WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Anatomia człowieka – mięśnie brzucha

anatomia mięśni brzucha

Znajomość anatomii człowieka jest bardzo przydatna w kontekście kształtowania sylwetki. Dzięki tej dziedzinie nauki możesz poznać funkcję poszczególnych mięśnie, przez co łatwiej zrozumieć cel danego ćwiczenia. Anatomia człowieka jest także skomplikowaną dziedziną nauki, ponieważ nasz układ mięśniowy składa się z wielu powiązanych elementów, jak na przykład mięśnie brzucha. Zatem jak zbudowane i jaką funkcję pełnią mięśnie brzucha?

Anatomia człowieka – jak jest zbudowany brzuch?

ćwiczenia na brzuch

Opisując anatomię mięśni brzucha można wyróżnić mięśnie ściany przednio bocznej brzucha i mięśnie ściany tylnej brzucha. Przednio-boczne mięśnie brzucha to mięsień prosty brzucha, mięsień skośny zewnętrzny brzucha, mięsień skośny wewnętrzny brzucha, mięsień poprzeczny brzucha oraz mięsień piramidowy.

Mięśnie tylnej ściany brzucha to mięsień czworoboczny lędźwi, mięsień lędźwiowy większy, mięsień lędźwiowy mniejszy oraz mięsień biodrowy. Każdy z mięśni brzucha połączony jest z resztą ciała tak zwanym przyczepem.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha obniża żebra, pozwala na boczne zginanie kręgosłupa oraz bierze udział w każdym wydechu. Mięsień poprzeczny brzucha pozwala na przyśrodkowe zbliżanie się żeber, zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej oraz zwęża klatkę piersiową. Ten mięsień brzucha także bierze udział w wydechu. Mięsień prosty brzucha biegnie od mostka aż do spojenia łonowego.

Jest to najsilniejszy mięsień antagonistyczny dla mięśnia prostownika grzbietu. Jest odpowiedzialny za wdech oraz za zginanie kręgosłupa w przód. Pełni również istotną funkcję, jeśli chodzi o ochronę narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzucha.

Trening mięśni brzucha - 5-tygodniowy program na ABS

Mięśnie brzucha – anatomia

Mięśnie brzucha dzielą się na kilka mniejszych grup, a każda z nich ma wiele odrębnych funkcji. Poszczególne z nich krzyżują się i zapewniają ścianom brzucha sprężystość. W centralnej części brzucha, mięśnie zrastają się ze sobą tworząc kresę białą. Do mięśni podłużnych zalicza się mięśnie:

  • mięsień prosty brzucha – odpowiada za zginanie tułowia, oddychanie oraz wspomaganie ruchów miednicy. Jest to jeden z mięśni wzmacniający tłocznię brzuszną.
  • mięsień piramidowy – jest to niewielki i płaski mięsień. Odpowiada za napinanie kresy białej, a w momencie gdy brzuch jest rozluźniony to wytwarza bruzdę pośrodkową poniżej pępka
  • mięsień czworoboczny lędźwi – odpowiada za ruchy żeber i zgięcia tułowia. Podczas napięcia spoczynkowego wraz z innymi mięśniami stabilizuje część lędźwiową kręgosłupa.

Z kolei mięśnie poprzeczne i skośne brzucha to:

  • mięsień poprzeczny brzucha – jest to mięsień powodujący zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej oraz wspomagający oddychanie. U mężczyzn odpowiada za konkretną funkcję, a mianowicie dźwiganie jąder.
  • mięsień skośny wewnętrzny brzucha – znajduje się pod mięśniem skośnym zewnętrznym. Jest odpowiedzialny za skręcanie i pochylanie tułowia
  • mięsień skośny zewnętrzny brzucha – odpowiada za zginanie, skręcanie, pochylanie się i obracanie tułowia. Wymaga także ruchy miednicy oraz oddychanie, a dokładnie fazę wydechu
plany treningowe i plany dietetyczne

Funkcje mięśni brzucha

Mięśnie brzucha pełnią szereg funkcji w naszym ciele. Podstawową ich rolą jest ochrona delikatnych narządów zlokalizowanych we wnętrzu jamy brzusznej.

Do innych funkcji mięśni brzucha można zaliczyć prawidłową ruchomość tułowia oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Mięśnie brzucha zaliczane są do grupy mięśni wydechowych. Ta funkcja jest możliwa, dzięki ciśnieniu wytwarzanemu wewnątrz jamy brzusznej.

Warto wspomnieć, że wraz z innymi mięśniami, mięśnie brzucha mają wpływ na przebieg procesów fizjologicznych, na przykład wypróżnianie lub oddawanie moczu. Ostatnią, ale bardzo ważną funkcję jest także ważna rola w trakcje porodu.

Anatomia człowieka - mięśnie brzucha

Jak wzmocnić mięśnie brzucha?

Jak zostało wcześniej wspomniane, silne mięśnie brzucha są niezbędne, aby chronić narządy wewnętrzne jamy brzusznej oraz stabilizować kręgosłup. Dobrze rozwinięte mięśnie brzucha u sportowców mogą przyczynić się do poprawy kondycji, silniejszego uderzenia, kopnięcia lub szybszego tempa biegania. Pierwszym aspektem, nad którym należy się skupić w celu wzmocnienia brzucha jest pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zbędny balast w postaci tłuszczu utrudnia spełnienie funkcji mięśni brzucha.

Należy pamiętać, że wykonywanie ćwiczeń wielostawowych mocno angażuje mięśnie brzucha. Takie ćwiczenia jak przysiad lub martwy ciąg doskonale wzmacniają brzuch. Oczywiście wykonywanie ćwiczeń izolowanych również powinno znaleźć się w planie treningowym. Poświęć na to czas od 2 do 3 razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest wykonywanie skrętów tułowia, scyzoryków, nożyc czy spięć izometrycznych. Kluczowa jest również technika, więc jeżeli masz problem z prawidłowym wykonaniem ww. ćwiczeń to skorzystaj z pomocy trenera.

🛒Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i odbierz indywidualny plan dopasowany do Twoich możliwości

plany treningowe budujmase

Najlepsze ćwiczenia na brzuch

Najlepszym sposobem na przeprowadzenie treningu mięśni brzucha jest wykonywanie ćwiczeń, które zaangażują wszystkie funkcje brzucha. W związku z tym dzień treningowy na mięśnie brzucha może wyglądać następująco:

ćwiczenia na brzuch Budujmase.pl

Pięć ćwiczeń w zupełności wystarczą, aby kompleksowo przetrenować brzuch. Oczywiście jest to tylko przykład i możesz zamienić poszczególne ćwiczenia na te o podobnej roli.

💪Wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i nie tylko znajdziesz w Atlasie Ćwiczeń Budujmase.pl

ćwiczenia na mięśnie - atlas ćwiczeń

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *