Budowanie masy mięśniowej to cel większości mężczyzn trenujących na siłowni. Wygląd ciała i estetycznie zarysowana sylwetka stają się również celem aktywnych Pań. Dawniej siłownia kojarzyła się ze zrzucaniem wagi i godzinami cardio. Dzisiaj świadomość treningu i kanony pożądanej sylwetki zmieniły się na tyle, że okresy budowania mięśni nie są obce w procesie budowy naszego ciała.
Panowie dążą do pełnej klatki piersiowej, szerokich barków i imponujących ramion, natomiast panie do zarysowanych mięśni nóg i jędrnych pośladków.
Jak szybko rosną mięśnie?
Budowa masy mięśniowej to długi i mozolny proces. Dużo łatwiej spalić zapasy tkanki tłuszczowej niż zbudować mięśnie. Paradoksalnie proces utraty tłuszczu jest szybszy od przyrostów mięśni mimo, że tak dużo osób narzeka, że nie może schudnąć.
Tempo wzrostu masy ciała jest różne i zależy od naszego stażu i wytrenowania. Jeśli trening siłowy jest dla Ciebie czymś nowym to efekty przyrostu mięśni zauważysz bardzo szybko. W równie szybkim tempie będzie rosła siła mięśniowa. Oba aspekty oczywiście są pożądane w treningu i działają na siebie pozytywnie.
Większy problem zaczyna się, gdy jesteś osobą zaawansowaną i Twój potencjał budowania masy mięśniowej w dużej mierze został już wykorzystany. Musisz wtedy bardzo mocno “kombinować” na treningu, by zbudować każdy gram mięśni. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe po osiągnięciu pewnej ilości stażu. Po prostu nie nastawiaj się na tak szybkie efekty budowania mięśni jak na początku.
Czytaj więcej: Ile trwa budowa masy mięśniowej?
Od czego zależy tempo przyrostów?
Budowa tkanki mięśniowej to skomplikowany proces, który zależy od wielu czynników. Jeśli zaniedbamy choć jeden z nich może być ciężko o jakikolwiek przyrosty mięśni.
Na co zwrócić uwagę, aby efekt rozwoju sylwetki był zadowalający?
- DIETA NA MASĘ – jest to kluczowy element, dzięki któremu rosną mięśnie. Bez nadwyżki kalorii, czyli spożywania nieco ich nieco więcej niż wynosi zapotrzebowanie. Podaż kalorii, które musisz spożywać podziel na odpowiednią ilość posiłków z pełnowartościowym źródłem białka, węglowodanów i tłuszczy. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości podaży wody w ciągu dnia. W końcu nasze mięśnie składają się w 70% z wody.
- ĆWICZENIA NA MASĘ (TRENING SIŁOWY) – jest konieczny, aby mógł wystąpić przyrost mięśni. Należy pamiętać, że Twój trening wymaga progresji, ponieważ mięśnie wymagają coraz silniejszego bodźca na treningu. Możesz ją osiągnąć poprzez używanie większego ciężaru, wykonanie większej ilości powtórzeń lub większej ilości serii.
- REGENERACJA – odpoczynek i optymalna ilość snu to właśnie moment, kiedy rosną mięśnie. Brak odpowiedniej regeneracji niestety bardzo mocno hamuje przyrost mięśni. Jeśli masz bardzo intensywne tempo życia, możesz nieco polepszyć regenerację poprzez stosowanie odpowiednich suplementów.
Poznaj więcej: Najlepsze suplementy na zwiększenie masy mięśniowej
Ile czasu potrzeba na zbudowanie większej masy mięśni?
Zostało już zaznaczone, że proces budowania tkanki mięśniowej wymaga sporo czasu i konsekwencji w treningu. Wbrew pozorom nasz organizm nie dąży do dużej masy mięśniowej, ponieważ duża ilość tkanki mięśniowej wymaga dużo energii do jej utrzymania. Mowa tutaj o ponad przeciętnej ilości mięśni. Wtedy zapotrzebowanie na podaż energii, a w szczególności białka i węglowodanów jest bardzo duże.
Czas na zbudowanie mięśni to nie jest kwestia kilku dni, tygodnia, miesiąca. Przyrost mięśni to bardzo mozolny czas, który wymaga nie mniej pracy niż redukcja tkanki tłuszczowej.
Bez wątpienia osoby początkujące mogą liczyć na szybszy przyrost mięśni w ciągu takiego samego czasu niż osoby bardziej zaawansowane. Nieznany bodziec dla organizmu jakim jest trening siłowy przynosi szybsze efekty.
Osoby bardziej zaawansowane mogą liczyć na tempo przyrostu mięśni rzędu 0,5 do 1 kilograma w skali miesiąca.
Czy jest to dużo? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.
Jak przyspieszyć budowanie masy?
Jeśli trzymasz się założeń diety nastawionej na budowanie mięśni i trenujesz regularnie na siłowni pamiętając o zwiększaniu intensywności to jest możliwość, aby nieco przyspieszyć osiągane efekty.
Warto zwrócić uwagę na suplementy, które będą miały pozytywny wpływ na twoje mięśnie:
- kreatyna – jeden z najbardziej skutecznych suplementów mających wpływ na tempo budowania mięśni. Warto spożywać dziennie około 5g kreatyny – przykładowo monohydratu, aby nasz organizm miał lepsze środowisko do wzrostu mięśni.
- gainer – jeśli Twoja dieta wymaga spożywania wielkiej ilości kalorii, aby zbudować nadwyżkę kaloryczną, to warto postawić na białko lub w przypadku drobniejszej budowy ciała odżywkę węglowodanowo – białkową (gainer). W łatwy sposób dostarczysz wiele kalorii nie obciążając układu pokarmowego.
Mięśnie nie rosną szybko co potwierdza staż treningowy niektórych osób na siłowni. Niestety, aby osiągnąć zauważalny progres musimy zadbać o kilka kluczowych aspektów. Zaniedbanie jednego z nich mocno ogranicza tempo przyrostów masy mięśniowej.
Warto zauważyć, że zbudowane mięśnie można również stracić poprzez zaprzestanie treningu lub założeń diety. Dlatego nie bez powodu mówi się, że budowanie sylwetki to nie tylko cel, ale styl życia. Jeśli treningi sprawiają Ci radość i satysfakcję, a dietę potrafisz dostosować pod swój harmonogram dnia to prędzej czy później dojdziesz do wyznaczonego celu. Bez względu na to ile czasu zajmie osiągnięcie zamierzonego efektu.
Podobne artykuły:
- 10 najlepszych ćwiczeń na masę mięśniową
- Jak zbudować masę mięśniową bez tłuszczu?
- Jak rosną mięśnie – co wpływa na rozrost mięśni?
- Jak zbudować masę do wakacji?
- Jak przyspieszyć wzrost mięśni? Najlepszy trening na masę mięśniową