Układ hormonalny to element naszego organizmu, który reguluje wiele procesów. Jednym z kluczowych hormonów jest testosteron. To męski hormon płciowy, który ma wpływ na wiele płaszczyzn takich jak: samopoczucie, wygląd sylwetki lub regeneracja. Niestety z wiekiem poziom testosteronu w organizmie mężczyzny ulega zmniejszeniu. Jak się przed tym ustrzec i jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem i świetną sylwetką?
Czy testosteron przyspiesza regenerację?
Testosteron jest hormonem, który ma ogromny wpływ na kształtowanie sylwetki oraz regenerację. Dzięki niemu jesteśmy silniejsi, sprawniejsi i pełni energii. Testosteron to hormon anaboliczny. Oznacza to, że odpowiedni poziom testosteronu odpowiada za wzrost mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej. Testosteron, łącząc się z receptorem androgenowym tworzy ekspresję genów, które odpowiadają za regenerację. W dużym uproszczeniu, testosteron jest prekursorem IGF-I, czyli hormonu odpowiedzialnego za regenerację i anabolizm tkanek. Testosteron jest także blokerem miostatyny, czyli aminokwasu, który hamuje rozrost tkanki mięśniowej.
Regularny wysiłek fizyczny jest w stanie utrzymać wyższe stężenie testosteronu nawet u osób starszych. Istnieją badania, które potwierdzają, że trening siłowy, który opiera się o ćwiczenia wielostawowe wpływa na wyższy poziom testosteronu w organizmie mężczyzny.
Jak niski poziom testosteronu wpływa na regenerację?
Wiesz już jak wysoki poziom testosteronu w naszym organizmie wpływa na regenerację, więc odpowiedź na powyższe pytanie pozostaje formalnością. Oczywiście funkcjonowanie z niskim poziomem testosteronu znacząco utrudnia regenerację.
Spadek poziomu testosteronu prowadzi do:
- spadku poziomu siły,
- spadku masy mięśniowej,
- dłuższej regeneracji tkanek pomiędzy treningami,
- gorszego samopoczucia,
- spadku poziomu libido.
Testosteron, jako hormon anaboliczny ma ogromny wpływ na regenerację.
W momencie, gdy poziom hormonu jest niski, to znacząco utrudniamy nie tylko regenerację, ale też możemy zauważyć spadek wagi ciała poprzez obniżenie masy mięśniowej lub zaburzenia potencji.
Niski poziom testosteronu to też większy poziom tkanki tłuszczowej, która ma pozytywny wpływ na żeńskie hormony i ich wydzielanie w męskim organizmie.
Jak testosteron wpływa na przyrost masy mięśniowej?
Testosteron jest określany jako męski hormon. Jedną z głównych różnic pomiędzy mężczyzną, a kobietą jest poziom masy mięśniowej. Duże znaczenie w tym kontekście ma właśnie poziom testosteronu. Testosteron jest hormonem, który ma kluczowe znaczenie w budowie masy mięśniowej. Odpowiada on za syntezę białek, dzięki czemu może dojść do hipertrofii masy mięśniowej.
Dzięki testosteronowi możliwa jest adaptacja do wysiłku fizycznego. Mowa przede wszystkim o treningu siłowym. Ćwiczenia siłowe i testosteron oddziałują na siebie wzajemnie.
Trening siłowy wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu, a wyższy testosteron wpływa na efektywność ćwiczeń siłowych. Jak zostało wcześniej wspomniane, testosteron ma wpływ na wydzielanie IGF-I. Jest to hormon, który obok testosteronu ma ogromny wpływ na przyrost masy mięśniowej.
Jak szybko zwiększyć poziom testosteronu?
Niestety obecne czasy i tempo życia nie sprzyjają utrzymywaniu wysokiego poziomu testosteronu. Słaba jakość pożywienia, niewystarczająca ilość snu, stres. To tylko kilka czynników, które obniżają poziom tego hormonu. Najszybszym sposobem na przywrócenie homeostazy jest terapia testosteronem. Jest to jednak dość inwazyjna metoda, stosowana w ostateczności. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na:
- Jakość snu – powinniśmy spać minimum 8 godzin w ciągu doby. To właśnie w trakcie snu zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne. Zaniedbując ten aspekt, narażamy się na niedobory testosteronu.
