Ćwiczenia pilates przeznaczone są dla osób, które pragną wrócić do zdrowia po przebytych urazach lecz nie tylko. Obecnie ten system ćwiczeń, który wymyślił Joseph Pilates, kojarzony jest z treningami dla kobiet. Wielka szkoda, że tak mało mężczyzn decyduje się na wykorzystanie w swoich sesjach elementów zapożyczonych właśnie z pilatesu. Czym dokładnie jest ten rodzaj treningu? Jakie daje korzyści oraz dla kogo jest przeznaczony oraz polecany? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Pilates wpływa na wiele aspektów naszego ciała, głównie stawia jednak wagę na wzmocnienie mięśni głębokich, które odpowiedzialne są za postawę ciała oraz zapewniają bezpieczeństwo w trakcie treningu oraz innych wysiłków.
Osoby ćwiczące pilates wiedzą, że w tym systemie liczy się nie tyle intensywność co jakość wykonywanych ćwiczeń. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zyskującemu popularność sposobowi trenowania.
Czy warto trenować pilates?
Pilates wzmacnia mięśnie głębokie oraz podnosi świadomość ciała. Z tego względu mogą go trenować osoby na każdym poziomie sprawności fizycznej. Zarówno początkujący, którzy stronili do tej pory od rozrywek typu aktywność fizyczna, jak i dla zawodowych sportowców.
Odpowiadając na pytanie czy warto ćwiczyć pilates należy jednoznacznie z całą powagą powiedzieć, że zdecydowanie warto. Plusów treningu jest wiele, najważniejsze z nich to:
- wzmacniają mięśnie całego ciała;
- poprawiają stabilność kręgosłupa;
- uczą własnego ciała oraz prawidłowej postawy;
- zmniejszają stres;
- poprawiają koncentrację;
- zmniejszają ryzyko kontuzji.
Regularne ćwiczenia pilates pozwalają na podniesienie poziomu sprawności. Zmuszają do pracy całe ciało przez co aktywuje wszystkie partie mięśniowe. Dzięki swojej istocie pilates można dostosować do indywidualnych potrzeb, co jest jego wielką przewagą nad innymi formami treningu nastawionymi na konkretne efekty.
Co to jest pilates?
Pilates to system ćwiczeń, którego nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy. Joseph Pilates stworzył go na potrzeby zawodowych tancerzy oraz sportowców aby ci mogli wrócić po kontuzjach do uprawiania swojej dyscypliny bez ryzyka ponownych urazów. Pilates skupia się na wzmocnieniu ciała. Z tego względu składa się z kilka elementów. Są to między innymi ćwiczenia rozciągające, pozwalające zwiększyć elastyczność, a także siłowe.
Ćwiczenia siłowe pozwalają aktywować mięśnie stabilizujące, a efektem regularnych ćwiczeń jest między innymi pozbycie się bólu pleców oraz wzmocnienie mięśni brzucha.
Zobacz również: Ćwiczenia na proste plecy – sposób na garbienie się
Dla kogo jest pilates?
Pilates przeznaczony jest dla każdego, ponieważ w łatwy sposób można dostosować poziom ćwiczeń pilates do zaawansowania danej osoby. Nie jest istotne to czy ktoś wraca po przebytym urazie czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z treningiem, bądź też jest już aktywnym sportowcem z wieloletnim doświadczeniem.
Pilates pozwoli każdemu poprawić postawę, wzmocnić mięśnie brzucha, klatkę piersiową oraz górne partie pleców. Dzięki regularnym ćwiczeniom można pożegnać się z bólami kręgosłupa i zniwelować dolegliwości jakie powoduje siedzący tryb życia.
Warto zaznaczyć, że pilates wymaga skupienia, ponieważ każde ćwiczenie oparte jest o precyzyjne ruchy dzięki czemu ich efekty zostają wzmocnione, mięśnie dostają mocniejszy impuls do rozwoju.
Na co pomagają ćwiczenia pilates?
Metody ćwiczeń pilates pomagają holistycznie. Najistotniejsze aspekty na jakie wpływają to:
- zwiększenie siły całego ciała poprzez aktywację mięśni głębokich;
- wzmacnia mięśnie dna miednicy, jest to aspekt który będzie mieć szczególne znaczenie dla kobiet ponieważ może ułatwić poród;
- poprawia i normuje krążenie krwi ze względu na spokojne tempo ćwiczeń wykonywanych przy prawidłowym oddechu. Nauka oddechu jest kolejnym z istotnych aspektów pilatesu;
- pozwala poprawić koordynację ruchową;
- niweluje stres.
Pilates a wyniki sportowe
Ćwiczenia pilatesu poprawiają wyniki sportowe, ponieważ można wykorzystać je w celu utrzymania równowagi co przekłada się na lepszą stabilizację.
Równowaga jest bardzo ważnym aspektem większości dyscyplin sportowych. Dodatkowo poprawiona koordynacja skraca czas reakcji pozwalając realnie wpłynąć na poprawę osiągnięć.
Ćwiczenia pilatesu, które warto wykonywać
Ćwiczenia pilatesu najlepiej wykonywać, zwłaszcza na początku, pod okiem instruktora. Jest to spowodowane tym, że są one w początkowej fazie trudne ze względu na brak pełnej świadomości własnego ciała.
Jednym z doskonałych ćwiczeń pilates jest plank z rotacją bioder. Ćwiczenie wykonujemy w taki sam sposób jak klasyczną wersję deski. Różnica polega na dołożeniu rotacji w biodrach najpierw w lewo, a następnie w prawo przez cały czas trwania ćwiczenia.
Większość ćwiczeń wykonujemy z ciężarem własnego ciała, jednak w pilatesie wykorzystuje się także gumy oporowe oraz takie sprzęty jak piłka szwajcarska, czy piankowe wałki. Jedną z metod treningu, która również koncentruje się na powolnym, dokładnym i precyzyjnym wykonywaniu ruchów wraz z prawidłowym oddechem jest tai chi, które doskonale uczy kontroli oraz redukuje stres.
Jak ćwiczyć pilates?
Pilates to ćwiczenia wzmacniające całe ciało, przeznaczone dla osób w każdym wieku oraz na każdym poziomie sprawności fizycznej.
Regularny trening pilatesu pozwala zredukować ból pleców, poprawić pracę mięśni stabilizujących kręgosłup oraz podnieść poziom siły. Dzięki takiej formie ćwiczeń sylwetka staje się jędrniejsza, a ciało jest mniej narażone na kontuzje.
Aby trening pilatesu przynosił oczekiwane korzyści pamiętaj o kilka ważnych aspektach:
- oddech, czyli najważniejszy element pozwalający kontrolować własne ciało oraz emocje;
- koncentracja, która jest niezbędna do wykonywania precyzyjnych ruchów;
- odpowiednie miejsce, w którym nikt nie będzie przeszkadzać.
Sprawdź także: Trening w domu – najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu
Podobne artykuły:
- Trening fitness – akcesoria do ćwiczeń dla kobiet
- Rozwój mięśni a kolejność wykonywania ćwiczeń
- Sprzęt do treningu funkcjonalnego – z czego możesz skorzystać?
- Przedramię – czy warto trenować?
- Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe?