WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jakie partie mięśni ćwiczyć razem? Wskazówki jak łączyć partie

mężczyzna z hantlami na siłowni

Chcąc kształtować sylwetkę, możemy trenować różnymi systemami treningowymi. Wybór konkretnego planu jest kwestią indywidualną. Zależy od celu, ilości dni w tygodniu jakie możesz poświęcić na trening itp. Jednym ze starszych i bardziej popularnych systemów treningowych jest SPLIT. Jest to trening dzielony, a w konkretnym dniu treningowym wykonujesz ćwiczenia dwóch lub trzech partii. Innym systemem jest trening Push/Pull. Dzielimy w nim mięśnie na wypychające i przyciągające Jak zatem łączyć poszczególne grupy mięśni, aby trening był efektywny?

Jakie partie mięśniowe warto ćwiczyć razem?

Odpowiednio ułożony plan treningowy to podstawa jeśli chcesz progresować sylwetkowo. Niezależnie od tego czy jesteś amatorem, czy na siłowni “zjadłeś zęby” to konkretne partie mięśni powinny mieć swoje miejsce w treningu.

Na efektywność treningu wpływa przede wszystkim:

trener z osobą początkującą na siłowni
  • intensywność
  • systematyczność
  • objętość treningowa

Równie ważny jest odpowiednio dobrany plan treningowy. Jednym z jego elementów jest połączenie partii mięśniowych na treningu. Funkcje mięśni to konieczna wiedza, aby dobrze połączyć partie mięśniowe.

W zależności od tego jak długo ćwiczymy i jaki jest nasz cel treningowy, tak powinniśmy łączyć poszczególne partie mięśniowe.Nie bez powodu najbardziej polecanym planem dla początkujących jest trening Full Body Workout.

Na początku osobom początkującym nie potrzeba dużej objętości. Ich trening powinien opierać się na wykonywaniu ćwiczeń angażujących całe ciało na jednej sesji treningowej. Jeżeli jesteś osobą zaawansowaną większe korzyści odniesiesz przy podziale konkretnych partii mięśni. W treningu dzielonym, niezależnie od tego czy jest to Split czy Push/Pull, to duże partie mięśniowe wykonujemy przed ćwiczeniami na małe partie mięśni. Oczywiście kluczowe jest zaplanowanie odpowiedniej liczby serii, powtórzeń lub obciążenia. Jest to najważniejszy aspekt progresu.Z czym łączyć ćwiczenia na klatkę?

Jest to bardzo często spotykany dylemat, ponieważ mięśnie klatki piersiowej są szczególnie ważne dla większości mężczyzn trenujących na siłowni. Podstawowe ćwiczenia na klatkę piersiową to przede wszystkim różne formy wyciskania. W związku z tym podczas treningu klatki piersiowej angażujemy mięśnie naramienne i mięsień trójgłowy ramienia.

Dobrym pomysłem jest jeżeli zaczniesz trening od klatki piersiowej, a następnie przejdziesz do ćwiczeń, które skupią się na mniejszej partii mięśniowej jak tricepsy. Tym samym maksymalnie przetrenujesz mięśnie trójgłowe ramion.

🛒Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i skorzystaj z fachowej pomocy naszych specjalistów. Trener personalny dobierze do Ciebie indywidualny zestaw ćwiczeń, dzięki któremu uzyskasz jeszcze lepsze efekty w znacznie krótszym czasie!

plany - rejestracja

Z czym można łączyć trening pleców?

Mięśnie pleców to jedna z największych partii mięśniowych w naszym ciele. Podczas wykonywania ćwiczeń wielostawowych na plecy w dużym stopniu angażujemy bicepsy. Mamy tutaj analogiczną sytuację jak w przypadku klatki piersiowej i tricepsów.

Tym samym możesz te partie mięśni ćwiczyć razem na jednym treningu. Pamiętaj o zachowaniu proporcji między seriami na obie partie. Bicepsy, jako mała partia, wymagają mniejszą ilość pracy niż mięśnie pleców.

Z czym łączyć nogi na siłowni?

Pod pojęciem nogi należy rozumieć poniższe partie mięśni:

  • mięśnie czworogłowe
  • mięśnie dwugłowe uda
  • mięśnie pośladkowe
  • mięśnie brzuchate i płaszczkowate łydki

Podczas treningu nóg musimy wykonać stosunkowo najwięcej pracy. Przede wszystkim dlatego, że nogi to największa grupa mięśniowa w naszym organizmie. Z tego powodu nie łączymy dolnych partii i dużych grup mięśniowych – przykładowo nogi i mięśnie piersiowe.

Natomiast łączenie mięśni naramiennych z nogami w treningu SPLIT będzie dobrym pomysłem. Nie ma też przeciwwskazań, aby łączyć nogi z ćwiczeniami na biceps i triceps. Traktując nogi priorytetowo w swoim planie, możesz poświęcić cały trening na tę partię.

💪Poznaj także Atlasie Ćwiczeń Budujmase.pl💪

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Z czym można łączyć barki?

Mięśnie naramienne możesz podzielić na trzy aktony:

  • przedni
  • boczny
  • tylny

Wiele osób traktuje mięśnie barków jak dużą grupę mięśniową. W rzeczywistości jest dużo mniejsza niż nogi, plecy czy mięśnie piersiowe. Należy tę partie mięśni ćwiczyć razem z ramionami lub dodając ćwiczenia na mięśnie brzucha. Dość często ćwiczenia na barki są wykonywane, gdy w danym dniu wypada klatka piersiowa.

Nie jest to błąd, natomiast z pewnością taki trening będzie wymagał od nas sporo energii. Spotykamy się też z nogami i barkami na jednym treningu. Możesz te grupy mięśniowe trenować razem pod warunkiem, że nie traktujesz ich priorytetowo.

ćwiczenia na barki - anatomia

Jak najlepiej łączyć partie mięśniowe?

Łączenie poszczególnych partii mięśni nie jest trudną rzeczą pod warunkiem, że znasz rolę poszczególnych grup mięśniowych. Z tą wiedzą ułożenie odpowiedniego planu treningowego jest dużo łatwiejsze.

Powyżej masz sporo wskazówek dotyczących łączenia partii mięśniowych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy trenujesz systemem Push/Pull. W tym przypadku w dniu Push wykonujesz ćwiczenia na:

Sekrety Arnolda w treningu klatki
  • Mięśnie czworogłowe
  • Mięśnie pośladkowe
  • Mięśnie klatki piersiowej
  • Mięśnie naramienne (wyciskania)
  • Mięśnie trójgłowe ramion

Podczas dnia Pull:

  • Mięśnie dwugłowe
  • Mięśnie pleców
  • Mięśnie naramienne (boczny i tylny akton)

Jeżeli jesteś osobą zaawansowaną i trenujesz systemem SPLIT to jedyną zasadą, jaką powinieneś się kierować to niełączenie dwóch dużych partii mięśni na jednej sesji treningowej.

To czy przykładowo łączysz plecy z bicepsem, tricepsem lub mięśniami brzucha jest decyzją, którą musisz podjąć na podstawie własnych preferencji.

plany treningowe i plany dietetyczne

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *