WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Produkty light – czy są zdrowe?

produkty light

Etykiety „niskotłuszczowe” i „light” na produktach obiecują zdrowe odżywianie i pomoc w utrzymaniu diety. Ich producenci przekonują, że niskotłuszczowe chipsy czy bez cukrowe ciasteczka są zdrowsze od tradycyjnych produktów i można je jeść bez wyrzutów sumienia. Już samo stwierdzenie, że produkt ma mniej cukru lub obniżoną kaloryczność, świetnie się sprzedaje. Czy powinniśmy wierzyć reklamom promującym produkty light? Czy są zdrowe dla każdego? Sprawdź, czy produkty light przysłużą się Twojemu zdrowiu, czy może lepiej ich unikać.

Czy produkty light są zdrowe?

plan dietetyczny

Produkty light jedzone w rozsądnych ilościach nie szkodzą zdrowiu i są bezpieczne z żywieniowego punktu widzenia. Dla osoby liczącej kalorie mogą być pomocne, ponieważ oznaczają możliwość dostarczana mniejszych ilości energii, tłuszczu i cukru. Z zasady dostarczają też o wiele mniej cholesterolu. Trzeba jednak pamiętać, aby nie ulec pokusie zjadania większej ilości produktów light tylko dlatego, że uchodzą za lekkie.

W składzie wielu z nich są substancje słodzące, zagęszczające, konserwujące, czy zmieniające smak, nie zawsze naturalne lub dobrej jakości. Dlatego przede wszystkim zwróć uwagę, czy produkt light, który wybierasz, jest wartościowy pod względem odżywczym.

Produkty o obniżonej kaloryczności na diecie odchudzającej – dobry wybór?

Podstawową regułą każdej diety odchudzającej jest ujemny bilans energetyczny. W skrócie chodzi o to, żeby zjadać mniej, niż spala organizm. Na diecie redukcyjnej musimy odstawić na bok produkty tradycyjne o wysokiej kaloryczności. Niestety zdarza się, że tęsknota za smakiem ulubionych potraw czy produktów powoduje, że wracamy do starych (czytaj złych) nawyków żywieniowych i odkładamy dietę w kąt.

Produkty typu light o obniżonej kaloryczności zostały wymyślone po to, aby móc kontrolować dzienne limity kalorii i chociaż trochę cieszyć się znanym smakiem. Niestety łatwo wpaść w pułapkę zastawioną przez producentów lekkiej żywności. Polega ona na tym, że produkt tego typu co prawda może zawierać mniej tłuszczu, za to często okazuje się, że zawiera w swoim składzie więcej cukru lub odwrotnie. Dlatego do żywności typu light należy podchodzić z umiarem i nie konstruować swojej diety odchudzającej głównie przy użyciu takich produktów.

Wiele składników produktów light to słodziki lub wzmacniacze smaku, które w dużej ilości mogą powodować nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego (rozwolnienia, bóle brzucha).

🥗Szukasz planu dietetycznego, który będzie dopasowany do Twoich możliwości? Poznaj plany dietetyczne Budujmase.pl, w których sam określasz ile chcesz mieć posiłków: 4, 5 a może 6?📒

Możesz skorzystać z zamiany posiłku na inny, a także otrzymać plan z wykluczeniami określonych składników, w tym alergenów dopasowane preferowanym stopniem trudności.

plany dietetyczne budujmase

Na co zwrócić uwagę wybierając produkty light?

Przechodząc na dietę, nie polegaj w zupełności na żywności o niskiej zawartości tłuszczu, nie staraj się też układać swojego jadłospisu w oparciu o produkty pozbawione kalorii. Wbrew pozorom prawidłowa ilość zdrowych tłuszczów i węglowodanów zawartych w posiłkach o właściwie określonej liczbie kalorii pomoże Ci w redukcji masy ciała i zapobiegnie niechcianym napadom głodu.

Dlatego wybierając żywność oznaczoną etykietami „bez cukru”, „fat-free”, czy „o obniżonej zawartości tłuszczu” sprawdź listę zawartych w niej składników. Porównaj, czym różni się skład tych produktów od produktu tradycyjnego.

Sprawdź także: Czy na diecie trzeba wybierać produkty light?

Produkty typu light – jak są otrzymywane?

W produktach light obniża się kaloryczność lub zawartość składnika, który nie jest pożądany na diecie redukcyjnej – tłuszczu lub cukru. Te najbardziej energetyczne składniki z reguły zastępuje się zamiennikami. Aby produkt został uznany za niskokaloryczny, jego wartość energetyczna nie powinna być wyższa niż 40kcal/100g produktu lub 20kcal/100g w przypadku produktu płynnego.

Składniki stanowiące główny nośnik kalorii usuwa się na etapie produkcji. Celem końcowym przetwarzania jest uzyskanie produktu smacznego, ale mogącego uzyskać oznaczenie „light”. Dlatego do produkcji tego typu żywności stosuje się substancje zagęszczające jak skrobia modyfikowana, substancje wzmacniające smak i zapach, substancje stabilizujące.

Wszystko po to, aby produkty żywnościowe o obniżonej kaloryczności jak najbardziej przypominały wyglądem, smakiem i zapachem produkty zabronione na diecie.

Produkty o obniżonej zawartości cukru

Produkty light – czy są zdrowe?

Produkty o niskiej zawartości cukru, często określane mianem produktów „bez dodatku cukru” wydają się świetną alternatywą dla słodyczy, słodkich przekąsek, czy innych naturalnie słodkich produktów. Z reguły wyrzucony ze składu cukier jest zastępowany czymś, co nadaje słodki smak. Stosuje się dwa typy takich dodatków: substancje słodzące takie jak cieszący się złą sławą aspartam lub alkohole wielowodorotlenowe z ksylitolem i erytrytolem na czele [1].

Kup Intenson Erytrytol w sklepie Budujmase.pl

Sprawdź także: Ksylitol czy Stewia – który słodzik wybrać?

Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu

Tłuszcz jest głównym nośnikiem smaku, dlatego zmniejszenie zawartości tłuszczu w produkcie zazwyczaj wpływa na zmianę jego walorów smakowych. Część producentów odtłuszcza swoje produkty, ale chcąc zapewnić kupującym atrakcyjny smak, używa więcej innych składników, zazwyczaj cukru.

Może więc okazać się, że produkty odtłuszczone zawierają więcej kalorii niż produkty naturalnie niskokaloryczne.

Tłuszcz zapewnia też potrawom kremową konsystencję, dlatego usunięcie go nie jest pozytywnie oceniane przez klientów. Stąd zamiast tłuszczu w produktach light często stosuje się substancje zagęszczające, które nadają np. jogurtowi oczekiwaną gęstość i gładkość (guma guar, mączka chleba świętojańskiego).

light

Żywność typu light – wady i zalety

Zalety żywności typu light:

  • możliwość cieszenia się produktami, które w tradycyjnej wersji nie są polecane na diecie,
  • produkty o obniżonej zawartości danego składnika muszą go zawierać co najmniej o 30% mniej,
  • może zawierać składniki zastępujące cukier, które dbają o zęby np. ksylitol,
  • niektóre substancje zagęszczające np. mleko w proszku, mogą dostarczać dodatkowe substancje odżywcze np. białka,
  • mogą dobrze wpływać na samopoczucie w czasie diety i ułatwiać jej utrzymanie.

Wady żywności typu light:

  • niższa ilość tłuszczu zwykle rekompensowana jest większą ilością cukru,
  • cukier często zastępowany jest niezdrowymi słodzikami typu aspartam,
  • mogą niesłusznie sugerować możliwość beztroskiego jedzenia,
  • mogą zawierać dużo sztucznych substancji,
  • mogą być pozbawione wielu składników odżywczych,
  • są mniej atrakcyjne pod względem smaku,
  • często mają charakterystyczną gumowatą konsystencję,
  • tłuszcz bywa zastępowany substancjami zagęszczającymi,
  • w dużych ilościach mogą powodować złe samopoczucie ze strony układu pokarmowego,
  • mają z reguły wyższą cenę.

Poznaj: Co jeść na redukcji?

Bibliografia:

  1. https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/expert-consensus-on-lowcalorie-sweeteners-facts-research-gaps-and-suggested-actions/B4CB46811648108CF7F2777692EEEA53

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *