Nadużywanie alkoholu realnie wpływa na życie seksualne mężczyzn oraz kobiet. Szacuje się, że około 72% mężczyzn uzależnionych od alkoholu ma co najmniej jeden problem związany ze sferą seksualną. Wciąż panuje jednak przekonanie, że pod wpływem alkoholu zmysły stają się bardziej wrażliwe, a sam stosunek seksualny jest bardziej intensywny. Warto dowiedzieć się jak wpływ alkoholu odnosi się do życia seksualnego oraz jakie jego ilości będą działać wzmacniająco na przyjemność seksualną, a jakie sprawią, że przestanie on być w ogóle możliwy.
Badania pokazują, że alkohol a seks to temat bardzo złożony. Z jednej strony pobudza podniecenie seksualne, z drugiej obniża sprawność seksualną oraz sprawia, że ludzie pozbywają się hamulców. Warto wiedzieć, że zachowania seksualne pod wpływem są tożsame zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak samo działanie procentów będzie inaczej wpływać na aspekt fizjologiczny w przypadku kobiet, a inaczej w przypadku panów.
Jak alkohol wpływa na życie seksualne?
Alkohol wpływa rozluźniająco na ciało, odpręża i dodaje odwagi. Spożycie niewielkiej ilości, na przykład lampkę wina do kolacji, będzie mieć przyjemny wpływ na uprawianie seksu. Jednak już większe ilości będą zgubne.
Niestety większość ludzi idących do lekarza nie podejmuje tematu zaburzeń seksualnych oraz nadużywania alkoholu. Nim przejdziemy dalej do tematu ważne, aby zdefiniować oba pojęcia.
- Nadużywanie alkoholu
Nie ustalono dotychczas jednoznacznej definicji. WHO podaje, że w przypadku mężczyzn maksymalna dzienna dawka alkoholu to 40g na dobę, przy zachowaniu co najmniej dwóch dni w tygodniu bez spożycia. Dla kobiet ta dawka jest dwukrotnie mniejsza i wynosi 20g.
- Zaburzenia seksualne
Zaburzenia seksualne są związane z życiem seksualnym i często powodują niezdolność do odbycia stosunku seksualnego.
Seks pod wpływem alkoholu
Wielu ludzi uwielbia uprawiać seks po alkoholu. Są zdania, że wzmacnia on ich doznania i pobudza libido. Szczególne znaczenie ma to pod kątem psychologicznym, ponieważ nawet niewielkie ilości alkoholu mogą przełamać bariery. Dodatkowo działa on rozszerzająco na naczynia krwionośne przez co może działać wspomagająco na męską erekcję, dzięki ułatwieniu napływu krwi do penisa. Taki efekt da jednak tylko niewielkie spożycie.
Warto wiedzieć, że reakcje seksualne mężczyzn podobnie jak kobiet uzależnione będą od ilości spożytego alkoholu. Często dzieje się tak, że po spożyciu puszczają hamulce. Alkohol zaburza procesy myślowe przez co po zaspokojeniu popędu można żałować tego co się wydarzyło.
Działanie pod wpływem chwili, zwłaszcza w odniesieniu do zachowań seksualnych może nieść poważne problemy.
Sprawdź więcej: Alkohol a testosteron – czy picie alkoholu obniża poziom testosteronu?
Na skutek spożycia alkoholu:
- przestaje mieć znaczenie wybór partnera seksualnego;
- osoba koncentruje się na seksualnie podniecających aspektach sytuacji i lekceważy możliwe konsekwencje;
- mogą pojawić się problemy z erekcją;
- może wystąpić impotencja alkoholowa – dotyczy ona blisko 50% mężczyzn nadużywających alkoholu;
- odczuwanie przyjemności zostaje stłumione, przez co potrzebujemy mocniejszych bodźców.
Nadużywanie alkoholu a zaburzenia seksualne
Nadużywanie alkoholu wcześniej czy później będzie prowadzić do wystąpienia problemów związanych z życiem seksualnym. Alkohol może powodować uszkodzenia podwzgórza oraz przysadki mózgowej, a w efekcie będzie prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
- Nieodwracalna impotencja – występuje w chronicznej fazie choroby alkoholowej;
- Popęd seksualny zostaje mocno zahamowany – obniżenie libido występuje zarówno u pań, jak i panów. Spowodowane jest działaniem alkoholu na metabolizm hormonów płciowych;
- Anorgazmia – jest to niemożność osiągnięcia spełnienia seksualnego u ludzi spożywających alkohol.
Picie alkoholu a problemy z erekcją
Wysokoprocentowe napoje będą prowadzić do rozrzedzenia krwi oraz obniżenia jej ciśnienia. W efekcie mogą pojawić się problemy związane z możliwością osiągnięcia wzwodu.
Zaburzenia erekcji będą powodować kolejne problemy w efekcie, których człowiek staje się drażliwy i unika sytuacji, w jakich może dojść do zbliżenia seksualnego.
Inne problemy związane z zaburzeniami wzwodu:
- stosunek zakończony przedwczesnym wytryskiem;
- brak wytrysku;
- problemy związane z osiągnięciem orgazmu;
- niemożność odbycia stosunku.
Problemy seksualne mężczyzn poprzedzają zazwyczaj pewne sygnały ostrzegawcze. Może to być między innymi wydłużony czas reakcji seksualnych. Należy zatem zastanowić się czy przypadkiem nie zaczynamy mieć problemów z nadużywaniem alkoholu. W początkowej fazie zaburzeń odstawienie alkoholu sprawi, ze powinny one się cofnąć, a organizm się zregeneruje.
Wpływ alkoholu na popęd seksualny
Początkowo alkohol zwiększa męskie libido, podobnie dzieje się w przypadku kobiet. Obie płcie czują zwiększony pociąg seksualny, często jest on na tyle duży, że zaspokojenie staje się ważniejsze niż ewentualne konsekwencje.
Pod wpływem alkoholu najczęściej dochodzi do zdrad oraz nieplanowanych poczęć.
Z czasem jednak na skutek spożycia wysokoprocentowe napoje będą powodować spadek libido oraz popędu seksualnego.
Spowodowane jest to faktem, iż alkohol niszczy hormony płciowe.
Czy alkohol oddziałuje na zmniejszony popęd seksualny?
Napoje wysokoprocentowe mogą powodować uszkodzenia podwzgórza, przysadki oraz zmiany w strukturze tkanki jąder, a w efekcie ich atrofię. Zdarza się czasem, że to problemy seksualne sprowadzają mężczyzn na drogę uzależnienia, lecz zazwyczaj sytuacja jest odwrotna.
Atrofia jąder:
- jest to stopniowy zanik, zmniejszenie się objętości jąder;
- jest to wynik uszkodzenia podwzgórza na skutek spożycia alkoholu.
Wysokoprocentowe trunki początkowo mogą być niezastąpionym afrodyzjakiem, jednak z czasem staną się przyczyną licznych zaburzeń oraz frustracji.
Alkohol a problemy seksualne mężczyzn
Pomimo, że alkohol może pozytywnie wpływać na odwagę seksualną i chęć do eksperymentowania w łóżku to w dłuższym okresie czasu będzie prowadzić do licznych problemów.
Alkohol będzie przeszkadzać w osiągnięciu orgazmu, będzie powodować przedwczesny wytrysk. Pod jego wpływem stosunku seksualny może nie być satysfakcjonujący lub wręcz niemożliwy do odbycia.
W przypadku osób uzależnionych od alkoholu problemy seksualne są jednak jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Alkoholizm, czy też nadużywanie alkoholu będzie przekładać się na każdy aspekt życia i zdrowia.
Czytaj także: Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Podobne artykuły:
- Co to jest libido i od czego zależy?
- Dieta na libido – naturalne afrodyzjaki na potencję
- Alkohol a budowanie masy lub redukcja – czy można pić na diecie?
- Alkohol a testosteron — czy picie alkoholu obniża poziom testosteronu?
- Jak zwiększyć libido? Tabletki na potencję