Szukasz skutecznego sposoby, by pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów? Słyszałeś, że chrom zmniejsza apetyt na słodycze, reguluje poziom cukru we krwi i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Zobacz, czy ten suplement diety jest dla Ciebie.
Rola chromu w organizmie
Chrom to składnik, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim ciele. Wpływa na metabolizm i trawienie. Bez względu na to, czy jesteś aktywny fizycznie, czy też nie, musisz zwracać uwagę na jego poziom w organizmie.
Specjaliści zauważają pozytywny wpływ pierwiastka na odchudzanie. Chrom jest także pomocny w profilaktyce schorzeń takich jak: cukrzyca, miażdżyca, zespół policystycznych jajników. Odpowiedni poziom chromu zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.
Niektóre osoby mają zwiększone zapotrzebowanie na chrom. Możemy zaliczyć do nich sportowców, a także usiłujących zrzucić zbędne kilogramy.
Chrom na odchudzanie – jakie tabletki wybrać?
Chrom jestem z często spotykanych składników suplementów diety stosowanych podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Pierwiastek bierz udział w wielu procesach przemiany materii, a także regulacji wrażliwości komórek na insulinę oraz metabolizmu węglowodanów i białek.
Najczęściej stosuje się go w postaci tabletek. Jaki chrom na odchudzanie wybrać? Szczególnie polecamy tabletki wymienione poniżej.
Chrom w tabletkach – jaki wybrać?
Trec Chromium – wspiera w szybszym wysmukleniu sylwetki
Essence Nutrition Chromium – pozytywnie wspomaga dietę redukcyjną
Scitec Chromium – zmniejsza apetyt i pozwala kontrolować ilość spożywanych pokarmów.
Czy warto stosować chrom na odchudzanie?
Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy doceniają właściwości chromu w diecie. Ten pierwiastek wspiera przyspieszenie efektów odchudzania.
Ma udział w procesach zwiększających wrażliwość komórek na insulinę, przyczynia się do regulowania poziomu cukru we krwi, zmniejsza apetyt na słodycze i niezdrowe przekąski.
Systematyczna suplementacja chromu usprawnia usuwanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Najlepsze rezultaty podczas redukcji można uzyskać, łącząc suplementację z odpowiednią dietą, pełnowartościowymi posiłkami i dobrze dobranym planem treningowym.
Niedobór chromu przyczynia się do poważnych skutków zdrowotnych. Ile występuje chromu w organizmie? Mimo tak małej ilości ten pierwiastek śladowy wpływa na szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele. Oto niektóre z nich, które są związane z procesem odchudzania:
- chrom bierze udział w kontroli glukozy we krwi,
- jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy,
- reguluje poziom cholesterolu we krwi,
- to element składowy enzymów trawiennych,
- wpływa na trawienie cukrów i białek,
- chrom bierze udział w procesach związanych ze spalaniem tkanki tłuszczowej,
- zmniejsza łaknienie.
Oczywiście sama suplementacja chromu nie wystarcza, by schudnąć. Pierwiastek ten często stanowi dodatek do suplementów diety pomocnych na redukcji i wraz z innymi składnikami usprawnia proces utraty zbędnych kilogramów.
Poza przyjmowaniem suplementu diety istotna jest także silna wola, by zrezygnować ze słodyczy lub zastąpić je zdrowszymi, mniej przetworzonymi przekąskami.
Uzupełnij wiedzę: Co jeść aby schudnąć?
Chrom nie tylko na odchudzanie?
Chrom organiczny często kojarzy się z odchudzaniem i utratą niechcianych kilogramów. Warto jednak zaznaczyć, że suplement diety jest pomocny nie tylko na redukcji.
Niedobór chromu w organizmie powoduje szereg komplikacji zdrowotnych. Takie braki mogą wystąpić szczególnie u osób unikających białka zwierzęcego. Jakie są objawy niedoboru chromu?
Niewystarczająca ilość chromu w diecie – objawy:
- bóle głowy,
- drażliwość,
- nudności,
- stany depresyjne,
- nerwowość,
- wahania nastroju,
- większe ryzyko wystąpienia chorób takich jak: miażdżyca, depresja, cukrzyca,
- problemy z koordynacją ruchową,
- stany lękowe,
- zmęczenie,
- brak energii,
- wypadanie włosów,
- kruchość paznokci,
- wypadanie włosów,
- wzrost poziomu cukru we krwi,
- wzrost poziomu cholesterolu we krwi.
Jaka jest bezpieczna dawka chromu? Dzienne zapotrzebowanie na chrom dorosłej osoby wynosi: 0,05-0,2 mg dziennie.
Zapotrzebowanie zwiększa się u sportowców, którzy intensywnie trenują. Suplement diety zawierający chrom powinien więc znaleźć się w diecie aktywnych, ciężko pracujących fizycznie, a także osób, które są na diecie wysokocukrowej, ponieważ z moczem wydalają więcej chromu.
Niedobór chromu często pojawia się u osób, które nadużywają alkoholu, mają dolegliwości nerek i układu trawiennego czy też intensywnie się odchudzają.
Skutki uboczne nadmiaru chromu
Nadmiar chromu podobnie jak niedobór może Ci zaszkodzić. Nie bez przyczyny mówi się, że “co za dużo, to niezdrowo”. Zbyt duże dawki chromu są toksyczne dla ludzkiego organizmu.
Prowadzą do powstawania zmian skórnych oraz narządowych, uszkodzenia nerek, płuc, wątroby, a także źle wpływa na działanie insuliny.
Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie chromu poprzez wdychanie. Niekiedy dzieje się tak w wielu gałęziach przemysłu – w garbarniach, w przemyśle metalurgicznym, chemicznym i budowlanym.
Jeśli Twoja dieta jest urozmaicona i dobrze zbilansowana, nie musisz obawiać się nadmiaru chromu.
W jakich produktach spożywczych występuje chrom?
- kakao,
- drożdże,
- strączki,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- owoce morza,
- sery żółte,
- sery pleśniowe,
- szpinak,
- pomidory,
- brokuły,
- banany,
- jabłka,
- pomarańcze.
Chrom na odchudzanie – jak pomaga w redukcji?
Jak chrom wpływa na odchudzanie? Jest on elementem składowym wielu enzymów trawiennych. Pomaga zapanować nad nagłymi napadami apetytu, zmniejsza chęć zjedzenia słodyczy i poprawia wrażliwość insulinową.
Badania dowodzą, że suplementacja chromu pomaga kontrolować łaknienie, a pierwiastek wpływa na poziom neuroprzekaźników. Co ciekawe, tabletki z chromem pomagają także zmniejszyć napięcie psychiczne i zwalczyć objawy depresji.
Jak widać, chrom jest pomocny nie tylko na redukcji – jego poziom powinna kontrolować każda osoba, której zależy na zdrowiu. Kontroluj ilość chromu w swojej diecie.
Sprawdź, czy jesz produkty zawierające ten pierwiastek. Jeśli należysz do grupy osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na chrom, przyjmuj go w postaci suplementacji.
Podobne artykuły:
- Tabletki odchudzające – czy istnieją skuteczne tabletki na odchudzanie?
- Ile magnezu dziennie przyjmować? Dzienne zapotrzebowanie na magnez
- Magnez i witamina B6 – dlaczego warto je połączyć?
- Skurcze mięśni nóg a niedobór magnezu
- Witaminy i minerały w diecie – jakie są i co dają?