Kształtowanie sylwetki to główny cel osób trenujących na siłowni. Sama droga, która prowadząca do wymarzonej sylwetki bywa trudna, natomiast równie ciężkie jest utrzymywanie dobrej formy przez cały rok. Wymaga to dużej uwagi, konsekwencji i bywa niejako próbą charakteru. Bardzo często dobra forma jest chwilowa i towarzyszy nam przy jakieś okazji. Jak zadbać o dobrą sylwetkę przez cały rok?
Jak utrzymać dobrą formę przez cały rok?
Osiągnięcie dobrej formy to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie zadowalających efektów przez dłuższy czas. Utrzymanie formy bywa bardzo trudne, ponieważ na każdym kroku czyha na Ciebie pokusa złamania założeń. Jest o to łatwiej, ponieważ osiągnąłeś zamierzony cel.
Aby utrzymać pozytywne efekty aktywności fizycznej i odpowiedniej diety musisz utrzymać nawyki żywieniowe oraz konsekwencję treningową. Nie bez powodu mówi się, że kształtowanie sylwetki to styl życia. Odpowiednia higiena życia, która opiera się na aktywności fizycznej pozytywnie odbija się na Twojej sylwetce. Nie oznacza to jednak, że utrzymywanie formy wiąże się z rezygnacją z przyjemności lub rozrywek. Oczywiście możesz korzystać z życia próbując potraw z poza swojej diety lub spędzić okres świąteczny z rodziną nie licząc kalorii. Ważne jest, aby znaleźć zdrowy balans pomiędzy życiem towarzyskim, a sportowym stylem życia.
Wskazówka 1 -Regularność i konsekwencja w treningu
Nie bez powodu regularność i konsekwencja zostały wymienione jako wskazówka numer 1. Jest to absolutna podstawa utrzymania formy. Samo osiągnięcie lepszej sylwetki i dobrego samopoczucia to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie efektów.
Aby cieszyć się dobrą formą przez dłuższy czas, musisz ciągle regularnie trenować. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w kontekście utrzymywania efektów. Oczywiście nie chodzi o to, aby trenować codziennie na 100%. Rozsądne dobranie obciążeń i częstotliwości treningowej jest bardzo ważne, gdy chcesz utrzymać dobrą formę.
Wskazówka 2 – Odpowiednia dieta
Aby utrzymać formę musisz zwracać uwagę na podaż kalorii i podział makroskładników w diecie. Nadwyżka kaloryczna będzie powodować, że możesz nabrać niechcianej tkanki tłuszczowej. Z kolei utrzymywanie deficytu kalorycznego przez dłuższy czas jest najgorszym rozwiązaniem dla zdrowia i kompozycji sylwetki, ponieważ spada efektywność treningu.
Oscyluj w granicy zera kalorycznego, zwróć uwagę na odpowiednią podaż białka, węglowodanów i tłuszczy. Sprawi to że łatwiej będzie Ci pozostać w dobrej formie i utrzymać lepsze samopoczucie.
Wskazówka 3 -Regeneracja
Więcej nie znaczy lepiej. Aktywność fizyczna jest ważna, ale zbyt duża ilość wysiłku sprawi, że ucierpi na tym Twoja regeneracja. Podczas odpoczynku uszkodzone tkanki regenerują się, stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe. Dzięki temu rośnie Twój poziom wytrenowania.
Najlepszą formą regeneracji jest sen. Należy spać minimum 8 godzin w ciągu nocy jeśli chcesz utrzymać dobrą kondycję. W procesach regeneracyjnych ważną rolę pełni także dieta. Białko jest najważniejszym makroskładnikiem odpowiadającym za odbudowę uszkodzonych tkanek.
Sprawdź także: Sauna po treningu na regenerację?
Wskazówka 4 – Zdrowy rozsądek i umiar przede wszystkim
Mimo wszystko utrzymanie formy wymaga od Ciebie mniej zaangażowania niż droga po wymarzoną sylwetkę. Chodzi przede wszystkim o utrzymywanie restrykcji dietetycznych i treningowych.
Każdy z nas co jakiś czas ma okazje i uroczystości, które wiążą się z odstępstwem od diety. Pamiętaj, że jeden dzień odstępstw nie sprawi utraty efektów. Kluczem jest umiar i zdrowy rozsądek podczas uroczystych okazji jak święta, urodziny czy wesela. Takie podejście sprawia, że zachowujemy czystą głowę i nie zadręczamy się złamaniem diety.
Sprawdź także: Jak często ćwiczyć? Ile trenować żeby było widać efekty?
Wskazówka 5 – Właściwa suplementacja
Suplementacja to dodatek, który ma wpływ na wygląd Twojej sylwetki. Suplementację możemy podzielić na dwa rodzaje: prozdrowotną i podnoszącą Twoje wyniki sportowe.
Suplementacja prozdrowotna uzupełnia niedobory m. in. witamin i minerałów. Tym samym ograniczasz ryzyko przerw w treningu z powodu choroby. Kreatyna, beta-alanina lub arginina to suplementy, które podnoszą Twój poziom wytrenowania. Dzięki nim jesteś dużo bardziej efektywny podczas treningu. Niektóre suplementy możemy stosować całorocznie jak chociażby kompleks witamin i minerałów lub kreatynę. Niektóre z nich stosujemy kompleksowo jak np. witaminę D3.
Wskazówka 6 – Zadbaj o aktywność poza treningiem
Trening jest ważny, jeśli chcesz utrzymać formę, natomiast nie możesz zapominać o aktywności fizycznej poza treningiem. NEAT to spontaniczna aktywność fizyczna, która ma duże znaczenie w kontekście spalania kalorii. Trening to tylko godzina w ciągu dnia. Pozostały czas i Twój poziom aktywności ma kolosalne znaczenie.
Spacer, sprzątanie w domu, czy nawet wejście po schodach zamiast windy można zaliczyć jako NEAT. Pilnując poziomu aktywności łatwiej będzie Ci utrzymać formę.
Wskazówka 7 – Próbuj nowych sportów
Osiągnięcie wymarzonej formy i kontynuowanie tych samych treningów może powodować spadek motywacji i uczucie znużenia rodzajem aktywności.
Pamiętaj, że istnieje kilka dróg do osiągnięcia wymarzonej sylwetki o utrzymania efektów. Próbuj nowych dyscyplin, które przyczynią się do podtrzymania efektów.
👉Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować
Wskazówka 8 – Zadbaj o różnorodność posiłków
Częstym błędem podczas realizacji planu dietetycznego jest zbyt duża monotonia posiłków. Większe urozmaicenie diety powoduje, że łatwiej wytrwać w postanowieniu. Większy reżim, który polega na ograniczeniu produktów sprawia, że bardzo szybko się zniechęcamy do kontynowania diety.
Pamiętaj, że większy wachlarz produktów, z których możesz korzystać podczas diety, to też mniejsze ryzyko występowania niedoborów.
Wskazówka 9 – Postaw sobie cel niezwiązany z sylwetką
Poprawa sylwetki to tylko jeden z możliwych celów do osiągnięcia poprzez aktywność fizyczną. Zwiększenie siły, wydolności, szybkości czy po prostu poprawa zdrowia to kolejne cele, na których możesz skupić się po osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
Osiągnięta forma często jest poniekąd efektem ubocznym procesu treningowego. Wielu sportowców musi osiągnąć konkretny wynik sportowy, a forma fizyczna, którą niejednokrotnie imponują jest skutkiem dużej aktywności. Poziom wytrenowania i dobra forma prawie zawsze idą ze sobą w parze.
Wskazówka 10 – Wykorzystaj naturę i dobrą pogodę
Dobra pogoda bardzo często zachęca to wykonywania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W obecnych czasach istnieje możliwość skorzystania ze skorzystania z siłowni plenerowych, klatek do kalisteniki, orlików oraz wielu ścieżek biegowych lub rowerowych.
Korzystanie z treningu na świeżym powietrzu jest doskonałym uzupełnieniem aktywności fizycznej w letnim okresie.
Czytaj także: Wpływ alkoholu na formę fizyczną
Podobne artykuły:
- 8 wskazówek jak utrzymać formę przez okres świąteczny
- Powrót na siłownię po przerwie – 10 wskazówek
- Co zrobić żeby utrzymać formę na urlopie?
- Praca fizyczna a trening – jaki trening przy ciężkiej pracy fizycznej?
- 13 wskazówek jak poprawić kondycję