Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą przyspieszyć regenerację. Jedną z nich jest korzystanie z sauny. Bardzo ważna jest nie tylko regularność, ale też sposób “saunowania”. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka ważnych aspektów, to skutki korzystania z sauny mogą być odwrotne od zamierzonych.
Jak poprawnie korzystać z sauny?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów saun. Możemy zażywać relaksu w:
- saunie parowej,
- saunie suchej,
- saunie na podczerwień.
Są to 3 najczęściej spotykane rodzaje łaźni jakie można spotkać w miejscach odnowy biologicznej.
Jeśli chcesz zacząć korzystać z sauny należy zapoznać się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim nie należy wchodzić do sauny będąc głodnym lub bezpośrednio po obfitym posiłku. Taka praktyka może prowadzić do pogorszenia samopoczucia lub nawet omdlenia. Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic i wytrzeć się do sucha. W przypadku sauny fińskiej wymagane jest korzystanie z ręcznika przez cały czas znajdowania się w kabinie. W przypadku saunie parowej ręcznik nie jest wymagany.
Wielu użytkowników sauny unika korzystania ze strojów kąpielowych. Zarówno w łaźni parowej i suchej panuje wysoka temperatura. Nagrzanie się stroju może powodować dyskomfort i poparzyć skórę. Najwięcej korzyści zauważysz, gdy bezpośrednio po wyjściu z sauny spłuczesz się zimną wodą. Taka praktyka szybko zmniejszy naczynia krwionośnie i poprawi krążenie.
Czytaj także: Sauna a odchudzanie – czy można schudnąć w saunie?
Kiedy najlepiej pójść do sauny?
Będąc osobą aktywną fizycznie należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby korzystać z sauny o określonej porze w ciągu dnia. Aby dobrać odpowiedni czas saunowania, należy zrozumieć jak zarówno wysiłek fizyczny jak i czas pod wpływem wysokiej temperatury oddziałuje na nasz organizm. Podczas treningu podnosisz ciśnienie i temperaturę ciała. Jest to pewnego rodzaju obciążenie dla naszego organizmu. Nie wie on, że ćwiczenia mają na celu poprawę naszego poziomu wytrenowania.
Podobny mechanizm zachodzi podczas korzystania z każdego rodzaju sauny. Nagrzewamy i podnosimy ciśnienie naszego ciała. W związku z tym z sauny należy korzystać z dala od intensywnego wysiłku fizycznego.
Najlepsze pory na korzystanie z sauny to:
- po kilku godzinach od zakończonego treningu,
- wieczorem, pod warunkiem, że nie wykonaliśmy chwilę wcześniej ciężkiego treningu,
- w dzień wolny od wysiłku fizycznego.
Korzystając z sauny zaraz po wysiłku fizycznym utrudnisz regenerację z tego względu, że znacząco obciążysz organizm. Staraj się oddzielić te dwa rodzaje aktywności, a zauważysz poprawę nie tylko w treningu. ale też w tempie regeneracji. Najlepszą porą na kąpiel w saunie to godziny wieczorne z tego względu, że tuż po zakończonej sesji można odczuć lekkie zmęczenie.
Sprawdź także: Czy sauna po treningu jest wskazana?
Jak długo powinno się siedzieć w saunie?
Długość jednorazowej sesji w saunie jest uzależniona od tego na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Na początku już 5 minut będzie wystarczającą ilością czasu, która przyniesie oczekiwane efekty. Należy pamiętać, że nasze ciało posiada zdolność adaptacji, w związku z tym powinniśmy sukcesywnie wydłużać ten czas. Po 15 minutach możesz zrobić przerwę i ewentualnie po kilku minutach skorzystać po raz kolejny z kąpieli w saunie.
Po zakończeniu korzystania z sauny należy uzupełnić niedobór wody. Świetnie sprawdzi się woda wysoko zmineralizowana. W przeciwnym razie możesz doświadczyć zawrotów głowy z powodu odwodnienia.
👀Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i sprawdź jak będzie wyglądał przykładowy plan👇
Jakie korzyści daje sauna?
Sauna to przede wszystkim świetne miejsce relaksu i sposób na odprężenie się po stresującym i ciężkim dniu.Poza czynnikami natury psychologicznej, sauna przyczyni się do lepszej regeneracji i może być ważnym elementem odnowy biologicznej sportowców.
Sauna może zniwelować ból mięśni i nadmierne napięcie z tytułu aktywności fizycznej. Poprawa krążenia przyczynia się do szybszego dostarczenia składników odżywczych do mięśni. Możesz spotęgować ten efekt poprzez naprzemienne schładzanie ciała i nagrzewanie go poprzez kąpiel w saunie. Pod wpływem ciepła nasz układ nerwowy może zregenerować się szybciej niż w normalnych warunkach. Sauna znakomicie poprawia naszą odporność, co ma bardzo duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym.
Czego nie wolno robić w saunie?
Należy pamiętać, że sauna jest miejscem relaksu. W związku z tym w kabinie powinniśmy unikać śmiechu i głośnych rozmów. Jest to miejsce, w którym należy się wyciszyć. Jeśli korzystasz z sauny suchej, to jest wskazane korzystanie z ręcznika. Przede wszystkim ze względów higienicznych. Ponadto taka praktyka pozwalana dłużej zachować czystość w samej kabinie.
Popularną praktyką jest polewanie kamieni w saunie suchej aromatami. Nie zawsze jest to wskazana praktyka, szczególnie w miejscach publicznych. Musisz wziąć pod uwagę, że jest to miejsce publiczne. Gdyby każdy użytkownik dostosowywał kabinę wg własnych preferencji, korzystanie z niej byłoby wątpliwą przyjemnością.
Unikaj nadmiernego wchodzenia i wychodzenia z kabiny. Takie zachowanie może działać irytująco na resztę użytkowników sauny. Ponadto wychładzasz saunę przez co obniżasz efektywność jej działania.
Co pierwsze sauna czy basen?
Jeśli chcesz podczas jednej wizyty przepłynąć kilka długości basenu oraz skorzystać z kąpieli w saunie to należy odpowiednio zaplanować cały proces pod względem kolejności. Sauna w pewnym stopniu generuje zmęczenie i obniża Twoje zdolności wysiłkowe bezpośrednio po jej zakończeniu. Ponadto tracisz część płynów, które nie są bez znaczenia w kontekście aktywności jaką jest pływanie.
Najlepszym rozwiązaniem jest trening w basenie, a następnie relaks i rozluźnienie mięśni podczas kąpieli w saunie. Taka kolejność nie wpłynie negatywnie zarówno na pływanie oraz saunowanie.
Sprawdź także: Pływanie a odchudzanie – ile trzeba pływać żeby schudnąć?
Jak często można korzystać z sauny?
Kąpiel w saunie to jeden ze sposobów na relaks i odnowę biologiczną. W większości przypadków wystarczającą częstotliwością będzie wizyta w saunie raz w tygodniu. Taka ilość przyniesie zauważalne korzyści zarówno dla zdrowia oraz samopoczucia. Nie ma żadnych korzyści, a niejednokrotnie negatywne skutki może nieść ze sobą korzystanie z sauny częściej niż 2 lub 3 razy w tygodniu.
Pamiętaj, że w pewnym stopniu sauna obciąża nasz organizm. W związku z tym niewskazane jest korzystanie z niej częściej niż co drugi dzień. Pamiętaj, też o zasadach saunowania, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na efekt jaki może ze sobą nieść ten rodzaj odnowy biologicznej.
Zobacz także: Sauna po treningu na regenerację?
Podobne artykuły:
- Sauna a odchudzanie – czy można schudnąć w saunie?
- Sauna po treningu na regenerację?
- Sauna po siłowni – opinie
- Czy sauna po treningu jest wskazana?
- Sporty walki a pływanie – czy warto pływać uprawiając sporty walki?