- Ćwiczenie: skip C
- Partia: mięśnie nóg i brzucha
- Kategoria: ćwiczenie na nogi
- Typ ćwiczenia: duża partia mięśniowa
- Rodzaj ćwiczenia: ćwiczenie wielostawowe z ciężarem własnego ciała, biegowe
- Rodzaj ruchu: podskoki, bieg w miejscu
- Wymagane urządzenia: –
Skip C – ćwiczenie rozgrzewkowe o różnym poziomie zaawansowania
Skip C jest to ćwiczenie wykorzystywane w głównej mierze jako element rozgrzewkowy. Pozwala podnieść skutecznie temperaturę ciała oraz przygotować je do dalszego i bardziej intensywnego treningu. Stosuje się je w głównej mierze przed sesjami cardio oraz interwałowymi. Można jednak spotkać to ćwiczenie wykonywane w rozgrzewce przed treningami siłowymi oraz jako element sesji grupowych.
Skip C polega na uderzaniu piętami o pośladki w trakcie biegu w miejscu przez co nie wymaga zbyt wiele przestrzeni oraz nie jest przesadnie skomplikowany. Ćwiczenie zalicza się do tych wykonywanych z ciężarem własnego ciała. Możemy jednak założyć na nogi obciążniki w celu utrudnienia sobie zadania.
Klasyczna wersja ćwiczenia wielu osobom będzie kojarzyć się z lekcjami WF-u jednak często można zaobserwować jej wykonywanie przez lekkoatletów oraz biegaczy. Spowodowane jest to wszechstronnym przygotowaniem układu ruchu do wykonywania ćwiczeń aerobowych. Poprzez wykonanie skipu C rozgrzewamy stawy kolanowe oraz skokowe, których odpowiednie przygotowanie do wysiłku minimalizuje ryzyko kontuzji takich jak skręcenia.
Stopień zaawansowania ćwiczenia oraz zaangażowane mięśnie
- Podstawowy skip C– jest to wersja wykonywana w miejscu, bez dodatkowego obciążenia. Ćwiczenie wykonujemy najczęściej przez określony czas w jednostajnym tempie.
- Zaawansowany skip C – w wersji zaawansowanej skipingu C możemy wykonywać go w trakcie biegu, co często ma miejsce w treningach biegaczy oraz lekkoatletów. Możemy także zmieniać tempo poprzez przyśpieszenia nadające ćwiczeniu charakter interwałowy. Utrudnić sobie pracę możemy również zakładając obciążniki na kostki
Skip A – jak wykonać?
Prawidłowe wykonanie skipingu C jest bardzo proste technicznie.
- Wymaga od nas abyśmy stanęli wyprostowani na niewielkiej, wolnej przestrzeni.
- Następnie przeskakując z nogi na nogę uderzali piętą o pośladek.
- Praca odbywa się praktycznie przez cały czas na śródstopiu, ponieważ stając na całej stopie nie bylibyśmy wstanie dynamicznie się odbijać od podłoża.
- Dłonie możemy w trakcie ćwiczenia trzymać skrzyżowane na kości ogonowej, bądź dodatkowo nimi pracować.
Wielokrotnie można spotkać się z wykonywaniem różnego rodzaju wymachów w trakcie skipingu. Chcąc urozmaicić i utrudnić sobie ćwiczenie możemy wykonywać je w biegu, jednak praca rąk nie ulega wtedy diametralnej zmianie.
Nadal mogą one spoczywać skrzyżowane na pośladkach, łatwiej jest jednak kiedy pracujemy nimi w trakcie przemieszczania się.
Sprawdź także: Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenie ogólnorozwojowe?
Skip C – podstawowe błędy
Skip C to bardzo proste technicznie ćwiczenie, w trakcie którego nie da się popełnić żadnych rażących, czy też niebezpiecznych dla zdrowia błędów.
Jedynym zagrożeniem jest złe postawienie stopy po wcześniejszym uderzeniu nią o pośladek.
Podstawowym błędem, który można popełnić jest wykonywanie skipu C stawiając na podłożu całą stopę co utrudnia nam pracę i zmniejsza dynamikę ćwiczenia.
🛒Plany treningowe Budujmase.pl zawierają jeszcze więcej ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, które trenerzy personalni dopasowują indywidualnie do Twoich możliwości, dostępnego sprzętu i postawionego celu.
Podobne artykuły:
- Skip A
- Skip B
- Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe?
- Bieg bokserski
- Wspięcia na palce (stojąc, ze sztangą, siedząc)