WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

12 wskazówek jak zwiększyć koncentrację

zmęczony mężczyzna szuka sposobu jak zwiększyć koncentrację

W obecnych czasach wiele osób zmuszonych zostało do przejścia na popularne ostatnio tak zwane i funkcjonowanie ”zdalne”. Dorośli wykonują (bądź starają się wykonywać) swe obowiązki zawodowe sprzed ekranu komputera. Z kolei dzieci, młodzież i studenci często po raz pierwszy w życiu zderzają się ze zdalnym nauczaniem. Choć dla wielu z nas jest to swojego rodzaju wygoda, dla równie dużej grupy system taki zupełnie nie sprawdza się na co dzień.

Czynniki odwracające uwagę, ”pokusy” czy krzątający się domownicy. Dla każdego, kto już wcześniej zastanawiał się jak zwiększyć koncentrację dziś mogą to być przeszkody nie do przeskoczenia.

Warto zatem zastanowić się w jaki sposób poprawić możemy efektywność naszej pracy. Jak wpłynąć na pracę mózgu i zwiększyć skupienie, zanim znajdziemy się na dywaniku (online) u przełożonych, bądź oblejemy egzaminy na studiach, czy w szkole? Poznaj wskazówki – na całe szczęście sprawdzonych metod nie brakuje!

Jak zwiększyć koncentrację?

1. Zadbaj o odpowiednią jakość snu

  • Staraj się trzymać stałe pory budzenia się i zasypiania,
  • Zrezygnuj z ”naświetlania się” światłem z telefonu, komputera i telewizora,
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę i świeżość powietrza w sypialni.

Wszystko to ma ogromny wpływ na naszą regenerację, która przebiegając pomyślnie pozwoli nam na pracę umysłu na pełnych obrotach od samego rana!

2. Stwórz optymalne warunki pracy – eliminuj czynniki odwracające uwagę

Choć na krótki czas postarajmy się o zapewnienie sobie odpowiednich warunków do wykonania obowiązków zawodowych czy nauki.

Prawdopodobnie wykorzystamy go znacznie lepiej, niż wiele godzin z włączonym telewizorem, odpisywaniem na wiadomości i rzucaniem zabawki aportującemu psu.

3. Nie pracuj będąc głodnym

Pamiętajmy, by nie siadać do pracy umysłowej w momencie odczuwania głodu już przed jej rozpoczęciem. Skutecznie nie pozwoli nam to na zachowanie poziomu wysokiej koncentracji i uwagi na stojących przed nami zadaniach.

Ważne również, by ”paliwa” nie brakowało w naszym mózgu – od tego także zależy czy będzie w stanie działać na 100% swoich możliwości.

4. Zrezygnuj z alkoholu i używek

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że dobra impreza choć czasem wskazana, zdecydowanie osłabia zdolność koncentracji następnego dnia. Unikajmy zatem albo obowiązków umysłowych co najmniej dobę po spożywaniu większej ilości alkoholu, albo… unikajmy alkoholu, gdy przed nami obowiązki.

5. Wyjdź na świeże powietrze

Niezwykle ważne jest odpowiednie dotlenienie naszego organizmu. Warto zatem przed przystąpieniem do nauki wyjść na zewnątrz, zrobić krótki trening, pobiegać bądź przespacerować się. Zadbajmy także od przewietrzenie pomieszczenia w którym zamierzamy pracować umysłowo.

6. Nie odkładaj obowiązków na później

Niezależnie czy jest to nauka, czy praca – starajmy się nie odkładać jej bez przerwy na ostatni moment, gdy zmęczenie innymi czynnościami (choćby nawet było to spędzenie całego dnia na kanapie ze smartfonem w ręku) sięga zenitu.

Zastanówmy się, w jakim okresie dnia nasz umysł jest najbardziej wypoczęty i pełen świeżości, a zdolność koncentracji i zapamiętywania na najwyższym poziomie. Przyjemności mogą zaczekać, na nie zawsze przyjdzie czas i ochota!

7. Dostarczaj właściwe ilości omega 3

Badania poszukujące najlepszych metod na poprawę pamięci, a także odpowiadających na pytanie jak zwiększyć koncentrację wielokrotnie dowiodły, że kluczowy wpływ mają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Szczególnie istotną rolę dla naszego skupienia, funkcji poznawczych i zapamiętywania pełnią kwasy DHA i EPA, które zawiera omega.

8. Pamiętaj o witaminie E

Dzięki niej bardzo znacząco zwiększa się ilość tlenu trafiająca do mózgu, co także przyczynia się do efektywniejszej jego pracy i poprawy koncentracji oraz pamięci.

Witamina E jest także silnym antyoksydantem chroniącym nas przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników.

Znajdziesz ją m.in. w orzechach oraz olejach roślinnych, a także jako dodatek do suplementów omega-3.

9. Zadbaj o właściwe odżywianie

Nie jest żadną nowością, iż posiłek ciężkostrawny, wywołujący uczucie pełności i wzdęcia oraz usypiające nas poprzez wahania poziomu glukozy przekąski wysokocukrowe bez wątpienia utrudniać będą zdolność koncentracji. Postawmy zatem na danie zdrowe, lekkie i zbilansowane.

Słyszałeś, że istnieje dieta usprawniająca funkcje umysłowe?
Sprawdź: Dieta Mind – jak poprawić pracę mózgu?

10. Włącz do suplementacji różeniec górski

Nazywany także Rhodiola rosea jest ciekawym suplementem (bądź składnikiem suplementów) wspierających zdolność koncentracji. Różeniec górski ma znakomity wpływ także na samopoczucie – dodaje energii, sił witalnych chęci do działania. Stosowany jest również w celu redukcji poziomu stresu oraz minimalizowania jego negatywnych skutków.

11. Dostarczaj witaminy z grupy B

Wpływają one przede wszystkim na prawidłową pracę układu nerwowego, bez czego o skutecznej koncentracji i dobrej pamięci możemy zapomnieć.

Niacyna (B5), tiamina (B1) czy witamina B6 i B12:

  • pozwalają osiągnąć większe skupienie
  • oddalają uczucie znużenia oraz zmęczenia
  • wpływając na metabolizm dodają sporą dawkę energii

Witaminy z grupy B znajdziesz w pełnoziarnistych produktach, a także podrobach, jajach, czy warzywach lub suplementach diety.

12. Wzbogać swoją dietę o żeń-szeń

Długa lista zalet żeń-szenia sprawia, że wydaje się być on suplementem dobrym niemal dla każdego. Bez wątpienia jest także strzałem w dziesiątkę dla osób zastanawiających się jak poprawić koncentrację i pamięć.

Żeń-szeń działa także pobudzając w przyjemny sposób, pozwalający na długotrwałe utrzymanie koncentracji i chęci do działania.

Jak poprawić koncentrację i pamięć?

Widzisz zatem, że z problemem dotyczącym osłabionej koncentracji możemy walczyć i wygrać. Jest wiele metod, z których niektóre należałoby wprowadzić natychmiast (jak choćby wysypianie się i nieco lepsza dieta), inne natomiast można testować i sprawdzać samodzielnie ich rezultaty (np. różeniec górski, żeń-szeń).

Bez wątpienia każdy znajdzie sposób dla siebie, który pomoże mu efektywniej pracować swoim mózgiem – zarówno w celach zawodowych, jak i edukacyjnych.


Podobne artykuły:

Michał Kusyk

Michał Kusyk - dietetyk, trener z ponad dziesięcioletnim stażem w zawodzie. Były reprezentant Polski w kulturystyce klasycznej z licznymi sukcesami na arenie międzynarodowej i krajowej. Dziś zawodnik futbolu amerykańskiego w drużynie Tytani Lublin, trener wielu sportowców oraz właściciel Dziecięcego Centrum Odchudzania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *