Jeśli wyobrazisz sobie, że jesz w ciągu dnia tylko jeden posiłek, to już znasz najważniejsze założenia diety OMAD. Niektórzy uważają, że taka forma postu może poprawić zdrowie metaboliczne i pomóc uniknąć niektórych chorób, a nawet przedłużyć życie. Inni jednak są mniej przekonani do tego modelu żywienia i kwestionują jego skuteczność, bezpieczeństwo i praktyczność. Jak jest naprawdę? Czy spożywanie jednego posiłku dziennie może pomóc Ci schudnąć?
Dieta OMAD — czy można schudnąć przy spożywaniu jednego posiłku dziennie?
Okresowy post może sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej i spadkowi wagi. Dzieje się tak za sprawą przemian zachodzących w organizmie w czasie stosowania takiego modelu żywienia. Po jedzeniu organizm uwalnia insulinę, aby pomóc przenieść glukozę z krwi do komórek i wykorzystać ją jako energię lub zmagazynować.
Podczas postu poziom cukru we krwi powoli spada, a organizm przestawia się na uwalnianie hormonów pozwalających pobierać energię z zapasów. To ułatwia uzyskanie deficytu kalorii potrzebnego do utraty wagi.
W przypadku postu przerywanego niektórzy twierdzą, że ta dieta pomaga spalać tłuszcz bardziej niż inne wzorce żywieniowe i pomaga zmniejszyć ryzyko otyłości. [1] Rzeczywiście- badania pokazują, że osoby stosujące post przerywany mogą stracić od 1-13% wyjściowej masy ciała. Z drugiej strony sceptycy są zdania, że post przerywany nie wydaje się bardziej skuteczny niż stosowanie innych form ograniczania kalorii.
🍏Najlepsze plany dietetyczno-treningowe znajdziesz na stronie Budujmase.pl💪
Na czym polega dieta OMAD?
Dieta OMAD nie jest tak naprawdę dietą, a szczególną formą przerywanego postu – jedną z jego bardziej „ekstremalnych” wersji. Skrót OMAD oznacza „one meal a day”, czyli jeden posiłek dziennie.
Zasady diety OMAD
Jest to odmiana przerywanego postu, która zazwyczaj wymaga zjedzenia wszystkich dziennych kalorii w ciągu godziny po poście trwającym 23 godziny.
- Codziennie jesz o tym samym czasie, dopasowując go do swoich preferencji — możesz zjeść duże śniadanie i pościć przez resztę dnia lub pościć przez cały dzień i jeść w porze kolacji.
- W czasie okna żywieniowego musisz pilnować, aby zjadać wystarczającą ilość kalorii. Jedzenie ma napędzać organizm, a pozbawianie go energii na dłuższy czas może prowadzić do komplikacji zdrowotnych.
- Jeśli jesteś nowicjuszem w kwestii postu przerywanego, możesz stopniowo zwiększać okno postu, aby dieta była wykonalna.
- Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości kalorii na OMAD jest uzupełnienie ich ze zdrowych produktów takich jak zdrowe tłuszcze.
Poznaj także: Dieta okienkowa — opinie, efekty, jadłospis
Jeden posiłek dziennie — czy to jest bezpieczne?
Nie jest to dieta, którą można utrzymać przez długi czas. Dlatego dietetycy z zasady nie popierają takiego podejścia do odchudzania.
Dieta OMAD może być niezwykle niebezpieczna dla dzieci lub młodzieży, osób z cukrzycą lub hipoglikemią, otyłością lub problemami z metabolizmem. Może też zwiększać ryzyko objadania się, a zatem być przyczyną zaburzeń odżywiania.
Zalety stosowania diety omad
Do najczęstszych korzyści zdrowotnych ze stosowania diety OMAD zalicza się:
- łagodzenie stanów zapalnych,
- zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych,
- poprawę wrażliwości na insulinę i poziom cukru we krwi, zapobieganie insulinooporności,
- obniżenie „złego” cholesterolu (LDL),
- poprawę zdrowia serca,
- obniżenie ryzyka chorób neurologicznych i metabolicznych,
- poprawę funkcji poznawczych,
- obniżenie ryzyka choroby Alzheimera,
- podwyższenie poziomu hormonu wzrostu.
Poza korzyściami typowo zdrowotnymi zalety diety OMAD to także oszczędność czasu i pieniędzy na przygotowywanie i spożywanie posiłków, a także większa produktywność.
Warto dodać, że większość badań obejmuje nie samą dietę OMAD, ale różne rodzaje przerywanego postu. Nie ma więc sposobu, aby dowiedzieć się, czy korzyści związane z jednym z nich można zastosować do drugiego. Wykazano jednak, że jedną z rzeczy, o których można z pewnością powiedzieć, jest skuteczna utrata wagi.
Wady diety omad
Niewiele badań dotyczy postu OMAD, więc jej krótko- i długoterminowe zagrożenia są słabo znane. Sądzi się, że dieta ta może stwarzać potencjalne zagrożenia dla niektórych ludzi, a obejmują one:
- podwyższone ciśnienie krwi,
- obniżenie uczucia sytości i zwiększony głód,
- niski poziom cukru we krwi,
- dyskomfort trawienny (uczucie przepełnienia wraz z bólami brzucha po dużym posiłku),
- problem z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych.
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie diety, szczególnie trudne może okazać się zaspokojenie zapotrzebowania na kalorie, składniki odżywcze, w tym białka, witaminy i minerały. Wszystko to musisz przecież dostarczyć w ciągu zaledwie godziny dziennie. Zbyt długotrwały brak wystarczającej ilości i jakości jedzenia może prowadzić do utraty mięśni, niedoborów składników odżywczych i niedożywienia.
Spożywanie tylko jednego posiłku dziennie może wywoływać zachowania związane z zaburzeniami odżywiania. Jednym z takich zaburzeń są napady objadania się, klasyfikowane jako nadmierne spożywanie kalorii w krótkim czasie.
Poznaj także: Dieta GAPS — zasady, przepisy, opinie, wskazania
Bibliografia:
[1] Journal ListCan Fam Physician: Intermittent fasting and weight lossCan Fam Physician. 2020 Feb; 66(2): 117–125.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7021351/
Podobne artykuły:
- Intermittent fasting – co to jest, efekty, jak zacząć
- Dieta kopenhaska- zasady i efekty
- Ile kalorii ma erytrytol? Czy słodziki są bezpieczne?
- 7 warzyw, które wpływają na zmniejszenie tkanki tłuszczowej
- Dieta zgodna z grupą krwi to mit?
Co jeść raz dziennie ?
Warze 111 kg i za nic nie mogę nic zwalić ?
Napiszcie proszę co robić ?
Ważę 72 kilo przy wzroście 181 jem jeden posiłek dziennie od ponad roku poza weekendami. Niedobory minerałów i witamin mogą być problemem. Napady głodu po kilku tygodniach mijają. Jak zaczyna się ketoza jestem nakręcony i mogę nie jeść kilka dni ale tego nie robię. Robiłem przerwy po 36 godzin i czółem sie doskonale mógłbym dalej ale zdrowy rozsądek podpowiada żebym nie przesadzać bo przecież pracuje fizycznie. Ilość kalorii to mit bez względu na deficyt kalorii waga bez zmian dalej 72 kilo choć balem się ze strace na wadze. Energi brakuje mi sporadycznie. W ciągu roku zdążyło się to może 3 razy. Kaloryczność posiłków jest niejednoznaczna każdy przyswaja określoną ilość . llaboratoryjne badania kaloryczności posiłków to tylko wyniki dla danej materii. Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii potrzebujesz/ przyswajasz powinieneś uśrednić np tygodniowy wynik na podstawie kalorii dostarczonych i wydalonych końcem przewodu pokarmowego. Pewna część materii nie jest trawiona i jakas ilosc kalorii idzie w kanał. No chyba że masz w żołądku kwas siarkowy.
Schudłem 30 kg w pół roku, można się przyzwyczaić a chęć przekąsek zastąpić np. yerbą lub wodą z cytryną..
Jednak że wada główna, jeżeli powrócisz do jedzenia to przytyjesz jeszcze więcej.
pierwszy taki experyment zaowocował utratą 11kg w krótkim czasie, ale zacząłem podjadać i przytyłem o 10kg więcej. Obecnie trzymam 30kg utraty, jestem sprawny i czuje się zaje…
Pozdro.