E-sport to nowa “dyscyplina sportowa”, która coraz szybciej zyskuje na popularności. Rozwój internetu i techniki spowodował, że rywalizacja z boisk, kortów, czy torów przeniosła się także na ekrany komputerów. Na czym polega sport elektroniczny i jak stawać się coraz lepszym w tej dyscyplinie?
Co to jest E-sport?
Z pewnością wiele osób nie uzna e-sportu jako dyscypliny sportowej, ponieważ o wyniku rywalizacji nie decydują parametry fizyczne takie jak wzrost, siła, prędkość biegu etc. E-sport to rodzaj rywalizacji, której przedmiotem są gry komputerowe. Warto zaznaczyć, że rywalizacja odbywa się na coraz wyższym poziomie, a za zwycięstwo w turnieju przyznawane są wysokie nagrody. Rozwój e-sportu sprawił, że jest to znacząca gałąź dyscyplin sportowych. Na co dzień rywalizują profesjonalni gracze, którzy przygotowują się do turniejów niczym sportowcy na Olimpiadę.
W sporcie elektronicznym bardzo ważny jest refleks, czujność i szybkie podejmowanie decyzji. Nie mniej istotne jest strategiczne myślenie, ponieważ plan na pokonanie rywala ma kolosalne znaczenie.
Przedmiotem działań zawodników mogą być gry strategiczne, takie jak:
- league of legends,
- counter strike global offensive,
- call of duty.
Ale też symulatory tradycyjnych dyscyplin sportowych jak dobrze znana FIFA.
Sprawdź także: TOP6 suplementów na energię po bezsennej nocy
Czym zajmuje się e sportowiec?
W Polsce e-sport jest jeszcze nową i ciągle odkrywaną dyscypliną. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w Korei Południowej czy Japonii, gdzie zawodnicy sportów elektronicznych są znani przez większość populacji, a turnieje e-sportowe są transmitowane i chętnie oglądane w pasmach telewizyjnych.
E-sportowcy, oprócz udziału w rozgrywkach, gdzie otrzymują znaczące nagrody, to coraz częściej są ambasadorami znanych marek związanych z branżą e-sportową. Bardzo często są to firmy bukmacherskie, marki napojów energetycznych czy sklepy komputerowe. E-sportowcy gromadzą ogromną publikę w trakcie transmisji, na których biorą udział w rozgrywkach, przykładowo League of legends.
Czy e sportowiec to zawód?
Pomimo, że dla niektórych osób może być to niezrozumiałe, to z całą pewnością można uznać, że e-sport jest zawodem. Kluczowym czynnikiem jest dynamiczny rozwój tej dyscypliny i jej popularność wśród młodych ludzi. W niektórych krajach gwiazdy e-sportu są bardziej rozpoznawalne niż przedstawiciele innych dyscyplin, a ich zmagania ogląda duża część społeczeństwa.
Zarówno e-sport jak i cała otoczka z nim związana sprawia, że zawodnicy mogą utrzymać się tylko z rozgrywek i turniejów, tym samym możemy ich określać jako profesjonalnych graczy.
Czy e-sport to też sport?
Jest to pytanie, które rodzi burzliwą dyskusje w społeczeństwie. Dla wielu konserwatywnych osób może wydać się niezrozumiałe, że “granie w gry” jest określane tym samym mianem co rozgrywki piłki nożnej lub inne sporty tradycyjne. Z całą pewnością można powiedzieć, że e-sport jest rodzajem sportu, w którym również występuje rywalizacja i liczą się wytrenowane umiejętności zawodnika. Co więcej, organizowane są międzynarodowe turnieje jak chociażby rozgrywki intel extreme masters, w których udział biorą zawodnicy z całego świata.
Obecnie e-sport to prężnie rozwijający się biznes, który gromadzi coraz większą społeczność i kapitał. Jak w każdej innej dziedzinie popyt powoduje podaż. Rozwój e-sportu jest spowodowany ogromnym i stale rosnącym zainteresowaniem. Kto wie? Może za jakiś czas będziemy śledzić rozgrywki e-sportowe z taką uwagą jak turnieje w tradycyjnym sporcie.
💪Poznaj także plany treningowe Budujmase.pl – miejsce, w którym nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualną rozpiskę do ćwiczeń w realnym świecie.
Jak zacząć e-sport?
Obecne czasy powodują, że przygodę z e-sportem może zacząć praktycznie każdy. Wystarczy komputer z dostępem do internetu oraz podstawowe umiejętności, które pozwolą odnaleźć się w rozgrywce.
Najlepiej spróbować swoich sił w najbardziej popularnych grach typu:
- Counter Strike,
- League of legends,
- FIFA,
- Fortnite.
Aby stać się zawodowcem w danej grze musisz poświęcić wiele godzin treningu i posiadać określone predyspozycje, które pozwolą Ci na dynamiczny progres.
Jakie są początki e-sportu na świecie?
Początków e-sportu należy szukać w USA. W 1997 roku Teksasie powstała Cyberathlete Professional League, która koordynowała rozgrywki w grze Quake. To właśnie w tym czasie powstały pierwsze profesjonalne rozgrywki. Gracze rywalizowali w świetnie znanych grach, czyli:
- Mario Bros,
- Tetris,
- Red Racer.
Od 2000 roku do dzisiaj działa Turtle Entertainment, która odpowiada za wiele turniejów na świcie, m. in. Intel Extreme Masters. Obecnie wydarzenia e-sportowe organizowane są na ogromnych stadionach i halach widowiskowych. Doskonałym przykładem jest katowicki Spodek, gdzie co roku organizowane są finały rozgrywek Intel Extreme Masters.
Paradoksalnie 2020 rok był przełomowy dla całego e-sportu. W tym czasie dużo osób zainteresowało się tą dyscypliną sportu, ponieważ ze względu na pandemię, wstrzymane zostały rozgrywki tradycyjnych dyscyplin. W tamtym okresie e-sport był jedyną formą rywalizacji.
Czytaj także: 6 wskazówek jak poprawić pamięć i koncentrację
Rynek e-sportowy – jaka jest jego wartość?
Ciężko jednoznacznie określić wartość rynku e-sportowego, ponieważ jest to coraz większa gałąź rozrywkowa. Wartość e-sportu można określić w różny sposób. Jako imponującą ciekawostkę można przytoczyć widownię jaka towarzyszy największym imprezom e-sportowym. W 2018 roku rozgrywki dwóch azjatyckich drużyn w League of Legends na turnieju MSI oglądało aż 127 milionów osób! Mniejsze turnieje w Counter strike’a, Dotę czy FIFĘ obserwuje kilkumilionowa publika.
Wartość rynku e-sportowego wyrażają też pokaźne nagrody. W 2018 roku było to m. in.:
- Dota 2 (multiplayer Online Battle Arena) – oferuje pulę nagród o wartości niespełna 41,5 mln $
- Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) – to pula nagród rzędu 22,5 mln $
- Fortnite – oferowało zawodnikom 20 mln $
- League of Legends – prize pool w 2018 roku wyniósł prawie 14,5 mln $Są to tylko przykładowe sumy, o jakie mogą walczyć profesjonalni gracze. Ten przykład dobitnie pokazuje kapitał i potencjał branży e-sportowej.
Jakie gry w e-sporcie są najpopularniejsze?
Odpowiedź na to pytanie jest poniekąd zawarta w powyższych akapitach. Największą popularnością cieszą się gry, które gromadzą największą publikę i które są przedmiotem rozgrywek, które oferują największe nagrody pieniężne. Są to przede wszystkim:
- League of Legends,
- Counter Strike,
- Dota 2,
- Fortnite,
- PUBG.
Tytułów, które są elementem rozgrywek jest oczywiście jeszcze więcej. Powyższe gry cieszą się jednak największą popularnością, a forma rywalizacji pozwala na ciekawą i urozmaiconą rozgrywkę.
Jak wyglądają zawody e-sportowe?
Rozgrywka w zawodach e-sportowych odbywa się w charakterystyczny sposób, natomiast ma wiele punktów wspólnych z dyscyplinami sportów tradycyjnych. Zawodnicy występują w zespołach, a każdy z nich zajmuje osobne stanowisko komputerowe. Widzowie obserwują rozgrywkę na telebimach oraz na platformach internetowych, np. na jednym z polskich kanałów sportowych. Gracze posiadają rzeszę fanów, którzy dopingują swoich ulubieńców niczym na meczu siatkówki lub koszykówki.
Turniej to tylko sprawdzenie się na tle rywala. Równie ważny jest sam trening i znajomość szczegółów rozgrywki. Zdarza się, że producenci gier nieco zmieniają charakter rozgrywki po to, aby gra była ciekawsza i bardziej sprawiedliwa dla jak największej rzeszy graczy.
Dowiedz się również: Jak kofeina redukuje zmęczenie
Podobne artykuły:
- Squash – zasady gry i wskazówki dla początkujących
- Najlepsze suplementy i odżywki dla graczy. Jakie suplementować?
- 1 na 1 Walka na style
- Trening overspeed – na czym polega i kto może z niego skorzystać?
- Test Coopera – co to jest i na czym polega?