Kowalkiewicz. Jest to wywodząca się z krav magi zawodniczka mieszanych sztuk walki. Aktualnie walcząca w UFC, gdzie w przeszłości walczyła z wyżej wspomnianą Joanną. Karolina jest świetnym przykładem, aby nigdy się nie poddawać. Podczas swojej kariery w amerykańskiej organizacji poniosła ona aż 5 porażek z rzędu, przez co spekulowano o zakończeniu jej kariery. Pomimo tego Polka odbiła się od dna i aktualnie jest na fali 3 zwycięstw.

Podsumowując, sporty walki są nie tylko dla mężczyzn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta rozpoczęła swoją przygodę ze sportami walki. Dzięki temu możemy nauczyć się wielu nowych rzeczy, zawiązać nowe znajomości, a także nauczyć się samoobrony. Z pewnością warto przynajmniej spróbować i wybrać się na pierwszy trening.

Czytaj także: Sztuki walki dla początkujących – od czego zacząć?

plany budujmase

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *