Przygotowanie motoryczne w sportach walki obejmuje wszelkie sposoby zwiększenia sprawności fizycznej. Głównymi cechami motorycznymi nad, którymi należy pracować są siła, szybkość, wytrzymałość oraz moc. Dodatkowo zawodnicy sportów walki powinni zwrócić uwagę na zręczność, koordynację ruchową oraz gibkość.
Jak ważne jest przygotowanie motoryczne w sportach walki?
W rywalizacji sportowej o wyniku decydują często ułamki sekund. Są one z kolei efektem właśnie przygotowania motorycznego. Z tego względu można stwierdzić, że odgrywa ono kluczową rolę, niejednokrotnie większą niż umiejętności czysto techniczne. Braki techniki można nadrobić siłą lub szybkością. By było to możliwe zawodnik musi posiadać odpowiednią wydolność.
Jakie znaczenie ma trening motoryczny w sportach walki?
Sportami walki rządzi stara i sprawdzona reguła, że silniejszy wygrywa. Nie zawsze, jednak przeważnie tak właśnie bywa. W okresie przygotowawczym w większym stopniu należy koncentrować się na treningu siłowym oraz budować wytrzymałość siłową. Będzie to niosło efekty również na sali, czy też macie.
Wysokiej intensywności ćwiczenia interwałowe przyczynią się do wzrostu wydolności beztlenowej organizmu. Sporty walki to dyscypliny o charakterystyce mieszanej, czyli mamy w nich do czynienia ze zmiennym tempem pracy. kluczowy może być rozwój mocy beztlenowej.
Rozpoczynając okres przygotowawczy warto skorzystać z usług osoby, która określana jest mianem: trener przygotowania motorycznego. Jest on lepszym rozwiązaniem niż klasyczny trener personalny, ze względu na specjalizowanie się właśnie w poprawie kluczowych cech motorycznych.
Sprawdź także: Na czym polega trening motoryczny?
Główne cechy treningu motorycznego zależnie od danej dyscypliny sportu
Podstawą w sztukach walki jest szlifowanie techniki oraz dopracowywanie umiejętności związanych z konkretną dyscypliną. Drugim filarem zawodnika jest jednak trening siłowy, z którego można wyróżnić różne etapy.
- Rozwój siły jest pierwszym z nich. Dzięki sile całe ciało zawodnika lepiej znosi trudy przygotowań oraz przytrafia mu się mniej kontuzji.
- Zawodnik poprawi również stabilność stawów, ponieważ silne mięśnie lepiej ochraniają struktury kostne oraz narządy wewnętrzne.
- W pierwszym okresie przygotowań sportowca poddaje się dużej intensywności ćwiczeń.
- Wzmożona aktywność fizyczna wymaga więc odpowiedniej regeneracji oraz podniesienia podaży kalorycznej, nawet w przypadku redukcji masy ciała.
Zobacz również: Sztuki walki dla początkujących – od czego zacząć?
Trening pod motorykę – boks
W boksie wyróżnić możemy pewne etapy przygotowań związanych z motoryką.
- Zawsze zaczynamy od treningu siłowego, który ma na celu wzrost siły maksymalnej.
- Następnym krokiem jest wytrzymałość siłowa oraz kondycja zawodników.
- Kolejnym etapem jest nauczenie ciała generowania mocy.
- W końcowym okresie mamy do czynienia z mniejszą objętością oraz poprawą szybkości.
W celu budowania kondycji wielu trenerów wykorzystuje trening obwodowy, czyli popularne w bokserskich kręgach stacje. Trening interwałowy z kolei najczęściej wykorzystuje się w formie tempówki na worku.
Czytaj więcej: Jak poprawić siłę i szybkość w boksie?
Trening przygotowania motorycznego – MMA
Aby nauczyć się pewnych technik stosowanych w MMA, zawodnik musi w pierwszej kolejności poprawić zakres ruchu. Najlepszym rozwiązaniem do tego celu jest odpowiednie rozciąganie oraz mobilizacja.
- Treningi mobility są w stanie w najkrótszym czasie pomóc osiągnąć zamierzone efekty względem poprawy zdolności ruchowych zawodników.
- Organizm przygotowany do treningów dzięki mobilizacji należy następnie wzmocnić. We wszystkich sportach walki istotne są silne mięśnie brzucha. W MMA kluczowe będzie także wzmocnienie odcinka lędźwiowego.
- Kolejne etapy budowy wytrzymałości oraz pozostałych cech motorycznych jest podobne zarówno w boksie jak i MMA. Nawet boks tajski rządzi się podobnymi zasadami budowy motoryki.
Sprawdź: Najlepsze odżywki dla zawodników MMA
Przykładowy plan przygotowania motorycznego
Poniżej przedstawię plan treningu zawierający ćwiczenia dla osób początkujących oraz zaawansowanych. Wszystko zależeć będzie od doboru ilości powtórzeń, która zbuduje intensywność pracy. Podstawą w tym planie będzie trening funkcjonalny.
Wszystkie sesje treningowe należy rozpocząć odpowiednią rozgrzewką, dobraną do rodzaju treningu. Trenując z trenerem, zadba on o dobre przygotowanie swoich podopiecznych do zawodów oraz treningów.
Dzień 1
Będą to ćwiczenia pod kątem siły.
- Martwy ciąg ze stojaków na wysokości kolan – sztangę ustawiamy na podwyższeniu tak aby koncentrować się na najważniejszej dla fighterów fazie ruchu.
- Hip Thrust + swing kettlebell w super serii.
- Przysiad Zerchera – sztangę trzymamy zawieszoną na wysokości pasa na ugiętych łokciach.
- Wykrok w przód + spacer farmera z kettlebell w super serii.
- Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej.
- Podciąganie + wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia nachwytem.
- Unoszenie ramion w bok stojąc + odwrotne rozpiętki w opadzie tułowia.
Dzień 2
Bieg spokojnym tempem na 5-10km, a następnie interwały 30s sprint na 2min odpoczynku.
Dzień 3
Siła eksplozywna.
- Wyciskanie sztangi z podłogi + wypychanie piłki lekarskiej z przed klatki.
- Wyciskanie półsztangi + kettlebell snatch.
- Swing z gumą power band + wskoki na skrzynie.
- Battle rope + uderzenia proste z gumą power band.
Więcej ćwiczeń do treningu motorycznego i nie tylko znajdziesz w Atlasie Ćwiczeń BudujMase.pl
Podobne artykuły:
- Trening FBW pod sporty walki
- Poprawa kondycji i wytrzymałości w sportach walki – plan treningowy
- Bieganie w sportach walki – jak biegać trenując sporty walki?
- Przygotowania w sportach walki – jak trenować przed walką?
- Plan treningowy dla fightera