WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni i kiedy się pojawia?

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni i kiedy się pojawia?

Po ciężkim treningu siłowym możesz zauważyć wiele ciekawych zjawisk związanych z Twoim ciałem. O ile popularne zakwasy, czy skurcze mięśni są znane większości z nas, o tyle pulsowanie mięśni to zjawisko spotykane nieco rzadziej. Dlaczego w ogóle występuje i kiedy się pojawia?

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni?

Drżenie mięśni to zaburzenie w naszym organizmie. Możemy wyróżnić:

  • drżenia samoistne,
  • drżenie ortostatyczne,
  • drżenia naprzemienne,
  • drżenia oscylacyjne.

Drżenia ciała odczuwane są szczególnie mocno na ramionach, głowie, twarzy czy kończynach dolnych. Mogą pojawiać się w spoczynku lub po wykonaniu określonych ruchów lub pozycji. Uczucie drżenia może być spowodowane złym samopoczuciem, a tym samym odbić się na codziennych aktywnościach. Drżenie mięśni może być wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego lub mogą być one efektem niedoborów witamin i minerałów.

witaminy i minerały

Drżenie mięśni może być skutkiem złej diety. Nadmiar spożywanej kawy lub zażycie kokainy znacząco przyczynia się do występowania tego zjawiska. W niektórych przypadkach, drżenia mogą być objawem poważnej choroby neurologicznej. Przykładowo u osób młodych drżenie mięśni może oznaczać stwardnienie zanikowe boczne lub choroba Parkinsona

Istnieje kilka metod na pozbycie się drżenia mięśni lub zapobiegnięcia pojawiania się ich w przyszłości, pod warunkiem że nie są one skutkiem choroby.

Kup 6Pak Vitamins&Minerals w sklepie Budujmase.pl

Drżenie mięśni – kiedy się pojawia?

W zdecydowanej większości przypadków, drżenie mięśni pojawia się po treningu. Natomiast trzeba przyznać, że wysiłek fizyczny musi być bardzo intensywny. Drżenie po treningu dość często dotyka osób początkujących lub osób wracających po kontuzjach. Drżenie mięśni z tego powodu nie jest powodem do obaw. Dobra regeneracja pozwoli wrócić organizmowi do homeostazy.

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni i kiedy się pojawia?

Na większe prawdopodobieństwo drżenia mięśni są osoby z niedoborami witamin i minerałów. Spożywanie kawy lub leków, które ww. witaminy i minerały wypłukują również znacząco przyczynia się do pojawiania się drżeń mięśni.

W niektórych przypadkach za obecnością choroby neurologicznej przemawiają właśnie drżenia mięśni. Jest to powód do obaw i konieczna będzie wizyta u neurologa w celu ustalenia metod leczenia. Stwardnienie zanikowe boczne może prowadzić chociażby do nieodwracalnych zaników mięśniowych.

Kup Essence Magnesium Citrate w sklepie Budujmase.pl

Czytaj także: Jaki magnez wybrać? Najlepiej przyswajalne formy magnezu

Jakie są przyczyny pulsowania mięśni?

W zdecydowanej większości przypadków, drżenie mięśni jest związane z nadmiernym przeciążeniem. Może pojawiać się podczas treningu lub bezpośrednio po nim. Takie drżenie mięśni nie jest związane z obecnością choroby neurologicznej i nie jest powodem do zmartwień. Drżenie w wyniku aktywności fizycznej, pojawia się najczęściej na łydkach i udach.

Drugi powód występowania drżenia mięśni to niedobory witaminowe i minerałowe. Przede wszystkim chodzi o niedobór magnezu potasu i wapnia. Te pierwiastki mają największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego.

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni i kiedy się pojawia?

Trzeci powód drżenia mięśni to zażywanie konkretnych leków. Jeśli przez dłuższy czas byłeś poddany leczeniu, to możesz czuć się osłabiony, a mięśnie mogą reagować właśnie w ten sposób. Leki powodujące drżenie mięśni to przede wszystkim: amiodaron, cyklosporyna, haloperidol, kofeina, kokaina, lit, metoklopramid, nikotyna, SSRI, tiorydazyna i walproinian.

Mocna impreza, zakrapiana dużą ilością alkoholu to też powód pojawienia się drżenia mięśni. Z reguły pojawia się między 24 a 72 godziną po spożyciu alkoholu. Objawy towarzyszące to: skok ciśnienia tętniczego, przyśpieszenie akcji serca i gorączka.

Kup Trec Potassium w sklepie Budujmase.pl

Co pomaga na samoistne drżenie mięśni?

Skurcze i drżenia mięśniowe są bardzo często efektem zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego związanego z niedoborem elektrolitów. Kluczowymi minerałami, których zbyt mała podaż w organizmie może oznaczać drżenia mięśni to przede wszystkim:

  • niedobór magnezu
  • niedobór potasu
  • niedobór wapnia

Brak tych pierwiastków mineralnych może skutkować bolesnymi skurczami mięśni oraz drżeniem mięśni. Podobne objawy dotyczą niedoboru witamin z grupy B.

Kluczowa jest także regeneracja. Odpowiednia ilość snu lub rozciąganie mięśni po aktywności fizycznej to doskonała metoda na zapobieganie drżeniom mięśni.

🛒Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i wybierz pakiet odpowiedni dla siebie.

plany - rejestracja

Jak pozbyć się drżenia mięśni?

Poprzedni akapit nieco nakierował Cię w jaki sposób możesz poradzić sobie z drżeniem mięśni. W pierwszej kolejności skup się na regenerację i odpoczynek. Sen i zmniejszenie aktywności to najprostszy sposób na zniwelowanie występowania skurczów. Pomocna może okazać się również suplementacja składników mineralnych. Jeśli dbasz o wszystkie wymienione czynniki to problem może leżeć w zupełnie innym miejscu.

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni i kiedy się pojawia?

Dobrą metodą na zapobieganie drżeniom mięśni jest kompleksowa rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie po ćwiczeniach. Staraj się dać odpocząć trenowanej partii i nie trenować jej dzień po dniu.

Basen lub masaż to też świetne metody na regenerację zmęczonych mięśni. W szczególności jacuzzi to świetny sposób na relaks po ciężkim treningu. Woda pod ciśnieniem dodatkowo rozluźni zmęczone tkanki.

Kup Activlab ElectroVit w sklepie Budujmase.pl

Czy samoistne drżenie mięśni to choroba?

Drżenie mięśni nie jest powodem do obaw jeśli znasz ich przyczynę. Natomiast jeśli nie wykonywałeś ciężkiego treningu, dbasz o regenerację, nie nadużywasz kawy lub drżenie nie jest skutkiem ubocznym zażywanych leków, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Co oznacza samoistne pulsowanie mięśni i kiedy się pojawia?

Być może drżenie samoistne może wskazywać na postępujące jednostki chorobowe. Neurolog może wykluczyć Twoje alarmujące przypuszczenia lub dobrać metody leczenia, aby poprawić stan zdrowia w obliczu choroby neurologicznej. Dobrym zwyczajem jest wykonywanie rutynowych badań krwi. Taka praktyka pozwoli wyeliminować niedobory elektrolitowe, które wpływają na drganie mięśni.

Kup Trec Magne-100 w sklepie Budujmase.pl

Pulsowanie mięśni to też efekt złej diety. Skupienie się na pełnowartościowych posiłkach wspartym suplementacją może niwelować skurcze. Jeśli dbasz o wszystkie wymienione elementy, a mimo tego pulsowanie mięśni pojawia się regularnie, udaj się z wizytą do lekarza specjalisty.

Przeczytaj także: Skurcze mięśni nóg a niedobór magnezu


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *