Z roku na rok rośnie zainteresowanie bezmięsną dietą. Coraz więcej osób rezygnuje z produktów pochodzenia zwierzęcego ze względu na chęć poprawy stanu swojego zdrowia lub z troski o środowisko naturalne i dobro zwierząt. A czy wiedziałeś, że istnieją różne odmiany wegetarianizmu? Niektóre z nich uwzględniają spożywanie ryb i owoców morza. Zobacz, kto może nazywać się wegetarianinem.
Poznaj odmiany wegetarianizmu
Wegetarianizm to świadoma rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego.
Sposób odżywiania może być wybrany ze względów:
- moralnych
- zdrowotnych
- ekologicznych
- ekonomicznych
Wegetarianami są osoby w każdym wieku. Istnieją różne teorie na temat tego, kto może, a kto nie powinien nazywać się wegetarianinem. Wielu twierdzi, że są to osoby, które nie jedzą mięsa, ryb ani nabiału. Jednak ze względu na to, że różne wymienione niżej rodzaje diety zaliczane są do wegetarianizmu, można powiedzieć, że osoby odżywiające się w dany sposób są wegetarianami. Oczywiście każdy ma prawo do posiadania własnej definicji tego słowa.
Sprawdź: Dieta wegetariańska u sportowców
Rodzaje wegetarianizmu
Wegetarianizm według wielu polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak, co ciekawe, istnieje wiele mniej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu, których założenia znaczenie się od siebie różnią.
Niektóre dopuszczają jedzenie nabiału, a nawet okazjonalne spożywanie mięsa. Poznaj najczęściej spotykane rodzaje wegetarianizmu.
Zobacz także: Na czym polega dieta pegan?
Fleksitarianizm
Fleksitarianizm (pochodzi od angielskich słów flexible oraz vegetarian) to tak zwany elastyczny wegetarianizm.
Dieta pozwala na okazjonalne spożywanie posiłków zawierających mięso lub ryby, na przykład podczas spotkań rodzinnych czy innych uroczystości.
Jeśli chciałbyś przejść na bezmięsną dietę, ale nie do końca odpowiadają Ci ścisłe zasady wegetarianizmu, wypróbuj ten sposób żywienia.
Czytaj więcej w artykule: Dieta fleksitariańska – nowy trend 2021
Owowegetarianizm
Owowegetarianizm to bezmięsna dieta uwzględniająca spożywanie jajek. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego, gdzie słowo ovum oznacza jajko, a vegetatio – roślinność.
Podstawę diety stanowią produkty pochodzenia roślinnego – warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, zioła, zboża, oleje roślinne, orzechy. Należy zrezygnować z nabiału i wszystkich gatunków mięsa.
Laktoowowegetarianizm
Laktoowowegetarianizm to najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu uwzględniająca spożycie jaj oraz mleka i jego przetworów, a także miodu, czyli produktów uzyskiwanych od zwierząt.
Laktoowowegetarianie unikają jedzenia mięsa, ryb i żelatyny. Laktoowowegetarianizm polega też na rezygnacji z kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, takich jak kolagen, keratynę, łój czy piżmo.
Laktowegetarianizm
To odmiana wegetarianizmu polegająca na rezygnacji z wszystkich gatunków mięsa – wołowiny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny, drobiu, ryb, owoców morza. Laktowegetarianie unikają także przetworów owocowych, jogurtów, serów, przy których produkcji wykorzystywane są surowce odzwierzęce.
Laktowegetarianizm uwzględnia spożywanie produktów mlecznych, ponieważ ich wytwarzanie nie wiąże się z zabijaniem zwierząt mlekodajnych. Wyjątkiem są sery podpuszczkowe, chyba że powstały na bazie podpuszczki syntetycznej.
Pescowegetarianizm
Pescowegetarianizm to dieta polegająca na spożywaniu przede wszystkim owoców, warzyw, strączków.
Należy zrezygnować z mięsa czerwonego i drobiu, a pozostawić w menu ryby i owoce morza. Niedopuszczalne jest spożycie czerwonego mięsa, drobiu i dziczyzny. Wielu decyduje się na ten sposób odżywiania jako etap wprowadzający do diety wegetariańskiej.
Frutarianizm
Frutarianizm to rezygnacja z produktów mięsnych, zbóż, pestek i nasion, nabiału, warzyw, produktów przetworzonych i gotowanych – dopuszcza wyłącznie surowa nieobrabiane termicznie posiłki. Można produkty mielić, wyciskać, suszyć lub kroić.
Frutarianie zwracają też uwagę na pochodzenie spożywanych produktów. Wybierają owoce i warzywa z ekologicznych upraw bez nawozów. W ich diecie znajdują się soki, koktajle, kolorowe sałatki, owoce leśne, egzotyczne i pestkowe.
Semiwegetarianizm
Semiwegetarianizm uwzględnia jedzenie drobiu, ryb i owoców morza. Inne rodzaje mięsa nie są dozwolone. Dopuszcza także spożywanie nabiału, miodu i jaj.
Rezygnacja z czerwonego mięsa korzystnie wpływa na organizm, ponieważ jest ono źródłem cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą niszczyć florę bakteryjną jelit.
Witarianizm
Witarianizm polega na spożywaniu produktów żywnościowych niepoddanych obróbce termicznej. To surowa dieta, która może łączyć się z weganizmem, ale nie jest tak w każdym przypadku.
W menu znajdują się przede wszystkim świeże owoce i warzywa, które pochodzą z upraw ekologicznych. Dieta jest lekkostrawna i wysoce energetyczna.
Weganizm
Weganizm polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego – w tym nabiału, jaj i miodu. To styl życia dążący do poprawy stanu środowiska naturalnego i zmniejszenia cierpienia zwierząt.
Weganie nie kupują ubrań, w których znajdowałaby się, choć domieszka pochodzenia zwierzęcego. Jednak nie każda osoba będąca na diecie wegańskiej jest weganinem. W wielu przypadkach zmiany dotyczą jedynie diety i eliminacji produktów zwierzęcych.
Sprawdź także: Najmodniejsze diety sezonu 2021
Która odmiana wegetarianizmu jest najlepsza?
Trudno jednoznacznie ocenić, które odmiany wegetarianizmu są najlepsze. Każdy organizm jest inny i różnie zareaguje na zmiany w menu. Podstawą zdrowia jest dobrze zbilansowana dieta, jeśli odstawisz produkty pochodzenia zwierzęcego, sięgaj po strączki i inne produkty pochodzenia roślinnego, które uzupełnią białko w Twoim jadłospisie.
Odpowiednia dieta bezmięsna może być bardzo odżywcza, a jednocześnie niskokaloryczna. Obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, kwas foliowy i inne substancje odżywcze.
Sprawdź także: Dieta wegańska a niedobory – które odżywki wybierać?
Jaki rodzaj wegetarianizmu wybrać dla siebie?
Już znasz najpopularniejsze odmiany wegetarianizmu. Możesz ułożyć odpowiednią dietę, odstawiając produkty pochodzenia zwierzęcego.
Badania dowodzą, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska przyczynia się do wydłużenia życia, ograniczając ryzyko wystąpienia chorób serca oraz raka jelita grubego.
Jaki rodzaj diety wegetariańskiej wybrać? Możesz zacząć od mniej restrykcyjnych odmian, a z czasem przejść na klasyczny weganizm. Przemyśl swoje powody i motywacje. Nie porównuj roślinnego jedzenia z mięsnym – smaki się różnią. Pamiętaj, że wprowadzenie nowych nawyków nie dzieje się z dnia na dzień.
Sprawdź także: 5 pomysłów na wege obiad
Podobne artykuły:
- Dieta wegetariańska u sportowców
- Dieta peskatariańska – na czym polega peskatarianizm?
- Dieta zgodna z grupą krwi to mit?
- Na czym polega dieta pegan?
- Dieta fleksitariańska – co to, zasady, zalety, dla kogo