- Właściwe odżywianie – zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie w życiu codziennym. Odpowiada za naszą sylwetkę, ale także ma kluczowy wpływ na utrzymywanie właściwego poziomu testosteronu. Duże znaczenie ma ilość i jakość dostarczanych tłuszczy. Zdrowe tłuszcze takie jak: orzechy, oliwa z oliwek, awokado, jaja, tłuste ryby wpływają na testosteron i jego poziom.
- Unikanie stresu – stres to zjawisko, które zabija twój testosteron i negatywnie wpływa na regenerację. Niestety tempo życia obecnych czasów utrudnia redukcję stresu. Staraj się eliminować czynniki, które wpływają na zwiększone wydzielanie kortyzolu.
- Suplementacja – obecnie na rynku występuje wiele produktów, które wpływają na korę nadnerczy, a tym samym na optymalny poziom testosteronu. Suplementy, które mają wpływ na jego poziom to tzw. “boostery testosteronu“. Nie należy ich mylić z terapią zastępczą. Są to produkty oparte o naturalne składniki takie jak: buzdyganek naziemny, cynk, palma sabałowa, żeń-szeń. Naturalny skład ma istotny wpływ na wyższy poziom testosteronu.
Sprawdź także: Najlepsze boostery testosteronu – ranking 2023
Nadmiar kortyzolu a testosteron
Można powiedzieć, że kortyzol ma antagonistyczny wpływ na poziom testosteronu. Kortyzol jest określany jako “hormon stresu“. Kortyzol jest hormonem, który wydziela się cyklicznie. Najwyższy jego wpływ jest osiągany w organizmie o poranku, gdy wybudzamy się ze snu. Inne momenty to czynniki stresowe.
Jeśli poziom kortyzolu utrzymuje się przez krótki czas i jest wydzielany w pożądanych porach to nie ma negatywnego wpływu na organizm. Problem dotyczy ciągłego utrzymywania się podwyższonego kortyzolu.Wysoki kortyzol ma negatywny wpływ na testosteron, ale też utrudnia regenerację i hamuje rozrost włókien mięśniowych.
Utrzymywanie właściwego cyklu wydzielania kortyzolu ma ogromny wpływ na testosteron i jego odpowiedni poziom. Unikanie czynników stresowych spowoduje, że testosteron będzie utrzymywany w górnych granicach normy, a poziom kortyzolu będzie wydzielany tylko o pożądanej porze dnia.
Czytaj także: Kortyzol – wszystko co musisz wiedzieć
Czy stres wpływa na testosteron?
Stres jest zjawiskiem destrukcyjnym dla całego organizmu. Układ hormonalny to system naczyń połączonych. Zachwianie równowagi jednego z nich powoduje niewłaściwy poziom innego. Dzieje się tak za sprawą czynników zewnętrznych i takim jest właśnie zbyt duży stres. Wpływa on na nadmierne wydzielanie kortyzolu i obniżenie poziomu testosteronu.
Niestety narażenie na zwiększony poziomu stresu nie zawsze zależy od naszej woli, możemy jednak ograniczyć jego wpływ przez odpowiednie zachowania. Zmniejsz tempo życia, zadbaj o rytm dobowy i stosuj suplementację, która pozwala zmniejszyć poziom kortyzolu. Jednym z takich suplementów jest np. ashwaghanda.
Zadbanie o wszystkie aspekty wymienione w artykule sprawi, że utrzymasz wyższy poziom testosteronu i będziesz cieszył się lepszym samopoczuciem, bez destrukcyjnego wpływu stresu na twój organizm.
Przeczytaj więcej: Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Podobne artykuły:
- Jak stres wpływa na mięśnie?
- Dieta niskowęglowodanowa a kortyzol
- Boostery testosteronu – czym są i czy warto je stosować?
- Jak zwiększyć poziom testosteronu?
- Kontroluj swój kortyzol