WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy na diecie trzeba wybierać produkty light?

light

Rozpocząłeś dietę redukcyjną i zastanawiasz się, jak właściwie komponować swoje posiłki? Chciałbyś ograniczyć ilość spożywanych kalorii i rozważasz zakup produktów light? Dziś podpowiadamy, czy warto kupować żywność o obniżonej kaloryczności i obalamy mity związane z tym zagadnieniem.

Czy w czasie odchudzania trzeba wybierać produkty light?

Produkty typu light to żywność, która ma obniżoną kaloryczność, ponieważ jest pozbawiona najbardziej energetycznych i najmniej wartościowych w diecie składników.

Produkty light nazywane są także produktami zero. Jedni uważają je za niezbędny element w diecie prowadzącej do utraty zbędnych kilogramów. Inni sądzą, że to jedynie niepotrzebny wydatek. Czy w czasie odchudzania trzeba wybierać produkty light?

Okazuje się, że odchudzające właściwości produktów light są kwestią sporną, ponieważ mogą stanowić dobry zamiennik niezdrowych produktów, ale same w sobie nie redukują wagi, jeśli pozostałe elementy diety są niewłaściwe.

Odchudzanie to proces uzależniony przede wszystkim od deficytu kalorycznego należy przyjmować mniejszą ilość kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Wiele osób uważa, że produkty light zawierają niewiele kalorii, dlatego ich zdaniem mogą pozwolić sobie na zjedzenie dodatkowych składników, które niejednokrotnie są bardziej kaloryczne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że przyjmujesz odpowiednią ilość kcal na dany dzień lub ustalić, dlaczego nie widzisz efektów redukcji, policz kaloryczność posiłków.

Poznaj: Co jeść na redukcji?

Czy produkty typu light odchudzają?

Według przepisów unijnych wartość energetyczna produktów typu light powinna być obniżona o 30%. Aby ustalić, czy dany produkt jest odpowiedni dla Ciebie, należy czytać skład i pamiętać, że brak cukru nie oznacza braku kalorii.

Słodzikiem może być też stewia, czyli wyciąg z roślin gatunków o tej nazwie, erytrytol, fruktoza czy inulina. W miejsce tłuszczu często pojawiają się substancje stabilizujące i zagęszczające takie jak: guma guar, agar, skrobia modyfikowana, żelatyna.

Przekonanie, że produkty light odchudzają, wynika z faktu, że dawniej tworzone były z myślą o osobach otyłych lub cierpiących na cukrzycę. Trzeba jednak zaznaczyć, że sama obecność produktów light w diecie nie spowoduje spadku masy ciała.

Sprawdź także: Ksylitol czy Stewia – który słodzik wybrać?

Czy warto wybierać produkty light?

Czy produkty light są zdrowe i warto uwzględnić je w diecie redukcyjnej? Każdy powinien indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu mogą zawierać L-karnitynę, która wspiera usuwanie zbędnego tłuszczu podczas uprawiania treningu.

Jednak unikanie tłuszczu nie jest zawsze bezpieczne dla naszego organizmu. Braki mogą w dłuższej perspektywie skutkować niedoborem witaminy A, D i E, które są rozpuszczane w tłuszczach. Aby dieta była zdrowa, musi być urozmaicona i różnorodna.

Zalety produktów light:

  • niższa wartość kaloryczna,
  • mniejsza zawartość konserwantów,
  • dzięki produktom o obniżonej zawartości tłuszczu zaczynasz zwracać uwagę na to, co jesz,
  • zamienniki zachęcają Cię do zmiany nawyków żywieniowych i monitorowania stanu swojego zdrowia,
  • dzięki rozsądnym wyborom żywieniowym i trosce o zdrowie zaczynasz zwiększać swoją aktywność fizyczną.

Wady produktów light:

  • często po zjedzeniu produktu zastępczego, organizm szybciej odczuwa głód i zaczyna domagać się drugiego dania, efektem jest przyswojenie przez organizm większych ilości jedzenia,
  • nie wszystkie produkty light są niskokaloryczne,
  • produkty, z których wyeliminowano tłuszcz, często są pozbawione witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
  • produkty light wielokrotnie przechodzą dłuższą drogę obróbki technologicznej i niekiedy zawierają więcej dodatków niż ich kaloryczne odpowiedniki,
  • produkt, który zawiera mniej tłuszczu, często jest też mniej atrakcyjny – zmienia się jego smak, by tego uniknąć, producenci wielokrotnie dodają wzmacniacze smaku.

Moda na produkty light

Coraz więcej osób marzy o utracie zbędnych kilogramów i ukazaniu wysportowanej, atrakcyjnej sylwetki. Wielu porównuje się z innymi i chce jak najszybciej stracić na wadze. Z tego względu powstała moda na produkty o obniżonej kaloryczności i zmniejszonej zawartości tłuszczu.

Taką żywność możemy kupić w każdym supermarkecie. Często szukamy zamienników żywności, nie zwracając uwagi na składy. Mimo zmniejszonej zawartości cukru w tego typu produktach light pojawiają się substancje słodzące i inne szkodliwe dodatki.

Produkty typu light – dietetyczna konieczność?

Od pewnego czasu możemy zaobserwować modę na produkty typu light, fit, fitness czy slim. To konieczność na redukcji czy niepotrzebny wydatek? Bez względu na to, jakie produkty wybieramy, należy zwracać uwagę na skład, substancje zagęszczające, ilość tłuszczu, wartość energetyczną, substancje słodzące i inne dodatki.

Okazuje się, że możemy uważać jakiś produkt za zdrowy, a w jego składzie, zamiast cukru znajdować się będą inne szkodliwe substancje. Żaden serek czy jogurt light nie zagwarantuje nam spadku wagi.

Jak obniżyć kaloryczność posiłków?

Jeśli chcesz szybko uzyskać efekty diety redukcyjnej, powinieneś obniżyć kaloryczność swoich posiłków i zadbać o deficyt kaloryczny. Jak to zrobić? W Twojej diecie muszą znaleźć się duże ilości owoców i warzyw, ogranicz wysokokaloryczne produkty takie jak majonez, margaryna, ser.

Możesz także sięgnąć po żywność light, ale pamiętaj, że to jedynie dodatek do Twojej diety. Kluczowa jest również aktywność fizyczna. Wybierz ulubioną formę treningu i systematycznie zwiększaj poziom ćwiczeń.

Produkty light – czy są zdrowe?

Trudno jednoznacznie określić, który produkt jest zdrowy dla naszego organizmu. Dieta powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana, by dostarczała wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, witamin i minerałów.

Aby zaobserwować spadek masy ciała, niezbędny jest deficyt kaloryczny i stopniowe obcinanie kalorii. Pamiętaj, że bez względu na to, jakie produkty wybierzesz, powinieneś zachować umiar i urozmaicać swoje menu.

Zjedzenie od czasu do czasu czegoś słodkiego czy tłustego, nie pobawi Cię efektów treningu.


Podobne artykuły:

Klaudia Pieczykolan

Klaudia Pieczykolan - zawodowa copywriterka, freelancerka specjalizująca się m.in. w tematyce psychologii, zdrowia i diety roślinnej. Prywatnie pasjonatka zdrowia i aktywności fizycznej, w wolnych chwilach testuje wciąż nowe przepisy na bezmięsne dania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *