WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Alkohol a testosteron — czy picie alkoholu obniża poziom testosteronu?

mężczyzna z wysokim testosteronem pije alkohol

Niewiele rytuałów w życiu współczesnego mężczyzny daje tyle satysfakcji co otwieranie zimnego piwa pod koniec długiego dnia lub sięgnięcie po drink w sobotni wieczór. Jeśli jednak ćwiczysz i starasz się utrzymać wysoki poziom testosteronu, zastanów się dwa razy, zanim opróżnisz kolejną butelkę.

Alkohol wpływa na hormony, które w naszym ciele zarządzają ważnymi funkcjami, a testosteron należy do hormonów szczególnie istotnych dla każdego mężczyzny. Nadzoruje nie tylko płodność i libido, ale jest też Twoim sprzymierzeńcem w budowaniu masy i siły mięśni. Czy można raczyć się alkoholem bez szkody dla wyników w siłowni? Jak spożycie alkoholu wpływa na testosteron?

Spożycie alkoholu a poziom testosteronu

Nadmierne spożywanie napojów wyskokowych jest powszechnie znaną przyczyną uszkodzenia wątroby i mózgu, problemów psychicznych, czy powstawania nowotworów. Obecność alkoholu w organizmie wywiera negatywny wpływ na męskie gonady, czyli gruczoły płciowe wytwarzające testosteron oraz na samo wytwarzanie tego hormonu [1].

Czy regularne spożywanie alkoholu powoduje spadek poziomu testosteronu?

Dotychczas przeprowadzone badania w większości wskazują, że przewlekłe spożywanie dużych dawek alkoholu hamuje u mężczyzn wydzielanie testosteronu i negatywnie wpływa na funkcje rozrodcze [2].

Istnieją wprawdzie badania wskazujące, że okazjonalne spożywanie alkoholu w małych ilościach może tymczasowo zwiększać poziom testosteronu, jednak reakcja ta zależy prawdopodobnie od różnych czynników, w tym dawki i predyspozycji [3].

Tendencja do czasowego podwyższania poziomu testosteronu pod wpływem alkoholu zwykle objawia się zwiększonym libido lub agresją.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron
 

 

Spożywanie alkoholu a poziom hormonów, w tym kortyzolu

Wielokrotnie wykazano, że alkohol zwiększa poziom hormonów stresu (np. kortyzolu) u ludzi. Niemniej jednak niektórzy ludzie mają tendencję do zwiększonego spożycia alkoholu, gdy są zestresowani.

Nazywa się to „paradoksem alkoholowym” – chociaż alkohol pobudza wzrost stężenia hormonów stresu, niektórzy używają go jako środka do radzenia sobie ze stresem [4]. Alkohol zaburza też pracę innych hormonów, np. znacznie redukuje wydzielanie hormonu wzrostu (nawet do 75%).

Sprawdź: Jak obniżyć poziom kortyzolu po treningu? Dieta, trening i suplementacja

Jak alkohol oddziałuje na organizm mężczyzn?

Trening z bólem głowy po zakrapianym wieczorze nie jest niczym przyjemnym. Alkohol może jednak wpływać negatywnie nie tylko na samopoczucie i motywację. Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa na mózg oraz męski układ rozrodczy.

Testosteron produkowany jest w największej ilości w jądrach, do których dociera sygnał wysyłany przez hormon luteinizujący — tak rozpoczyna się produkcja testosteronu u mężczyzn. Alkohol nie dość, że zaburza ten proces, to jeszcze upośledza wiele innych funkcji, powodując wydłużenie czasu reakcji i słabszy rozwój mięśni [5].

Alkohol wpływa u mężczyzn negatywnie na co najmniej kilka ważnych kwestii, np.:

  • obniża wytrzymałość i poziom energii,
  • obniża jakość snu,
  • odwadnia organizm, co może wpłynąć na obniżenie energii, wytrzymałości i temperaturę ciała.
plany treningowe budujmase

Alkohol a praca jąder i libido

desire labs - erect power na mocniejszą erekcję

Regularne picie przez dłuższy czas może prowadzić do obniżenia libido. To dlatego, że spożywanie alkoholu może zakłócać czynność jąder i produkcję testosteronu. To z kolei może skutkować zaburzeniami erekcji, bezpłodnością, zmniejszeniem drugorzędowych cech płciowych mężczyzn [6].

Alkohol może niekorzystnie wpływać na obecne w jądrach komórki Leydiga, które produkują i wydzielają testosteron. Spożywanie alkoholu ma działanie stymulujące katabolizm testosteronu i hamuje jego syntezę.

Kup Desire Labs Erect Power – suplement na erekcję w sklepie Budujmase.pl

Wpływ alkoholu na ilość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej

  1. Picie alkoholu po treningu uniemożliwia skuteczną regenerację mięśni, ponieważ odpowiedni poziom testosteronu jest ważny dla rozwoju mięśni. W rezultacie dłużej będziesz odczuwać potreningowy ból, a pełna regeneracja opóźni się w czasie.
  2. Picie alkoholu przekłada się również na zmniejszanie efektów z treningów w siłowni. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zmniejsza produkcję ATP, kluczowego źródła energii dla komórek mięśniowych. Po spożyciu alkoholu zmniejsza się natlenienie krwi, przez co ​​mięśnie nie mają dostępu do szybkiej energii, której potrzebują.
  3. Zwiększa się również ryzyko skurczów mięśni (ryzyko nagromadzenia się kwasu mlekowego). Negatywny wpływ alkoholu jest łatwo zauważalny w spowolnieniu czasu reakcji. Osłabia się koordynacja, a organizm jest podatniejszy na komplikacje po kontuzjach.
  4. Z czasem toksyny zawarte w alkoholu mogą prowadzić do uszkodzenia mięśni i stawów. Regularne picie powoduje, że problemy te mogą utrzymywać się i stać się poważne. Niektóre z możliwych skutków oddziaływania alkoholu na mięśnie obejmują ból, osłabienie, skurcze i zmniejszoną wydolność. W dłuższej perspektywie może dojść do zanikania włókien mięśniowych typu II (szybkokurczliwych).
  5. Spożycie alkoholu to dostarczanie dodatkowej energii w postaci kalorii. Alkohol zakłóca normalne szlaki metaboliczne, w tym spalanie tłuszczu. Mówiąc prościej, picie alkoholu (nie tylko przez mężczyzn) może szybko doprowadzić do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej. Alkohol może powodować przyrost masy ciała na cztery sposoby: powstrzymuje organizm przed spalaniem tłuszczu, jest wysokokaloryczny, może wzmagać apetyt i z reguły prowadzi do złych wyborów żywieniowych.

Czytaj więcej: Alkohol a budowanie masy lub redukcja – czy można pić alkohol na diecie?

umięśniony mężczyzna pije alkohol

Picie alkoholu a samopoczucie

Picie alkoholu zmienia poziom neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają dużą rolę w kontrolowaniu zachowań, emocji i aktywności fizycznej. Alkohol etylowy spowalnia działanie neuroprzekaźnika GABA, co jest przyczyną spowolnionych ruchów, niewyraźnej mowy i wydłużonego czasu reakcji.

alkohol na imprezę - ile kalorii ma alkohol na diecie

Z drugiej strony spożycie alkoholu przyspiesza neuroprzekaźnik zwany glutaminianem, który jest odpowiedzialny za regulację dopaminy w mózgowym ośrodku nagrody. To dlatego początkowo po wypiciu alkoholu odczuwamy przyjemność i beztroskę. Alkohol może nasilać objawy zaburzeń psychicznych i zwiększać wahania nastroju [7].

Jego wpływ na móżdżek przekłada się na zaburzenia równowagi, zawroty głowy, niewyraźne lub podwójne widzenie, zaburzenia w przyjmowaniu nowych informacji.

Nadmierne spożycie alkoholu a poziom testosteronu

Jak twierdzą naukowcy, regularne picie alkoholu obniża poziom testosteronu u mężczyzn. Im więcej go pijesz, tym większy jest jego negatywny wpływ na organizm i produkcję testosteronu. W wyniku spadku testosteronu w krótszej perspektywie możesz mieć problem ze spłodzeniem dziecka. W dłuższej możesz doświadczyć osłabienia kości, czy utraty masy mięśniowej. Szereg badań potwierdziło zły wpływ alkoholu na produkcję testosteronu, co bezpośrednio wpływa na złe samopoczucie oraz gorsze wyniki sportowe.

testosteron

Jeśli trenujesz, spożywanie alkoholu ma dla Ciebie więcej wad niż zalet. Oprócz zaburzonej równowagi i percepcji, pijąc alkohol, ograniczasz produkcję testosteronu, a tym samym pozbawiasz się czerpania maksymalnych korzyści z treningów i diety. Niski poziom testosteronu spowalnia syntezę białek, utrudnia wzrost mięśni oraz prawidłową regenerację.

Może zainteresuje Cię także: Testosteron – 6 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu

Bibliografia:

  1. https://core.ac.uk/download/pdf/12360243.pdf
  2. F.M.Badr et al: Suppression of testosterone production by ethyl alcohol. Possible mode of action. Steroids. Volume 30, Issue 5, November 1977, Pages 647-655.https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0039128X7790054X
  3. Taisto Sarkola, C J Peter Eriksson: Testosterone increases in men after a low dose of alcohol. Alcohol Clin Exp Res. 2003 Apr;27(4): 682-5.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12711931/
  4. Larissa A. Pohorecky: Stress and Alcohol Interaction: An Update of Human Research. Alcoholism, vol.15, issue 3. June 1991https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1530-0277.1991.tb00543.x
  5. J H Mendelson et al: Effects of acute alcohol intake on pituitary-gonadal hormones in normal human males. The Journal od Pharmacology and Experimental Therapeutics.https://jpet.aspetjournals.org/content/202/3/676
  6. Thomas G Travison et al: The relationship between libido and testosterone levels in aging men. J Clin Endocrinol Metab. 2006 Jul;91(7): 2509-13.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16670164/
  7. Isabelle Boileau et al: Alcohol promotes dopamine release in the human nucleus accumbens. Synapse. 2003 Sep 15;49(4):226-31.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12827641/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *