Czy wiesz, że piwo jest jednym z najstarszych, ale również najczęściej spożywanych napojów alkoholowych? Jednak coraz więcej osób coraz częściej sięga po napój zwany piwem bezalkoholowym, a przyczyną tego rosnącego trendu bynajmniej nie jest chęć unikania alkoholu. Piwo bezalkoholowe jest nie tylko smaczne, ale jak się okazuje, wykazuje również pewne właściwości prozdrowotne. Sprawdź, czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe i dlaczego picie piwa bezalkoholowego staje się coraz modniejsze.
Piwo bezalkoholowe — czy jest zdrowe?
W zależności od pochodzenia i sposobu produkcji piwo bezalkoholowe jest bogate w naturalne związki pochodzenia roślinnego zwane polifenolami. Nadają one napojowi charakterystyczny kolor i smak, ale jako antyoksydanty mają również właściwości ochronne i przynoszą organizmowi szereg korzyści zdrowotnych. Na przykład stanowią pożywkę dla bakterii żyjących w naszych jelitach.
Piwo bezalkoholowe a zdrowie
Badania dowodzą, że polifenole pochodzące z piwa mogą być szczególnie korzystne dla zdrowia, ponieważ tylko niewielka ich ilość (5-10%) jest wchłaniana w jelicie cienkim [1]. Pozostała część polifenoli przedostaje się do okrężnicy, gdzie fermentują i są przekształcane przez drobnoustroje jelitowe w swoją aktywną, korzystną dla jelit formę. Sugeruje to, że piwo bezalkoholowe może być m.in. pomocne we wspieraniu odporności.
- Korzyści z umiarkowanego spożycia polifenoli znajdujących się w chmielu mogą odnieść szczególnie kobiety w okresie menopauzy. Badania sugerują, że związki te mogą przynieść tej grupie pewną ulgę w objawach przekwitania, w tym łagodzić uderzenia gorąca [1].
- Piwo pszeniczne zawiera elektrolity, sód, potas i magnez (tego ostatniego ma około 15 razy więcej niż przeciętny napój izotoniczny!).Aby to udowodnić, przeprowadzono kilka badań m.in. nagrupie maratończyków. Wykazały one pozytywny „izotoniczny” wpływ piwa bezalkoholowego na nawodnienie [2].
- Zauważono również, że zawartość polifenoli (antyoksydantów) w piwie pomaga zmniejszyć stany zapalne po wysiłku i częstotliwość występowania infekcji dróg oddechowych. Bezalkoholowe piwo pszeniczne może być również źródłem mikroelementów, w tym kwasu foliowego i witamin B6 i B12, chociaż jednocześnie ma z reguły stosunkowo wysoką zawartość węglowodanów.
Wartość piwa bezalkoholowego jako źródła mikroelementów nie czyni z niego jednak dobrego napoju izotonicznego. Przyczyną jest niska osmolalność.
Piwo wzmaga produkcję moczu, a więc nasilając usuwanie z układu moczowego nagromadzonej soli. Chcesz się nawodnić? Postaw na tradycyjny napój izotoniczny.
Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
Proces warzenia i fermentacji zarówno zwykłego piwa, jak i piwa bezalkoholowego jest podobny. Dotyczy to zarówno składników takich jak zboże, chmiel i drożdże, a także procesu mieszania i fermentacji. Kluczową różnicą jest temperatura, której poddaje się piwo. Znaczna część alkoholu zawartego w piwie wyparowuje po jego podgrzaniu. Większość piwa bezalkoholowego powstaje w wyniku usuwania alkoholu w wyniku podgrzania. Aby usunąć alkohol i zachować wielowymiarowy smak piwa, niektórzy piwowarzy stosują proces znany jako destylacja próżniowa (obniża temperaturę wrzenia, aby zachować jego smak).
Innym sposobem pozbywania się zawartości alkoholu w piwie jest użycie wyspecjalizowanego szczepu drożdży, który nie wytwarza alkoholu. Alkohol można też odcedzić przy pomocy specjalnego filtra [3]. Tego typu zabiegi mogą powodować, że piwo bezalkoholowe okaże się droższe niż zwykłe piwo. To cena za to, aby zachować walory smakowe bez zawartości alkoholu.
Czy piwo bezalkoholowe faktycznie nie zawiera alkoholu?
Piwa bezalkoholowe, zgodnie z polskim prawem, nie może zawierać więcej niż 0,5% alkoholu. To niewiele, biorąc pod uwagę, że niektóre produkty spożywcze, o czym być może nie wiedziałeś, również zawierają pewne ilości alkoholu — sok pomarańczowy, kefir, niektóre rodzaje pieczywa, czy banany.
Czy piwo zero jest zdrowe – czy piwo bezalkoholowe mogą pić kobiety w ciąży i dzieci?
Chociaż piwo bezalkoholowe może być lepszym wyborem dla wielu z nas niż zwykłe piwo, niektóre osoby powinny go unikać. Kobiety w ciąży powinny mieć świadomość, że nawet bezalkoholowe piwo zawiera, mimo swojej nazwy, niewielkie ilości alkoholu [4]. Nie ma badań, które dostarczałaby informacji, jaka ilość alkoholu nie szkodzi ciąży. Dlatego przyjmuje się, że nawet minimalne ilości mogą być szkodliwe i należy wstrzymać się od picia w ciąży nawet piw bezalkoholowych.
Z tego samego powodu piw bezalkoholowych nie powinny pić dzieci. Oprócz tego, że nawet piwo bezalkoholowe może zawierać pewne śladowe ilości alkoholu, to skład napoju pozostawia wiele do życzenia (duża ilość węglowodanów, dodatki w postaci aromatów, syrop glukozowo-fruktozowy to tylko niektóre z nich). Ważne jest również niedoprowadzanie do wykształcania złych nawyków promujących kulturę picia alkoholu i uniknięcie ryzyka, że z czasem picie alkoholu może stać się dla młodego człowieka czymś normalnym.
Skład piwa bezalkoholowego i właściwości
Podstawowe składniki piwa bezalkoholowego są identyczne jak w przypadku tradycyjnego piwa, czyli woda, słód, chmiel oraz drożdże.
Zwykłe piwa i piwo bezalkoholowe — różnice
Proces produkcji obu rodzajów piw jest do pewnego stopnia identyczny. Do produkcji obu używa się podstawowych składników takich jak słód, zazwyczaj jęczmienny, skrobia, czyli cukrów złożonych oraz woda. Po przygotowaniu mieszaniny podgrzewa się ją i dodaje chmiel. Gdy całość się schłodzi, dodaje się drożdże piwowarskie. Na tym etapie można przerwać proces fermentacji, zanim wytworzy się alkohol. Bez względu na rodzaj otrzymanego piwa, końcowym etapem produkcji jest dodanie dwutlenku węgla w celu uzyskania napoju gazowanego.
Sprawdź: Wpływ alkoholu na formę fizyczną
To wszystko oznacza, że proces tworzenia obu rodzajów piw jest podobny. To dlatego zarówno piwo bezalkoholowe jak i zwykłe piwo mają charakterystyczny posmak goryczki i kolor w różnych odcieniach brązu. Różnią się natomiast zawartością alkoholu oraz kalorycznością. Piwo bezalkoholowe nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego po wypiciu piwa bezalkoholowego możesz prowadzić samochód i wykonywać różne prace wymagające skupienia i precyzji.
Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe?
Piwo bezalkoholowe zawiera mniej kalorii niż piwo tradycyjne. Dużo jednak zależy od składu, dodatków, a także polityki marketingowej producentów. Wielu twórców piwa bezalkoholowego stara się zaspokajać potrzeby swoich konsumentów, łącząc pozbawiony alkoholu świetny smak z niską kalorycznością.
Piwo bezalkoholowe: piwo zero
Przyjmuje się, że porcja (0,5 l) piwa zero, czyli całkowicie pozbawionego alkoholu dostarcza około 180 kcal (w zależności od producenta). To oznacza, że po całkowitym usunięciu alkoholu piwo dostarcza mniej kalorii niż porównywalna ilość coli, czy soku pomarańczowego.
Piwo bezalkoholowe: piwo smakowe
Piwa smakowe są z reguły bardziej kaloryczne niż inne rodzaje piw, na co wpływa powszechna praktyka dodawania do ich składu syropów i innych składników mających na celu uzyskanie pożądanego smaku np. jabłkowego. Często w składzie piw smakowych znajdziesz substancje takie jak: sok z zagęszczonego soku, kwas cytrynowy, syrop glukozowo-fruktozowy. Dodatki te podnoszą kaloryczność piwa – 100 ml to średnio około 55 kcal (około 275 kcal w 500 ml).
Piwo 0,5 proc to nie piwo zero
W przypadku typowego piwa bezalkoholowego, w którym zawartość alkoholu nie przekracza 0,5% ilość kalorii zależy od składu, w tym dodatków mających na celu uzyskanie pożądanego smaku. Przyjmuje się, że 100 ml piwa bezalkoholowego średnio ma około 37 kalorii, co oznacza, że 500ml tego trunku dostarczy około 185 kalorii.
Czytaj więcej: Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?
Jak często można pić piwo bezalkoholowe? Piwo bezalkoholowe a zdrowie
Piwo bezalkoholowe zawiera maksymalnie do 0,5% alkoholu. Oznacza to, że biorąc pod uwagę śladową ilość alkoholu, wypicie bezalkoholowego piwa dostarcza mniej więcej tyle alkoholu co kiszona kapusta czy porcja winogron, dlatego nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie (m.in. nie szkodzi na wątrobę). W rzadkich przypadkach osoby z uszkodzeniem wątroby związanym z alkoholem mogą mieć wyższy poziom alkoholu we krwi po wypiciu piwa bezalkoholowego [5].
Czy piwo 0 jest zdrowe?
Przyjmuje się, że aby dostarczyć do organizmu ilość alkoholu zawartą w jednym piwie tradycyjnym, trzeba wypić co najmniej 10 piw bezalkoholowych. To dobra wiadomość, jeśli unikasz alkoholu, jednak niezbyt pocieszająca, jeśli dbasz o linię. Zawartość kalorii i cukru w piwie bezalkoholowym jest spora, a łatwo dać się ponieść jego walorom smakowym.
Czytaj także: Piwo po treningu – grzech czy dobry wybór?
Bibliografia:
- Berner Andrée Sandoval-Ramírez et al: Beer Polyphenols and Menopause: Effects and Mechanisms—A Review of Current Knowledge. Oxid Med Cell Longev. 2017; 2017: 4749131. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5585550/
- https://www.eurekalert.org/news-releases/460786
- Georg Krebs et al: Characterization of the macromolecular and sensory profile of non-alcoholic beers produced with various methods. Food Res Int. 2019 Feb;116:508-517. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30716975/
- John Patrick Adiong et al: Consuming non-alcoholic beer and other beverages during pregnancy and breastfeeding. Can Fam Physician. 2014 Aug; 60(8): 724–725.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131961/ - A F DiMartini, K N Rao: Elevated blood ethanol levels caused by ‘non-alcoholic’ beer. J Clin Forensic Med. 1999 Jun;6(2):106-8.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15335499/
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 20.09.2022 r. i zaktualizowany dn. 15.11.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły:
- Piwo bezalkoholowe po treningu – czy piwo dobrze nawadnia?
- Czy piwo jest zdrowe? Skutki picia piwa codziennie
- Piwo po treningu – grzech czy dobry wybór?
- Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?
- Wpływ alkoholu na formę fizyczną