Słyszałeś o tym, że kofeina może zmniejszyć apetyt i pobudzić metabolizm. Wiesz, że jest to składnik wielu spalaczy tłuszczu. Tymczasem Twoim celem jest budowa masy mięśniowej. Czy można pogodzić picie kawy z rozbudową mięśni? Jak kofeina wpływa na przyrost masy? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Czy pić kawę na masie?
Bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym sportowcem, czy początkującym miłośnikiem zdrowego stylu życia, z pewnością chcesz zwiększyć swoją efektywność podczas treningów.
Z tego względu prawdopodobnie intuicyjnie sięgasz po to, co dodaje Ci energii oraz zwiększa sprawność fizyczną i psychiczną. Napojem, który najczęściej kojarzy się z pobudzeniem organizmu, jest oczywiście kawa. Czy kofeina może być stosowana podczas budowania masy mięśniowej? A może to napój wyłącznie dla tych, którzy chcą stracić zbędne kilogramy?
Kofeina zwiększa w mięśniach oksydację związków tłuszczowych, dzięki czemu potęguje podstawowe zapotrzebowanie energetyczne. Ten związek chemiczny często kojarzy się z odchudzaniem, ponieważ pobudza spalanie tkanki tłuszczowej przez mięśnie.
Zdaniem wielu napój przyśpiesza przemianę materii i pomaga schudnąć. Czy kawa ma tak duży wpływ na efekty treningowe, że zawartość kofeiny mogłaby utrudnić budowanie masy mięśniowej? Okazuje się, że kawa jest źródłem polifenoli, które dobrze działają na metabolizm, dzięki czemu mięśnie lepiej wychwytują składniki odżywcze.
Jeśli wypijesz ją przed treningiem, możesz zwiększyć intensywność i polepszyć jakość treningu. To naturalna przedtreningówka. Podczas budowania masy mięśniowej kluczowe znaczenie ma przede wszystkim rodzaj wykonywanych ćwiczeń, ilość powtórzeń, obciążenie i dieta. Wypicie kawy nie wpłynie znacznie na rezultaty Twoich wysiłków.
Sprawdź więcej: Kofeina przed treningiem – 5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening
Wpływ kawy na przyrost masy
Kofeina może poprawić pracę ciała sportowca. Oczywiście należy pamiętać o przyjęciu odpowiedniej jej dawki. Napój wykazuje działanie energizujące, pobudza psychicznie, poprawia samopoczucie oraz uczestniczy w przemianach biochemicznych w mózgu. Kofeina dobrze się przyswaja i powoduje szybki wzrost energii.
Kawa a trening – właściwości kofeiny:
- pobudza aktywność układu nerwowego,
- zwiększa poziom energii,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na dolegliwości związane z układem krążenia,
- poprawia koncentrację, pomaga utrzymać skupienie podczas ćwiczeń, sprawia, że precyzyjniej wykonujesz poszczególne ćwiczenia,
- to źródło silnych przeciwutleniaczy – kofeina zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory,
- podnosi poziom adrenaliny,
- kofeina podnosi poziom insuliny, może pomóc szybciej zregenerować ciało po wysiłku,
- kofeina stymuluje uwalnianie wielu neurotransmiterów, takich jak endorfiny, dopamina, serotonina, adrenalina oraz noradrenalina,
- kofeina zwiększa próg bólu – substancja blokuje receptory, dzięki czemu pozwala na wykonanie mocniejszego treningu,
- spożycie kofeiny wyzwala odpowiedź termogeniczną,
- kawa wpływa korzystnie na wydolność w różnych rodzajach aktywności fizycznej.
Niewiele przeprowadzonych dotychczas badań odnosi się bezpośrednio do wpływu kofeiny na trening siłowy. Okazuje się jednak, że substancja rozszerza naczynia krwionośne, przyczynia się do poprawy ukrwienia organizmu, dzięki czemu powoduje efektywniejszą pracę mięśni.
Według specjalistów przyjęcie 5 mg kofeiny na kilogram masy ciała powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i wzrost stężenia adrenaliny we krwi.
Właściwości te są cenione przez sportowców zajmujących się aktywnościami wymagającymi wysokiej wytrzymałości i odporności organizmu.
Czytaj więcej: Zalety picia kawy – 5 niespodziewanych korzyści
Działanie kofeiny na budowę masy
Kawa stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. Sprawia, że zyskasz więcej siły do działania, zwiększysz swoją koncentrację i poprawisz funkcje poznawcze.
Ponadto kawa opóźni uczucie zmęczenia, sprawi, że będziesz mógł wydłużyć swój trening i zwiększyć jego objętość. Mocniejszy impuls dla układu mięśniowego pozytywnie wpłynie na proces budowania masy mięśniowej.
Kofeina kojarzy się głównie z kawą. Jednak substancja znajduje się także w wielu innych produktach, takich jak herbata (24–50 mg kofeiny/150 ml), czekolada (0,017–0,125% kofeiny), kakao (0,21% kofeiny), yerba mate, guarana czy orzech kola.
Poznaj: 5 najbardziej popularnych źródeł kofeiny
Kawa – przed czy po treningu siłowym?
Jeśli systematycznie uprawiasz sport, bardzo istotne jest szybkie odbudowanie zasobów glikogenu pomiędzy treningami. Kofeina powoduje wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, a także wpływa na oszczędzanie glikogenu zawartego w mięśniach.
Jeżeli wypijesz ją przed treningiem, zwiększysz poziom glukozy, z której jest on syntezowany. Zaleca się picie kawy około 15-20 minut przed wysiłkiem. Napój dostarczy Ci energii, ale nie zastąpi wody, która jest niezbędna do nawodnienia organizmu.
Kawa na masie – pić czy nie pić?
Mimo pozytywnego wpływu kofeiny na trening siłowy należy pamiętać o tym, że jak każda substancja w nadmiarze może szkodzić. Zauważono, że bezpieczna dzienna dawka kofeiny w przypadku osób zdrowych wynosi 400 mg, co odpowiada około 4 filiżankom kawy.
Odpowiednia ilość kofeiny w ciągu dnia może przynieść wiele korzyści w procesie budowania masy mięśniowej. Regularne picie kawy poprawia krążenie krwi, a nawet zmniejsza odczuwanie bólu, głównie tak zwanych zakwasów, które często występują po wykonywaniu intensywnego treningu.
Jednak trzeba zaznaczyć, że odczuwane efekty po wypiciu kawy są kwestią indywidualną. Duże znaczenie ma również kwestia przyzwyczajenia organizmu do kofeiny. Osoby, które nie spożywają na co dzień kawy, dłużej odczuwają jej efekty po wypiciu.
Musisz samodzielnie ocenić, czy w Twoim przypadku kawa w połączeniu z treningiem siłowym przyniesie pozytywne rezultaty. Nie spodziewaj się diametralnych zmian po wypiciu jednej filiżanki. W procesie budowania masy mięśniowej największe znaczenie ma rodzaj ćwiczeń i sposób odżywiania.
Podejmując decyzję o włączeniu kawy do swojej diety, należy wziąć pod uwagę swój ogólny stan zdrowia. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz po przyjęciu kofeiny i w razie potrzeby dokonuj zmian w swoim menu.
Czytaj również: Kawa na czczo przed treningiem
Podobne artykuły:
- Kawa na czczo przed treningiem
- Kofeina – kiedy ją stosować i jak dawkować?
- 5 najbardziej popularnych źródeł kofeiny
- Kreatyna i energetyk (kofeina) – czy to rzeczywiście złe połączenie?
- Kofeina przed treningiem – 5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening