WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

7 wskazówek jak wytrwać w postanowieniach noworocznych

zmotywowani przyjaciele wytrwali w postanowieniach i przybijają piątkę

Ile razy podejmowałeś jakieś postanowienie noworoczne, żeby wkrótce potem je złamać? A może już nawet nie chce Ci się niczego postanawiać, ponieważ nie wiesz jak w takim postanowieniu wytrwać? W tym roku zatrzymaj zaklęty krąg niezrealizowanych decyzji. Jeśli Twoim noworocznym postanowieniem jest zadbanie o siebie i bycie zdrowym, osiągniesz to, jeśli będziesz miał na uwadze konkretne wskazówki. Czy silną wolę można wyćwiczyć jak biceps i wytrwać w realizacji postanowień noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Początek nowego roku sprzyja podejmowaniu postanowień, które mają zmienić życie. Jednak ta noworoczna magia ulatnia się jak gaz z sylwestrowego szampana, a wraz z nią determinacja do dokonania pozytywnych zmian. Badania pokazują, że aż połowa osób podejmujących noworoczne postanowienia porzuca je w pierwszym tygodniu stycznia.

Co możesz zrobić, aby tym razem urzeczywistnić swoje marzenia o sześciopaku, czy kondycji? Oto 7 wskazówek, które pozwolą Ci zachować motywację przez cały czas realizacji postanowienia noworocznego:

1. Ustal plan działania

Nie podejmuj postanowienia pod wpływem chwili. Jeśli to zrobisz, będzie ono oparte na Twoim sposobie myślenia tego konkretnego dnia. Planuj — prawdziwe postanowienie koncentruje się na tym, jak osiągnąć cel.

Wymyśl, jak poradzisz sobie z pokusą pominięcia ćwiczeń lub zjedzenia kawałka ciasta. Być może będzie to obejmować ćwiczenie pozytywnego myślenia, prośbę o wsparcie przyjaciela, czy wyobrażenie sobie, jak realizacja postanowienia i osiągnięcie danego celu pozytywnie wpłynie Twoją przyszłość.

2. Bądź realistą

Najpewniejszym sposobem na pogrzebanie realizacji celu jest spowodowanie, że będzie nieosiągalny. Jeśli postanowisz, aby nigdy więcej nie jeść ulubionego jedzenia, z góry narażasz się na porażkę. Zamiast tego ustal realny i osiągalny cel, na przykład unikaj tego jedzenia częściej niż teraz.

3. Znajdź w kimś wsparcie

Nie trzymaj chęci wprowadzenia zmian w swoim życiu w tajemnicy. Podziel się informacją o swoim postanowieniu z przyjaciółmi i rodziną, aby wsparli Twoje dążenie do poprawy kondycji i zdrowia. Najlepszym pomysłem będzie znalezienie kogoś, kto podejmie postanowienie razem z Tobą. Będziecie motywować się nawzajem.

4. Śledź swoje postępy

dziennik treningowy

Odnotowuj każdy sukces. Po pierwsze cele krótkoterminowe są łatwiejsze do osiągnięcia, po drugie, każde osiągnięcie pomoże Ci utrzymać motywację i wytrwać w postanowieniu. Zamiast skupiać się na utracie 20 kilogramów, skup się na utracie pierwszych 2. Prowadź dziennik żywienia, który pomoże Ci trzymać się diety i nagradzaj się za każdy stracony kilogram, nie burząc przy tym dobrej rutyny.

Zobacz również: Jak skutecznie prowadzić dziennik treningowy?

5. Nagradzaj się

Nagradzanie drobnych sukcesów nie pozwoli odczuwać frustracji z braku wielkich wyników. Oczywiście nie oznacza to, że po zrzuceniu 1 kg możesz zjeść całe pudełko czekoladek. Zamiast tego świętuj sukces, robiąc coś, co sprawi Ci przyjemność i nie jest sprzeczne z postanowieniem. Jeśli osiągniesz kolejny etap utraty kilogramów, nagrodź się nową koszulką treningową.

6. Stosuj metodę małych kroków

Nie dokonuj gwałtownych zmian. Pamiętaj, że nawet najambitniejsze plany składają się z wielu małych kroków. Każdy marzy o osiąganiu wielkich rzeczy. Przyjmij, że wielkie rzeczy nie powstają z dnia na dzień. Angażuj się na co dzień, wykonując plan po trochu i obserwuj postępy. W przeciwnym razie będziesz jedynie marzyć o wielkich rzeczach i nigdy nie zrobisz pierwszego kroku.

Podnoś poprzeczkę w miarę postępów. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, zacznij od 2 pompek czy 10 przysiadów. Po pewnym czasie efekty codziennych ćwiczeń spowodują, że będziesz w stanie zwiększyć liczbę powtórzeń, a z czasem zobaczysz, jak długą drogę przeszedłeś.

motywacja - atlas ćwiczeń

Sprawdź także: Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?

7. Nie zadręczaj się

Musisz uwierzyć, że poczucie winy za nadarzające się potknięcia nie pomoże Ci osiągnąć celu. Rozliczaj się z etapów realizacji planu. Wykonuj jego założenia, najlepiej jak możesz. Nie staraj się przyspieszyć procesu, który z założenia musi trwać (w 3 dni nie można schudnąć, zbudować muskulatury, ani przygotować się do maratonu). Zadręczanie się pozornym brakiem wyników czy chwilowym odejściem od planu jedynie zdemotywuje Cię i przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego.

Wykształcenie nowego nawyku zdrowotnego zajmuje średnio około 66 dni (chociaż może wahać się od 18 do ponad 120 dni) [1]. Czas ten uzależniony jest od tego, jak długo zajmuje mózgowi utworzenie wystarczająco silnego połączenia, aby nowe działanie stało się automatyczne. Nie jesteśmy przystosowani do szybkich zmian, tylko do nawyków, które bezpiecznie utrzymują nas przy życiu.

Nasz mózg uwielbia automatyzację. Dlatego, kiedy zrealizujesz postanowienia noworoczne i zmienisz już swoje nawyki obejmujące zdrowe odżywianie, czy wyższą aktywność, będzie tak samo trudno je przełamać, jak trudno było je uformować. Bądź konsekwentny, a osiągniesz konkretny cel.

Potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z oferty planów dietetyczno-treningowych BudujMase.pl, w których poza indywidualną rozpiską posiłków i ćwiczeń uzyskasz możliwość kontaktu z trenerem personalnym i dietetykiem.

Bibliografia:

[1] [1] Benjamin Gardner: Making health habitual: the psychology of ‘habit-formation’ and general practice. Br J Gen Pract. 2012 Dec; 62(605): 664–666.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3505409/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *