WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

SARMY – co to jest, działanie i opinie

tabletki sarmy sarm doping

SARMy przez wielu uważane są za środki alternatywne dla sterydów anabolicznych oraz prohormonów. Przyczyniają się do budowy masy mięśniowej oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Decyzja o rozpoczęciu stosowania tego typu środków powinna być jednak dobrze przemyślana, ponieważ SARMy nie są aż tak bezpieczne jak się je maluje. One również niosą ze są pewne skutki uboczne. Dowiedz się czym są, jak działają oraz jakich efektów możesz spodziewać się używając SARM.

Ludzie od dawna pragnęli znaleźć rozwiązanie bezpieczniejsze od sterydów anaboliczno-androgennych, które przyniesie porównywalne efekty. Takim rozwiązaniem mają być właśnie SARMy. Środki te reklamowane są jako bezpieczne, co nie jest do końca prawdą, lecz w wielu wypadkach pozwolą osiągnąć cele szybciej bez skutków ubocznych.

doping i sterydy

SARMy – co to jest

SARMy to selektywne modulatory receptorów androgennych. Reklamowane jako bezpieczne o wymiernych efektach. Niestety nie zostały jeszcze dobrze przebadane i nie mamy 100% pewności, czy pozytywne opinie na ich temat nie ulegną zmianie z czasem.

Z całą pewnością są to środki, które niosą ze sobą mniejsze ryzyko od sterydów. Nie oznacza to w praktyce, że tego ryzyka nie ma. Do świata sportu jako suplementy trafiły w latach 90 po tym jak profesor James Dalton szukając leku na raka odkrył andarynę.

Substancja ta stymulowała przyrost tkanki w mięśniach ze zmniejszoną ilością działań niepożądanych. W badaniach na ludziach podał im ostarynę. Badania nie potwierdziły jednak jego tezy dotyczącej skuteczności w walce z rakiem. Dzięki wpływowi na rozwój masy mięśniowej SARMy trafiły natomiast do świata sportu.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

 

Jak działają SARMy?

SARMy mają bardzo szerokie działanie w organizmie:

  • są wykorzystywane przez sportowców między innymi do budowy masy mięśniowej;
  • powodują zwiększenie gęstość kości;
  • wspomagają regenerację;
  • powodują wzrost wytrzymałości;
  • przyspieszają redukcję oraz usuwają oporną tkankę tłuszczową.

SARMy uważane są za nową formę dopingu dla sportowców. W sporcie zawodowym ich stosowanie jest zakazane, ponieważ potrafią dawać efekty zbliżone do tych jakie wywołują sterydy. W wielu dyscyplinach sportowcy decydują się na zastosowanie właśnie takiej formy dopingu, ponieważ ciężej je wykryć.

Czytaj także: Testosteron – 6 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu

SARMy stanowią alternatywę dla mocniejszych środków przeznaczonych do budowania siływytrzymałości oraz kondycji.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL
 

 

Opinie o SARMach

SARMy stosowane jako suplement diety dają szybkie i wymierne efekty treningowe. Gołym okiem widać jak zmianie ulega sylwetka. Powoduje to wzrost siły oraz wytrzymałości, dzięki którym treningi stają się częstsze oraz bardziej intensywne. Ze względu na poprawę zdolności regeneracyjnych organizmu SARMy zmniejszają także ryzyko wystąpienia przetrenowania oraz kontuzji.

Substancje te nie hamują tak szybko produkcji własnego testosteronu, przez co ich wpływ dla zdrowia jest mniej szkodliwy. Nie oznacza to oczywiście, że długotrwałe stosowanie tego typu substancji nie wiąże się z ryzykiem.

SARMy wykorzystywane są najczęściej w kulturystyce oraz sportach siłowych. Możemy zakupić je w sklepach internetowych w postaci suplementów diety. Niestety taka forma oraz brak ścisłej kontroli sprawia, że producenci często nie są uczciwi. Wybierając tego typu produkty powinniśmy wybierać wyłącznie te ze sprawdzonych źródeł. Daje nam to o wiele większą pewność dotyczącą tego co faktycznie kupujemy.

plany treningowe budujmase

SARMy – skutki uboczne

Środki wpływające tak mocno na organizm muszą nieść ze sobą pewne skutki uboczne. Być może są one mniej groźne od tych jakie wywołują sterydy, lecz nadal używanie SARMów może być niebezpieczne dla zdrowia.

