Celem kulturystyki jest wzrost masy mięśniowej przy zachowaniu jak najlepszej rzeźby oraz definicji mięśni. Proces ten rozpoczyna się od ułożenia określonego planu treningowego, trzymania się założeń dietetycznych oraz dołożenia odpowiedniej suplementacji. Jest to jednak wyłącznie początek i podstawa. Liczy się także kwestia odpowiedniej regeneracji. Większość kulturystów sięga po mocniejsze środki wspomagające. Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że sportowcy szukają możliwości oszukania własnej genetyki i wejścia na kolejny level. Jedną z takich opcji stanowią właśnie peptydy w kulturystyce.
Peptydy w kulturystyce
Stosowanie peptydów w sportach siłowych i sylwetkowych pozwala w krótkim czasie osiągnąć rewelacyjne wyniki. Stosowane według zaleceń specjalistów mogą przynieść określone korzyści. Wyróżnić możemy kilka podstawowych peptydów:
- peptydy na redukcję;
- peptydy na masę mięśniową;
- peptydy zwiększające wytrzymałość;
- peptydy na regenerację.
Peptydy w kulturystyce są za bardzo skuteczny sposób na osiągnięcie swoich celów sylwetkowych, ale czy na pewno? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat przeczytaj dalszą część artykułu.
Peptydy w kulturystyce – czym są?
Peptydy w kulturystyce należą do związków chemicznych powstających z trawienia białek. Na skutek procesów, w których kolagen ulega rozkładowi powstają krótkie łańcuchy aminokwasów. Właśnie te aktywne cząsteczki nazywane są peptydami. Najczęściej stosuje się je do pielęgnacji skóry jednak korzyści płynących ze stosowania peptydów jest znacznie więcej. Obecnie występują różne peptydy, które odpowiadają za gojenie ran, wpływają na grubość skóry, a nawet na wydzielanie hormonu wzrostu.
Kulturyści chętnie sięgają po peptydy w celu poprawy swoich osiągnięć sportowych, spalenia tkanki tłuszczowej oraz rozbudowy masy mięśniowej. Te krótkie łańcuchy aminokwasów nazywane są białkami prostymi i warto zaznaczyć, że występują naturalnie w ludzkim organizmie. Sytuacje kiedy należy dostarczyć ich więcej to na przykład wzmożony trening oraz wysiłek fizyczny. Peptydy w kulturystyce są w stanie pobudzić organizm do wytwarzania potrzebnych mu substancji, są również szybko i sprawnie wydalane. W efekcie zostały uznane za dużo bezpieczniejszą alternatywę dla stosowania sterydów anabolicznych.
Sprawdź także: Wybór środka na pierwszy cykl sterydowy
Jak działają peptydy?
Wielu sportowców otwarcie przyznaje, że nie wyobraża sobie treningów bez stosowania peptydów. Lista korzyści jakie ze sobą niosą jest olbrzymia. Należy jednak wiedzieć, że aby przyniosły faktyczne rezultaty należy stosować je umiejętnie. Peptydy dostępne są najczęściej w formie proszku, który należy rozpuścić w odpowiednich proporcjach w sterylnej wodzie, a następnie podać podskórnie lub domięśniowo w formie zastrzyku.
Korzyści płynące ze stosowania peptydów:
- niektóre z nich mogą zwiększać produkcję kwasu hialuronowego poprawiając elastyczność skóry osób je stosujących, a ich cera wygląda młodziej i zdrowiej;
- przyspieszają spalanie tłuszczu;
- wpływają na wytwarzanie kolagenu;
- nie powodują skutków ubocznych takich jak w przypadku długotrwałego stosowania sterydów;
- wzmocnienie kości oraz wzrost poziomu odporności.
Aminokwasy przyjmowane w takiej postaci wpływają na jakość snu, przyspieszają potreningową regenerację i co najważniejsze są bezpieczną opcją oszukania własnej genetyki. Są w stanie przyspieszyć także metabolizm, w efekcie czego wzrostowi może ulec poziom testosteronu.
Badania potwierdzają, że większość peptydów jest bezpieczna do stosowania przez ludzi. Jednak wciąż istnieje za mało danych, aby zostały one dopuszczone do ogólnego użytku. Są zabronione w wielu dyscyplinach sportowych.
Czy stosowanie peptydów jest legalne?
W obecnym momencie większość środków tego typu nie jest klasyfikowana jako substancje zabronione. Oznacza to, że niektóre z nich mogą być przyjmowane jako element suplementacji, ale z dopasowaniem do regulacji prawnych w obrębie swojej dyscypliny, własnego organizmu oraz świadomości potencjalnego ryzyka dopingowego.
Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja ciągle ulega zmianie, a niektóre z peptydów zostały wpisane przez WADA na listę substancji zakazanych w zawodowym sporcie.
Peptydy – zastosowanie w kulturystyce
Peptydy będące fragmentami białek pozwalają przy zachowaniu ścisłej diety na szybsze spalanie tłuszczu, łatwiejszy odpoczynek, a także na zwiększenia wydzielania hormonu wzrostu. Hormon wzrostu w dużym stopniu ułatwia proces budowania masy mięśniowej i wpływa pozytywnie na efektywność treningów sylwetkowych.
Czytaj więcej: Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?
Peptydy – opinie
Większość użytkowników bardzo chwali sobie peptydy ze względu na to, że można dzięki nim osiągnąć realne efekty.
Dodatkowo pozbawione są większości skutków ubocznych jakimi obciążone jest stosowanie sterydów anabolicznych. Zwiększają skuteczność oraz efektywność treningów. Posiadają długofalowe działanie wpływając na podwyższenie ogólnej kondycji organizmu.
Peptydy a skutki uboczne
Naturalne peptydy dla większości osób będą stosunkowo bezpieczne – w przeciwieństwie do sterydów nie dostarczają do organizmu substancji, które mogą rozregulować układ hormonalny, przez co nie są one szkodliwe.
Jednym z efektów ubocznych ich stosowania może być jednak wzmożony apetyt, co w okresie budowania masy będzie raczej plusem.
Peptydy a SARMy – czy to jest to samo?
Należy jasno powiedzieć, że SARMy i peptydy to kompletnie inne substancje. Pierwsze z nich to niesteroidowe związki oddziałujące na receptory androgenowe. Drugie występują naturalnie w organizmie.
Syntetyczne peptydy symulują te występujące naturalnie w ciele.
Dlatego chcąc bezpieczniej wspomóc swój trening i osiągać lepsze rezultaty warto sięgnąć w pierwszej kolejności właśnie po peptydy, a nie SARMy.
Zobacz również: SARMy – co to jest, działanie i opinie
Powyższa treść ma charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania opisywanej substancji.
Podobne artykuły:
- Peptydy w kulturystyce na masę, odchudzanie, stawy i regenerację. Czy są legalne i jak działają?
- TB-500 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- SARMY – co to jest, działanie i opinie
- Peptyd CJC 1295 – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?
- Epitalon – co to, jak działa, skuteczność, dawkowanie, czy jest legalny?