Nie możesz zasnąć i przewracasz się w łóżku nocą, a w ciągu dnia musisz sięgać po kawę lub napój energetyczny, aby nie paść ze zmęczenia? A może nocne zmiany Cię rozregulowują i nie możesz się wyspać? Dobry sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia, więc warto sięgnąć po naturalną pomoc. Koniecznie sprawdź nasz Top 6 suplementów na sen, dzięki którym poradzisz sobie z zaburzeniami snu i znów będziesz się wysypiał.
Suplementy dla osób cierpiących na bezsenność
Suplementy diety to skuteczne narzędzie w radzeniu sobie z problemami ze snem. Wiele z nich zawiera naturalne składniki, takie jak melatonina [1], melisa czy magnez [2], które pomagają wyciszyć organizm, zrelaksować się i ułatwiają zasypianie. Dzięki nim odzyskasz spokojny sen, obniżysz poziom stresu i zmęczenia, a to przełoży się na zwiększenie wydajności i koncentracji w ciągu dnia. Nie trać już więcej czasu na bezowocne próby usypiania. Spróbuj suplementów dla osób cierpiących na bezsenność i ciesz się zdrowym i regenerującym nocnym wypoczynkiem każdej nocy.
Dla kogo polecane są tabletki na sen?
Suplementy na sen są polecane dla osób, które mają problemy z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy lub odczuwają zmęczenie po przebudzeniu rano. Tego typu problemy ze snem mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak stres, zmiany stref czasowych, pracy w systemie zmianowym lub choroby.
Zobacz także: Jak sen wpływa na wzrost mięśni?
Najpopularniejsze suplementy na sen 2024
Najlepsze suplementy na sen mogą pomóc w uregulowaniu rytmu dnia i nocy i poprawie jakości snu. Z kolei wartościowy wypoczynek nocny przyczynia się do lepszego samopoczucia i funkcjonowania w ciągu dnia. Wybierając preparat dla siebie, zwróć uwagę na to, aby był to produkt sprawdzony, rekomendowany i zawierał wyłącznie dopuszczalne, naturalne składniki.
Ashwagandha dla spokojnego snu
Ashwagandha wspomaga nocną regenerację oraz aktywność fal mózgowych alfa. Aktywność ta jest wysoka w stanie głębokiej relaksacji oraz w czasie jednej z najważniejszych faz snu, REM. Ashwagandha poprawia jakość snu, umożliwiając osiąganie faz relaksacji. Dzięki temu możemy liczyć na dobry sen i wyciszenie.
1. Essensey Ashwagandha Forte
- wysokiej jakości ekstrakt z Ashwagandhy w formie kapsułek
- wspomaga naturalne wyciszenie organizmu
- wykazuje działanie adaptogenne, wspomaga witalność i wspiera kondycję psychofizyczną
- polecany jest osobom aktywnym i pracującym fizycznie, sportowcom oraz osobom szczególnie narażonym na stres
Suplement na sen z L-tryptofanem
Tryptofan to ważny dla naszego samopoczucia i dobrego snu aminokwas będący prekursorem dwóch ważnych hormonów – melatoniny oraz serotoniny. Dzięki udziałowi w wytwarzaniu serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, pomaga utrzymać dobry nastrój i złagodzić stres. Z kolei wytwarzana dzięki tryptofanowi melatonina pozwala cieszyć się dobrym snem, poprawiając tym samym komfort życia.
Człowiek nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tryptofanu, dlatego musi go dostarczać z jedzeniem. Jego właściwa ilość zapewnia stabilność emocjonalną i stały poziom energii. Wpływa także na poprawienie zdolności poznawczych.
2. Essensey L-Tryptofan
- stanowi bogate źródło L-tryptofanu, prekursora melatoniny i serotoniny
- ma wysoką dawkę – 1000 mg w porcji
- wpływa na poprawę samopoczucia
- pomaga poprawić jakość snu
- sprzyja nocnej regeneracji i ułatwia utrzymanie energii do działania każdego ranka
Suplement na lepszy sen z dodatkiem ZMA
ZMA to kompleks mający na celu podniesienie poziomu cynku, magnezu i witaminy B6 w organizmie [6]. To suplementacyjny zestaw, z którego korzystają osoby chcące zadbać o regenerację układu nerwowego. ZMA znane jest też z pozytywnego wpływu na regenerację nocną oraz potreningową. Regularne przyjmowanie ZMA pozwala uzupełnić magnez, cynk i witaminę B6, które ulegają degradacji wskutek stresu, wysiłku fizycznego i przemęczenia.
3. 6PAK Nutrition Effective Line ZMB
- preparat pomaga poprawić jakość snu i skraca czas zasypiania
- pomaga unormować cykl dnia i nocy u osób pracujących w systemie zmianowym [7]
- zawiera znane i cenione składniki aktywne, ważne dla regeneracji i snu mikroelementy – cynk, magnez oraz witamina B6
- pozytywnie wpływa na libido oraz możliwości seksualne
- pomaga radzić sobie w sytuacjach stresowych
Kompleksowy suplement na poprawienie jakości snu
Dobrą praktyką w tworzeniu skutecznych suplementów na sen jest łączenie kilku składników. Różne substancje włączone do składu mają różne właściwości, które mogą pomóc w poprawie jakości snu i wpłynąć na różne aspekty związane z zasypianiem, opanowaniem stresu czy samopoczuciem. Dobry suplement na sen ma w składzie melatoninę, która pomaga regulować rytm dobowy i zmniejsza czas potrzebny na zaśnięcie. Z kolei L-teanina pomaga zmniejszyć poziom stresu i poprawić relaksację.
Ważnym składnikiem tego suplementu na zaburzenia snu jest L-tryptofan, który przyczynia się do produkcji melatoniny i serotoniny [3]. Częstym składnikiem preparatów na polepszenie snu i unormowanie poziomu stresu są ekstrakt z kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) oraz ekstrakt z liści melisy lekarskiej (Melissa officinalis) [4]. Również w tym preparacie mają one pozytywnie wpływać na układ nerwowy, wykazując działanie uspokajające. Innymi składnikami sprawdzającymi się przy zmaganiu się z zaburzeniami snu są też: GABA, magnez, L-arginina HCI, L-glutamina [5].
Takie kompleksowe podejście do tworzenia suplementów diety na sen pozwala na skuteczne i bezpieczne zajęcie się problemami ze snem.
4. Essensey Night-ER
- suplement diety, który ułatwia zasypianie i umożliwia głęboki sen
- zawiera ekstrakty roślinne o sprawdzonym działaniu np. korzeń kozłka lekarskiego i ekstrakt z liści melisy lekarskiej
- wspomaga naturalne wyciszenie organizmu
- wspiera dobre samopoczucie w ciągu dnia oraz efektywność pracy i treningu
- polecany jest osobom aktywnym, sportowcom oraz pracującym fizycznie
Ekstrakt z szyszek chmielu i melisy na noc
Nie ulega wątpliwości, że wyciszenie organizmu oraz dobre samopoczucie mają niebagatelny wpływ na jakość snu. Pomocne przy problemach ze snem mogą być preparaty ziołowe. Prym w tej kategorii wiodą ekstrakty z melisy oraz szyszek chmielu. Melisa to prawdziwa bohaterka tradycyjnych domowych kuracji na stres i niespokojny sen. Z kolei substancje zawarte w chmielu działają wyciszająco i uspokajająco, wspomagając prawidłową pracę układu nerwowego.
Oba ekstrakty zawarte w suplementach Aflofarm Posivitum Sen oraz Valerin Sen pomagają osiągnąć satysfakcjonujący stan relaksacji przed nocnym odpoczynkiem i szybko oddać się regenerującemu snu.
W niektórych przypadkach, takich jak zmiana stref czasowych, praca zmianowa, a także, gdy prowadzisz nieregularny tryb życia, warto suplementować naturalne ekstrakty. Regularne przyjmowanie może skrócić czas zasypiania i poprawić jakość snu.
5. Aflofarm Valerin Sen
- wpływa na regulację zasypiania i wybudzania się
- pomaga w wyciszeniu i uzyskaniu równowagi wewnętrznej
- zawiera dobrej jakości składniki, w tym roślinne znane z działania wyciszającego jak melisa, chmiel, szafran
- bardzo dobrze się przyswaja
- występuje w łatwej do przyjmowania formie tabletek
6. Aflofarm Positivum Sen
- zawiera wyciągi z ziela melisy i szyszek chmielu oraz melatoninę sprzyjającą skróceniu czasu niezbędnego na zaśnięcie
- wspiera wyciszenie organizmu
- łatwe do połknięcia tabletki
Może zainteresuje Cię także: TOP6 suplementów na energię po bezsennej nocy
Jak walczyć z bezsennością – jakie są jej przyczyny?
Raport STADA Health Report z 2022 r. twierdzi, że na bezsenność cierpi już niemal 35% dorosłych Polaków [8]. Mają problemy z zasypianiem i przesypianiem całej nocy. Długotrwała bezsenność i wynikająca z niej nadmierna senność w ciągu dnia mogą skutkować wyższym ryzykiem wypadków i niektórych chorób, w tym depresji i cukrzycy oraz powodować podwyższone ciśnienie krwi [9].
Typowe przyczyny bezsenności to:
- stres
- nieregularny harmonogram snu
- złe nawyki związane ze snem
- praca na zmiany
- zmiana stref czasowych
- zaburzenia psychiczne, takie jak lęk i depresja
- nadużywanie produktów zawierających kofeinę lub guaranę
- leki
U wielu osób połączenie powyższych czynników może zainicjować i zaostrzyć bezsenność.
Jeżeli bezsenność nie jest przewlekła i nie została zdiagnozowana przez lekarza, możesz wypróbować kilka sprawdzonych sposobów:
- Dbaj o higienę snu: kładź się i wstawaj zawsze o tych samych godzinach, śpij co najmniej 7 godzin na dobę, zadbaj też o właściwą temperaturę w sypialni nieprzekraczającą 21°C.
- Zjedz odpowiednią kolację: przygotowuj lekkostrawne i niskokaloryczne danie lub przekąskę nie później niż na 3 godziny przed położeniem się spać.
- Ogranicz kofeinę, alkohol i inne używki: kofeina utrzymuje stan pobudzenia, a inne używki dodatkowo pogarszają jakość snu, o ile dadzą Ci w ogóle zasnąć.
- Unikaj drzemek w ciągu dnia: jeśli masz problemy z bezsennością, drzemki w ciągu dnia jeszcze ją pogłębią. Zadbaj o relaks typu ciepła kąpiel czy słuchanie muzyki, a spać kładź się tylko w celu przespania całej nocy.
- Przed snem poczytaj książkę: czytanie zmusza nas do angażowania całej uwagi na tym, co czytamy, więc przestajemy myśleć o problemach.
- Stosuj naturalne suplementy diety: szczególnie te z ekstraktami z melisy, kozłka lekarskiego, zawierające magnez, tryptofan czy L-teaninę.
Zobacz więcej: Skuteczne sposoby na bezsenność – TOP10 pomysłów na brak snu
Zadbaj o zdrowy i spokojny sen!
Dobry sen jest niezwykle ważny dla zdrowia i samopoczucia, dlatego warto zadbać o to, aby jak najczęściej go doświadczać. Przede wszystkim warto stworzyć sobie odpowiednie warunki do snu: zadbać o prawidłowe warunki do spania, przestrzegać tych samych godzin kładzenia się i wstawania oraz ograniczać używki, w tym kofeinę.
Gdy bezsenność już Cię dopadnie, możesz skorzystać z naturalnych suplementów diety, które mogą pomóc w poprawie jakości snu. Na przykład melatonina, hormon regulujący rytm snu, może pomóc w szybszym zasypianiu i poprawić jakość snu. Innym wskazanym składnikiem jest magnez, który pomaga w relaksacji mięśni i łagodzi stres, podobnie jak kwas gamma-aminomasłowy (GABA).
Suplementy diety mogą zniwelować złe samopoczucie i poprawić komfort życia, jednak należy pamiętać, że nie powinny stanowić jedynego sposobu na poprawę jakości snu, a jedynie być uzupełnieniem zdrowych nawyków [10]. Jeśli problem z bezsennością nie znika mimo przestrzegania tych zaleceń, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić przyczyny i wdrożyć ewentualne leczenie.
Ranking suplementów na sen został przygotowany na podstawie danych o ilości sprzedaży w sklepach BCAA.pl, bodypak.pl i budujmasę.pl w okresie od 01.01.2024r do 30.06.2024r.
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 04.05.2023 r. i zaktualizowany dn. 22.07.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Bibliografia:
- Nava Zisapel: New perspectives on the role of melatonin in human sleep, circadian rhythms and their regulation. Br J Pharmacol. 2018 Aug; 175(16): 3190–3199.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6057895/ - Arman Arab et al: The Role of Magnesium in Sleep Health: a Systematic Review of Available Literature. Biol Trace Elem Res. 2023 Jan;201(1):121-128.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35184264/ - Clarinda N Sutanto, Wen Wei Loh, Jung Eun Kim: The impact of tryptophan supplementation on sleep quality: a systematic review, meta-analysis, and meta-regression. Nutr Rev. 2022 Jan 10;80(2):306-316.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33942088/ - Talat Khadivzadeh et al: A Systematic Review and Meta-analysis on the Effect of Herbal Medicine to Manage Sleep Dysfunction in Peri- and Postmenopause. J Menopausal Med. 2018 Aug; 24(2): 92–99.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6127017/ - Suhyeon Kim et al: GABA and l-theanine mixture decreases sleep latency and improves NREM sleep. Pharm Biol. 2019; 57(1): 65–73
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6366437/ - Gorica Djokic et al: The Effects of Magnesium – Melatonin – Vit B Complex Supplementation in Treatment of Insomnia. Open Access Maced J Med Sci. 2019 Sep 30; 7(18): 3101–3105.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6910806/ - Yeqi Wu et al: Efficacy of Dietary Supplements on Sleep Quality and Daytime Function of Shift Workers: A Systematic Review and Meta-Analysis. Front. Nutr., 28 April 2022. Sec. Clinical Nutrition. Volume 9 – 2022.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.850417/full - https://www.stada.com/media/health-reports/stada-health-report-2022
- Federico Salfi et al: Effects of Total and Partial Sleep Deprivation on Reflection Impulsivity and Risk-Taking in Deliberative Decision-Making. Nat Sci Sleep. 2020; 12: 309–324.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7261660/ - S. Guadagna et al: Plant Extracts for Sleep Disturbances: A Systematic Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2020; 2020: 3792390.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7191368/
Podobne artykuły:
- TOP6 suplementów na energię po bezsennej nocy
- Najlepsze suplementy na stres. Jakie wybrać?
- Skuteczne sposoby na bezsenność – TOP10 pomysłów na brak snu
- Jak ćwiczyć po nieprzespanej nocy?
- Najlepsze suplementy na pamięć – ranking