Do skutków ubocznych należy:

  • dużo wolniejsze niż w przypadku sterydów lecz nadal występujące hamowanie produkcji własnego testosteronu u mężczyzn;
  • mogą powodować choroby wątroby, nerek, a nawet wystąpienie raka oraz choroby serca;
  • mogą pojawić się zaburzenia nastroju, bezsenność oraz bóle głowy;
  • zwiększenie ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca.

SARMy nie zostały zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Nie znamy także długotrwałych skutków stosowania tych substancji, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze takich badań.

Sprawdź także: Enantan testosteronu – opis, efekty, dawkowanie i skutki uboczne

Zestaw Bezpieczny Cykl na Redukcję S.A.A.

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Redukcję S.A.A.
 

 

Rodzaje SARMów

Na rynku dostępne są różne rodzaje SARMów. Najpopularniejsze z nich to oczywiście ostaryna (Mk 2866) oraz mk 677 i ligandrol (Lgd 4033).

  • Ostaryna

Efektywnie buduje masę mięśniową oraz spala tkankę tłuszczową. Należy do najczęściej wybieranych SARMów. W szybkim tempie poprawia definicję mięśnia oraz wpływa na regenerację stawów. Z tego powodu jest w grupie produktów polecanych dla osób po kontuzjach. Cieszy się ona opinią najlepiej przebadanego SARMu. Nie powoduje wielu skutków ubocznych.

doping

Czytaj więcej: Ostaryna – co to jest, działanie, opinie

  • Mk 677

Poprawia jakość snu poprzez wydłużenie fazy REM. Przyspiesza także regenerację po urazach. Badania wykazują, że regularne stosowanie substancji przez okres 6 miesięcy może podnieść poziom hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1 nawet o 70%. Dzięki stosowaniu tej substancji poprawie ulegają także zdolności kognitywne oraz pamięć. Oczywiście SARM wykazuje również działanie anaboliczne.

  • Ligandrol

Ligandrol jest kolejnym dobrze przebadanym SARMem. W badaniu trwającym 21 dni podawano młodym mężczyznom 1mg substancji na dobę. W tym czasie ich masa mięśniowa wzrosła o 1,2kg. Jest to bardzo dobry wynik, jednak należy pamiętać, że ligandrol może wywoływać pewne skutki uboczne.

Stosowanie SARMów

Stosowania SARMów należy unikać na własną rękę. Chcąc zdecydować się na te środki będące alternatywą dla sterydów warto w pierwszej kolejności zrobić szereg badań organizmu aby mieć pewność, że stan naszego zdrowia jest dobry. Warto także wykonywać regularne badania w trakcie przyjmowania substancji. Ponadto należy zwiększyć bezpieczeństwo poprzez pozostawanie w ciągłym kontakcie z osobą prowadzącą.

W 2008 r. SARMy zostały zakazane przez Światową Agencję Antydopingową WADA, co oznacza, że stanowią taki sam doping jak sterydy. Żaden z SARMów nie został także dopuszczony przez FDA jako lek. Z tego względu zakup tego typu produktów niesie ze sobą pewne ryzyko.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron
 

 

Badania naukowe dot. SARMów

Najlepiej przebadanym SARMem jest ostaryna. Istnieje szansa, że w niedługim czasie zostanie ona dopuszczona do grona oficjalnych leków. Nie ma jednak żadnej pewności kiedy oraz czy w ogóle to nastąpi. Kolejnym dobrze przebadanym SARMem jest wspomniany ligandrol oraz mk 677.

Wiadomo, że wszystko co daje duże korzyści niesie za sobą proporcjonalne ryzyko. Z tego względu dbając o swoje zdrowie należy pamiętać o prawidłowej diecie, treningu oraz uzbroić się w cierpliwość. SARMy kuszą, ponieważ są swego rodzaju drogą na skróty. Podobnie jak sterydy. Decydując się na ich stosowanie należy jednak pamiętać o potencjalnym działaniu niepożądanym.


Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania opisywanych produktów. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *