Sztuki walki cieszą się coraz większą popularnością, w tym również trenowanie boksu przeżywa renesans. Trening bokserski z pewnością przyniesie nam wiele korzyści, więc jeśli wahamy się, czy warto trenować boks, to z pewnością powinniśmy przynajmniej spróbować.
Trening bokserski – od czego zacząć trenować boks ?
Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z boksowaniem, to na początku powinniśmy znaleźć odpowiedni klub bokserski, a następnie wybrać się na grupę początkujących, na której rozpocznie się nasza nauka boksu. Na trening bokserski dla początkujących będą się w głównej mierze składać podstawowe ćwiczenia bokserskie takie jak walka z cieniem, worek bokserski oraz nauka pracy nóg.
Nie musimy się obawiać sparingów, ponieważ nikt nas nie rzuci od razu na głęboką wodę, na to przyjdzie jeszcze czas. Pierwsze treningi bokserskie w głównej mierze będą się opierać na nauce techniki podstawowych ciosów oraz przygotowywaniu nas na cięższe treningi bokserskie.
💪 Plan treningu i diety uzupełniający treningi bokserskie znajdziesz na BudujMase.pl
Kto może trenować boks?
Tak naprawdę każdy z nas może zacząć trenować boks niezależnie od płci czy wieku. Jedyną rzeczą wykluczającą nas z boksowania może być kontuzja, poza tym nie ma innych przeciwwskazań. Nie każdy kto rozpoczyna swoją przygodę z boksem musi być bokserem, może być to dla nas tylko i wyłącznie podstawową aktywnością fizyczną.
Na sali treningowej spotkamy cały przekrój osób od tych, które do boksowania podchodzą zawodowo, aż po osoby, które na treningi przychodzą tylko rekreacyjnie się poruszać. Jak więc widać, trening bokserski jest dla każdego, więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko udać się na pierwszy trening bokserski.
Sprawdź także: Trening bokserski w domu – przykładowe ćwiczenia uzupełniające
Co jest najważniejsze w boksie?
Jedną z najważniejszych rzeczy w boksie jest wytrzymałość i wydolność organizmu, ponieważ walki bokserskie trwają 12 rund, z których każda trwa 3 minuty, więc jeśli walka nie zakończy się przez nokaut, to bokserzy walczą ponad pół godziny. Właśnie dlatego podczas treningu bokserskiego będziemy szlifować nie tylko technikę, ale również w dużej mierze będziemy się skupiać na poprawie kondycji i wytrzymałości, a do tego celu często wykorzystywany będzie worek treningowy.
Równie ważna co kondycja jest technika, więc ona również będzie jednym z głównych aspektów na których będzie się skupiać trening bokserski. Jeśli mamy już pewne podstawy to możemy uzupełniać treningi o trening bokserski w domu podczas którego będziemy szlifować technikę.
O czym musi pamiętać początkujący bokser?
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z boksowaniem, to jedną z najważniejszych rzeczy jest rozsądne trenowanie. Bardzo częstym błędem wśród początkujących jest brak odpoczynku, co skutkuje przetrenowaniem, które zmusza nas do przerwy od treningów. Oczywiście zapał początkujących bokserów jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, jednakże powinniśmy pamiętać, aby dać naszemu organizmowi odpowiednią ilość czasu na zregenerowanie się. Jeśli czujemy się zmęczeni oraz obolali, to lepiej odpuścić jeden trening i dać ciału czas na powrót do pełni sił.
Kolejną rzeczą o której osoby początkujące powinny pamiętać jest to, aby nie wkładać całej siły w ciosy, zarówno podczas techniki, jak i podczas sparingów. Technika treningowa jest od tego, aby na spokojnie nauczyć się danej kombinacji ciosów, więc powinniśmy na początku wykonać ją lekko i na spokojnie, ponieważ jeśli będziemy chcieli wykonać ją szybko i z pełną siłą, to bardzo prawdopodobne jest, że popełnimy błędy techniczne. Również podczas sparingów nie powinniśmy uderzać z pełną siłą, ponieważ sparing również powinien być techniczny oraz aby nie zrobić krzywdy sobie ani sparingpartnerowi.
Czytaj także: Jak zwiększyć siłę ciosu? Najlepsze ćwiczenia na siłę ciosu
Jak wygląda trening bokserski dla początkujących?
Trening bokserski, jak każdy inny trening rozpoczynać się będzie od rozgrzewki, która przygotuje nasze ciało na taki wysiłek, czyli będzie ona w dużej mierze uwzględniać dogrzanie górnych partii naszego ciała. Po rozgrzewce przeważnie przechodzimy do części technicznej, w której trener prezentuje nam kilka technik które wraz z naszym partnerem treningowym mamy okazję przećwiczyć podczas kilku rund uderzeń na tarcze. Po tym przeważnie będziemy wykonywać ćwiczenia bokserskie na worku bokserskim, a na końcu przejdziemy do rozciągania, które zakończy trening bokserski.
Jednakże musimy pamiętać, że są różne warianty treningu bokserskiego, więc może się on czasami różnić. Oczywiście każdy trener prowadzi treningi trochę inaczej, jednakże powyższy schemat jest najbardziej popularny, więc idąc na trening bokserski, prawdopodobnie będzie on wyglądać w ten sposób.
Jeśli planujemy domowy trening bokserski, to powinien on mieć podobny układ, jednakże zamiast partnera treningowego możemy użyć worka. Jednakże na początku lepiej udać się na grupowe treningi bokserskie, aby nauczyć się podstaw pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Co na pierwszy trening boksu?
Jeśli wybieramy się na pierwszy trening boksu, to nie musimy od razu kupować profesjonalnego wyposażenia. Na pierwszy trening powinniśmy wziąć:
- Strój sportowy,
- Wodę,
- Rękawice bokserskie,
- Buty na halę.
Powyższe rzeczy z pewnością wystarczą na pierwszy trening, jeśli treningi boksu nam się spodobają, to wraz z upływem czasu warto zaopatrzyć się w ochraniacz na zęby, owijki oraz kask bokserski, które dodatkowo będą nas chronić podczas treningów. Po pewnym czasie warto również zaopatrzyć się w buty bokserskie, które sprawią, że nawet na wilgotnej nawierzchni nie będziemy się aż tak ślizgać.
Dlaczego warto zacząć trenować boks?
Jak wiemy aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia, a boksowanie jest jedną z lepszych jej form. Boks może być dla nas tylko i wyłącznie formą dostarczenia sobie ruchu. Jeśli boks będzie dla nas tylko i wyłącznie formą dostarczenia aktywności, to możemy wykonać trening bokserski w domu. Dodatkowo podczas treningów boksu nauczymy się walczyć, co jest dodatkową zaletą, ponieważ nigdy nie wiemy kiedy taka umiejętność nam się przyda.
Na treningu bokserskim spalamy również całkiem sporą ilość kalorii, więc będzie to świetne rozwiązanie dla osób których celem jest spalenie tkanki tłuszczowej. Przy okazji treningów poprawimy również naszą koordynację ruchową i wydolność.
Podobne artykuły:
- Trening bokserski w domu – przykładowe ćwiczenia uzupełniające
- Najlepsze akcesoria treningowe do sportów walki
- Rękawice bokserskie – jak o nie dbać i jaki rodzaj wybrać?
- Pierwszy trening sportów walki – wszystko co musisz wiedzieć
- 8 podstawowych błędów początkujących fighterów
Artykuł na dwie rozprawki a wiem tyle co wiedziałem.