Kiedy zaczynasz ćwiczyć dążysz najczęściej do redukcji lub nabierania masy – gdzie oczywiście chodzi o przyrost mięśni, a nie tłuszczu. Aby to osiągnąć, należy ćwiczyć i odżywiać się odpowiednio, równolegle uzupełniając energię, aby pobudzić wzrost mięśni bez odkładania niechcianego tłuszczu. Jak to wszystko pogodzić? Dzięki właściwej suplementacji. Jednym z suplementów powszechnie stosowanych do budowania masy mięśniowej jest odżywka typu gainer. Co ciekawe – niekiedy możliwy do przyjmowania jako zamiennik posiłku niekiedy używany jest jako koktajl odchudzający. Jednak wątpliwości wzbudza obecność w nich węglowodanów. Czy odżywki typu gainer sprzyjają gromadzeniu tłuszczu? Czy gainer na redukcji to rzeczywiście dobry pomysł?
Czy można stosować gainer podczas redukcji tkanki tłuszczowej?
Każda osoba aktywna – redukująca tkankę tłuszczową, czy też chcąca budować masę mięśniową potrzebuje energii. Podstawowym jej źródłem dla naszych organizmów są węglowodany, które są pierwszym wyborem organizmu, gdy potrzebne jest paliwo. Wzmagają regenerację po treningu oraz pomagają utrzymać niski poziom kortyzolu chroniąc organizm przed stresem. Kluczowa jest pora ich przyjmowania. Ładowanie węglowodanami w okolicy sesji treningowych to praktyka stosowana niekiedy w celu przyspieszenia przyrostu masy mięśniowej i kontrolowania akumulacji tłuszczu.
- Kluczem do sukcesu w postaci zwiększonej masy mięśniowej i zmniejszonej tkanki tłuszczowej jest znalezienie takiej ilości właściwych węglowodanów, jakiej potrzebujesz, aby uzyskać optymalną wydajność bez gromadzenia tłuszczu.
- Gainer o idealnych proporcjach węglowodanów i białka dostarczy Twojemu organizmowi odpowiedniej dawki energii do przeprowadzenia wysokiej jakości treningu skutkującego wzrostem mięśni.
- Jeśli jednak będziesz przyjmować zbyt dużo kalorii, szybko zaczniesz przybierać na wadze i nie będą to mięśnie.
Zobacz również: Gainer – 6 powodów, dla których warto go stosować
Gainer został zaprojektowany z myślą o osobach szczupłych, mających problem z przybieraniem na wadze, więc przyjmowanie go w celu utraty wagi może nie być najlepszym rozwiązaniem. Nie znaczy to, że używając gainera nie można schudnąć. Redukcja z gainerem jest możliwa pod warunkiem, że spalasz więcej kalorii niż przyjmujesz. Będąc na gainerze w redukcji możesz więc albo więcej ćwiczyć, albo jeść mniej.
🛒 Gainery kupisz w sklepie BudujMase.pl
Jaki gainer na redukcji?
Twoim celem jest wybór suplementu, który będzie napędzał przyrost masy mięśniowej, a nie przyrost tkanki tłuszczowej. Z tego względu źle dobrany produkt będzie powodował tycie. Dlatego kalorie powinny pochodzić z wysokiej jakości składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany złożone, dobre tłuszcze, wzbogacane o witaminy i minerały.
- Białka i aminokwasy są ważne dla budowania mięśni. Powinny pochodzić z pełnowartościowych źródeł takich jak m.in. kazeina, serwatka i białko mleka (podobnie jak odżywki białkowe).
- Węglowodany złożone natomiast zapewniają długotrwałe źródło energii do intensywniejszych ćwiczeń.
- Jeśli chodzi o witaminy, szczególnie cenne są witaminy z grupy B, ponieważ odgrywają kluczową rolę w przekształcaniu pokarmów w energię.
- Odżywki typu gainer często zawierają kreatynę, która na redukcji chroni przed utratą siły i masy mięśniowej.
Sprawdź także: Redukcja tkanki tłuszczowej – podstawy, o których należy pamiętać
Trec Magnum 8000 – gainer dający zastrzyk energii
- preparat węglowodanowo-białkowy — kompleks węglowodanów z premiksem białkowym i kreatyną,
- duża dawka kalorii potrzebnych do wzrostu mięśni,
- pomaga w resyntezie glikogenu,
- wspiera regenerację potreningową,
- pozwala wydłużyć sesje treningowe (olej MCT),
- polecany osobom, które wolno przybierają na wadze (ektomorfik).
Formotiva Gainer zwiększający uczucie sytości
- gainer wspierający rozwój masy mięśniowej,
- doskonałe proporcje węglowodanów i białka (80:20),
- pozwala na dłuższy trening siłowy,
- stanowi świetne źródło energii,
- pozwala uzupełniać rezerwy glikogenu,
- skraca czas regeneracji potreningowej.
Sprawdź również: Gainer kontra naturalny posiłek – cała prawda
Zastosowanie gainera a redukcja tkanki tłuszczowej
Większa ilość węgli oznacza zwykle możliwość wykonywania intensywniejszych i większych objętościowo treningów. Dlatego nadwyżka węglowodanów u osoby intensywnie ćwiczącej zostanie wykorzystana do realizacji planu treningowego i regeneracji i nie przeobrazi się w tkankę tłuszczową.
Co jednak z redukcją? Jeśli chcesz, aby Twoje mięśnie zregenerowały się szybciej, zadbaj o odpowiednią ilość glikogenu. Większa jego koncentracja w mięśniach pomoże Ci zachować optymalną wrażliwość na insulinę i tym samym mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia tkanki tłuszczowej. Jeśli czujesz, że na gainerze jednak zaczynasz przybierać na wadze, zacznij stosować odżywkę białkową.
Podobne artykuły:
- Gainer na redukcji
- Czym są gainery? Kto powinien je stosować?
- Jaki gainer na początek?
- Redukcja czy masa? Od czego zacząć trening na siłowni?
- Czym są odżywki typu bulk?