WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy mając nietolerancję laktozy można stosować odżywki białkowe?

mężczyzna pije białko z laktazą

Z problemem nietolerancji laktozy boryka się wiele osób. Wielu z nich mając świadomość mlecznego pochodzenia większości odżywek białkowych kategorycznie z nich rezygnuje. Czy słusznie?

Laktaza a trawienie białek mlecznych

Laktoza jest dwucukrem występującym przede wszystkim w produktach mlecznych. Złożona jest z glukozy i galaktozy, których wiązanie po spożyciu musi zostać rozerwane by w prawidłowy sposób przejść przez kolejne etapy trawienia.

Do tego celu organizm potrzebuje enzymu jakim jest laktaza. Największą jego aktywnością możemy cieszyć się tuż po urodzeniu, gdyż właśnie w pierwszych latach życia jest on człowiekowi najbardziej niezbędny ze względu na konieczność trawienia mleka matki. Kiedy to dziecko kończy etap karmienia piersią, aktywność laktazy z każdym rokiem wyraźnie maleje.

  • Gdy poziom enzymu niezbędnego do strawienia większych ilości laktozy spada do poziomu zbyt niskiego, mówimy o hipolaktazji, znanej szerzej jako nietolerancja laktozy.
  • Rzadko się jednak zdarza, by aktywność laktazy była zerowa – każdy z nas ma jej pewną ilość, co pozwala na bezproblemowe przejście przez układ pokarmowy określonej dla danej osoby porcji np. mleka.

Tutaj dochodzimy do wniosku, że nietolerancja laktozy nie wymaga od nas całkowitej eliminacji produktów mlecznych, a jedyne ich ograniczenie do ilości która nie wywołuje problemów ze strony układu pokarmowego czy innego dyskomfortu.

Szacuje się, że u osób z hiperlaktazją nawet trzy porcje laktozy dziennie w granicach 5-10g nie wywołują żadnych negatywnych dolegliwości. Łatwo zatem stwierdzić, że choć większość dostępnych odżywek białkowych nie będzie dobrym wyborem, istnieją takie które z powodzeniem możemy włączyć do codziennego jadłospisu!

Czytaj więcej: Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy oraz dieta bez laktozy

Które odżywki będą dobrym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy?

odżywki białkowe

Jak już wiemy, skupić tutaj należy się na zawartości problematycznego dwucukru w danym produkcie i przeliczyć jego ilość w porcji jaką będziemy spożywać.

Z góry skazane na porażkę są tutaj koncentraty białka serwatki (choć nie wszystkie, o czym powiemy na sam koniec) – zawierają w swoim składzie zazwyczaj około 70-85g białka, a tym samym sporą ilość cukru – właśnie tam znajdziemy laktozę. Jakie zatem rodzaje odżywek białkowych będą odpowiednie?

Izolat białka serwatki (WPI)

formotiva - białko WPI isolate
  • Rodzaj białka rozwiązujący problem u zdecydowanej większości osób z nietolerancją laktozy.
  • Podczas produkcji izolatu producenci dążą do obniżenia zawartości węglowodanów oraz tłuszczów w odżywce, a tam samym odnajdziemy w nich również znacznie mniej laktozy.
  • Zazwyczaj wartość ta waha się pomiędzy 2 a 4g cukru na 100g, zatem ilość jaka nie powinna wywoływać najmniejszych problemów układu trawiennego.
Kup Formotiva WPI w sklepie Budujmase.pl

Hydrolizat białka serwatki (WPH)

hydro whey - wph
  • Nieco bardziej zaawansowanym produkt.
  • Stworzony przede wszystkim jako źródło protein o niemal natychmiastowym czasie wchłaniania, idealne po treningu jako szybkie uzupełnienie aminokwasów bez obciążania układu pokarmowego.
  • Zaletą dla osób z niedoborem laktozy będzie jej minimalna ilość w białkach typu WPH, a co za tym idzie brak przeciwwskazań do stosowania jej bez większych ograniczeń (poza ceną, która niestety jest w przypadku hydrolizatu zdecydowanie najwyższa w porównaniu do innych odżywek białkowych).
Kup BioTech Hydro Whey Zero w sklepie Budujmase.pl

Białka roślinne

Czy mając nietolerancję laktozy można stosować odżywki białkowe?
  • Jeśli problem nadal się utrzymuje (warto wtedy skonsultować czy nasze dolegliwości na pewno dotyczą nietolerancji laktozy, a nie np. alergii na białka mleka), warto rozważyć zastosowanie odżywek białkowych pochodzenia roślinnego.
  • Mają one całą rzeszę przeciwników, jednak są też z powodzeniem stosowane przez coraz silniejszą grupę osób wykluczających produkty odzwierzęce.
  • Bez wątpienia proteiny tego typu będą bardzo dobrym wyborem dla osób, którym ciężko dostarczyć odpowiednią ilość białka w codziennej diecie.
Kup Trec Soy Protein Isolate w sklepie Budujmase.pl

Sprawdź także: Enzymy trawienne w odżywce białkowej – czy mają sens?

Czy są odżywki białkowe z dodatkiem laktazy?

Od jakiegoś czasu na rynku pojawia się także coraz więcej odżywek z dodatkiem enzymu, z którego niedoborem zmaga się część z nas – laktazy. Dzięki tej drobnej zmianie, zupełnie wykluczamy problemy trawienne po spożyciu laktozy znajdującej się w składzie danego suplementu, a tym samym możemy cieszyć się z zaspokojenia potrzeb organizmu i zapewnienia wysokiej jakości budulca dla naszych mięśni.

Formotiva Muscle Brick Whey z dodatkiem laktazy

Czy mając nietolerancję laktozy można stosować odżywki białkowe?Formotiva Muscle Brick Whey to wysokiej jakości koncentrat białka serwatki, który poza dość niską jak na tego typu odżywkę ilością węglowodanów zawiera laktazę o tak zwanym stopniu aktywności enzymu wskazaną jako 4500FCC (Food Chemical Codex) na 35 gramową porcję. Ilość ta mogłaby z powodzeniem strawić dwukrotnie więcej laktazy niż zawiera Muscle Brick Whey, zatem mamy gwarancję skutecznego działania odżywki bez nieprzyjemnych skutków jakie zwykle towarzyszą po spożyciu produktów mlecznych.

Muscle Brick Whey 700g Muscle Brick Whey 1000g Muscle Brick Whey 2100g

Odżywki białkowe, także możliwe do stosowania przy nietolerancji laktozy znajdziesz w sklepie budujmase.pl 🛒

Nietolerancja laktozy bez wątpienia nie jest wyrokiem, skazującym na niedobór białka, ani też wmuszanie w siebie kolejnej porcji mięsa bądź ryb. Dzisiejszy bogaty rynek daje możliwości ogromnego wyboru, dzięki czemu także osoby borykające się z hipolaktazją bez trudu znajdą także odżywkę proteinową odpowiednią dla siebie.


Podobne artykuły:

Michał Kusyk

Michał Kusyk - dietetyk, trener z ponad dziesięcioletnim stażem w zawodzie. Były reprezentant Polski w kulturystyce klasycznej z licznymi sukcesami na arenie międzynarodowej i krajowej. Dziś zawodnik futbolu amerykańskiego w drużynie Tytani Lublin, trener wielu sportowców oraz właściciel Dziecięcego Centrum Odchudzania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *