Wykonywanie treningu cardio pozwala zwiększyć wydatkowanie energii w ciągu dnia. Dzięki temu możesz zoptymalizować spalanie tkanki tłuszczowej przy zachowaniu aktualnej kaloryczności diety. W świecie fitness możemy spotkać kilka opinii odnośnie umiejscowienia treningu cardio w ciągu dnia. Szczególnie dużo teorii powstało wokół wykonywania treningu na czczo. Czy jest przynosi on lepsze efekty?
Czy cardio na czczo lepiej spala tłuszcz?
Trening na czczo w formie aerobów został spopularyzowany przez kulturystów. Bardzo często są oni również trenerami personalnymi w związku z tym polecano tę porę na wykonywanie treningu osobom chcącym zgubić parę kilogramów. Najbardziej popularnymi porami na trening cardio:
- na czczo
- po treningu siłowym
- przed snem
Czy któraś z tych pór jest bardziej efektywna pod kątem spalania tkanki tłuszczowej? Przede wszystkim warto poznać mechanizm spalania tłuszczu i czerpania energii podczas energii.
Podstawową energią mięśniową jest glikogen, którego zapasy są uszczuplane podczas długich przerw między posiłkami. Dodatkowo zapasy glikogenu są zużywane podczas treningu i różnego typu aktywności fizycznej.
Przez wymienione czynniki efektywność treningu na czczo i wykonywania cardio po treningu siłowym jest duża. Po nocy, która trwa około 8 godzin zapasy glikogenu będą uszczuplone ze względu na długą przerwę od ostatniego posiłku, a poziom insuliny na niskim poziomie.
Trening na czczo efektywnie wpłynie na spalanie tkanki tłuszczowej. Natomiast równie dobrą porą na aeroby jest pora potreningowa. W tym przypadku nasze zapasy glikogenu zostaną uszczuplone, poprzez wykonanie ćwiczeń siłowych, a wyrzuty insuliny nie występują ze względu na długą przerwę od posiłku.
Dzięki temu spalanie tkanki tłuszczowej może przebiegać efektywnie. Istnieją badania naukowe, które wskazały że trening na czczo w minimalnie większym stopniu przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Natomiast różnice nie były znaczące w porównaniu do innych pór.
Jak spalić tłuszcz z brzucha robiąc cardio?
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że nie ma możliwości miejscowego spalania tkanki tłuszczowej. Nie da się w pierwszej kolejności spalić tłuszczu z brzucha, a następnie z innych partii. W treningu cardio najważniejszy jest czas, jaki na niego poświęcamy oraz intensywność ćwiczeń.
Jednym z najczęstszych błędów jest planowanie za dużo jednostek treningu cardio pod wpływem dużej motywacji. Zaplanuj na przykład 3 jednostki treningu po 30 minut i zwiększaj ilość lub częstotliwość dopiero w momencie stagnacji.
Osoby początkujące bardzo często pytają co jest najlepsze? Rowerek, bieżnia, orbitrek, schody? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ aby spalać tkankę tłuszczową należy utrzymywać tętno na poziomie 65-70% tętna maksymalnego.
To czy osiągniemy to przy pomocy danej maszyny cardio już pozostaje naszym wolnym wyborem. Wykonuj trening w taki sposób, aby dawał Ci radość i satysfakcję.
Sprawdź także: Ćwiczenia aerobowe w domu
Trening cardio na spalanie tłuszczu
Spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się mniej więcej równomiernie z całego ciała, lecz każdy z nas ma bardziej oporne partie i miejsca, gdzie tkanka tłuszczowa odkłada się nieco bardziej. Tutaj rolę odgrywa przede wszystkim genetyka.
Trening cardio pozytywnie wpłynie na tempo i efekt spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ wpływasz na zwiększenie wydatkowania kalorii i pogłębienie deficytu kalorycznego. Przez co możesz zauważyć spadek masy ciała.
Aby trening cardio był efektywny musisz skupić się na trzech aspektach, które są istotne pod kątem spalania tłuszczu:
- długość treningu
- intensywność treningu
- pora treningu
Zarówno zbyt krótki, jak i mało intensywny trening nie przyniesie zadowalających efektów. Raczej nie wykonuje się wysiłku aerobowego krócej niż 20 minut. Podczas treningu cardio powinniśmy pracować w przedziale 60-70% tętna maksymalnego.
Wzór na tętno maksymalne:
220-wiek (od wartości należy wyznaczyć przedział 60-70%)
Ostatnim aspektem jest czas treningu, który jest bardziej złożoną kwestią
Trening na czczo czy po posiłku?
Jeśli chcesz efektywnie spalać tkankę tłuszczową i osiągnąć sylwetkę z zarysem mięśni to pora treningu ma znaczenie. Najbardziej popularne umiejscowienie aerobów w ciągu dnia to:
- trening na czczo
- cardio po treningu siłowym
- cardio przed snem
Każda pora będzie dobra jeśli zadbasz o to, by Twój glikogen mięśniowy był uszczuplony i nie występowały wyrzuty insuliny. Stąd duża efektywność treningu na czczo. Natomiast jeśli nie lubisz trenować zaraz po przebudzeniu to pora potreningowa lub przed snem będzie równie efektywna.
Błędem, który jest często popełniany przez osoby początkujące to trening cardio bezpośrednio po posiłku. W naszym organizmie poziom insuliny będzie wysoki, a glikogen uzupełniony dzięki spożytym węglowodanom.
W celu spalania tkanki tłuszczowej warto zadbać przede wszystkim o długość i intensywność treningu.
Kolejnym aspektem wartym uwagi jest pora wykonywania ćwiczeń. Jej dobór jest kwestią indywidualną, a efekty możesz osiągać wykonując trening rano, po południu czy wieczorem. Warunkiem jest zadbanie o odpowiednie warunki hormonalne organizmu.
Wybierz taką formę treningu cardio, którą lubisz. Każda z nich będzie efektywna jeśli osiągniesz odpowiednie tętno.
Przeczytaj także: Kawa na czczo przed treningiem
Podobne artykuły:
- Prawda na temat cardio i spalania tkanki tłuszczowej
- Biegać na czczo czy po śniadaniu?
- 4 mity dotyczące treningu w okresie redukcji tkanki tłuszczowej
- 5 mitów na temat odchudzania kobiet
- Co jeść po cardio a co przed treningiem?