Od dawna planowałeś zmiany i w końcu postanawiasz, że dziś zaczynasz ćwiczyć. Chcesz poprawić sylwetkę i zrzucić zbędne kilogramy. Jednak wciąż zastanawiasz się, czy trening w domu ma sens. Jak często wykonywać ćwiczenia w domu i ile powinny trwać? Poznaj odpowiedzi na te pytania i ciesz się efektami, jakie przyniosą ćwiczenia bez sprzętu.
Trening w domu – korzyści i możliwości
Wiele osób zastanawia się, czy trening w domu jest skuteczny? W internecie możemy znaleźć mnóstwo propozycji na ćwiczenia w domu, ale czy pokazywane efekty rzeczywiście powstały bez użycia ciężarów? Taka aktywność może stanowić wyzwanie, ale z pewnością przysparza wielu korzyści. Oto kilka z nich:
Prywatność i własna przestrzeń
W domu czujemy się swobodnie i komfortowo. Nikt nas nie ocenia, nie musimy dzielić się sprzętem czy czekać w kolejce pod prysznic. Włączamy ulubioną muzykę i ćwiczymy tak długo, jak tylko chcemy.
Oszczędność pieniędzy
Trening w profesjonalnym klubie fitness wiąże się z zakupem karnetu. Jest to niemały wydatek, który często zniechęca początkujące osoby. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś, nie masz pewności czy polubisz taką formę spędzania wolnego czasu, dlatego ćwiczenia w domu pomogą Ci to ocenić.
Oszczędność czasu – brak dojazdów
Jeśli nie masz siłowni w pobliżu domu, z pewnością nie chcesz tracić czasu na dojazdy. Trening w domu możesz wykonać o dowolnej porze i gdy tylko masz na to czas.
Trening w domu ze sprzętem – co potrzebuje początkujący?
Trening w domu nie musi oznaczać ćwiczeń na dywanie czy twardej podłodze. Łatwo wtedy o odciski i siniaki. Zapewnij sobie dobry sprzęt, który umili ci ten czas. Będzie do zdecydowanie mniejszy wydatek niż karnet na siłownię. Jakie akcesoria będą potrzebne w przypadku osób początkujących?
Mata treningowa zapewni dobrą izolację od podłoża. Twarda i zimna podłoga nie jest najlepszą powierzchnią do wykonywania ćwiczeń. Komfort podczas treningu to postawa!
- Drążek do pociągania
Drążek do podciągania to urządzenie, które zajmuje niewiele miejsca, a może wzmocnić i wyrzeźbić twoje mięśnie w warunkach domowych. Dzięki zmianom techniki ćwiczeń zaangażujesz różne partie ciała. Podciąganie nachwytem wzmocni twoje plecy, a podchwytem – ramiona.
Piłka gimnastyczna to sprzęt, który daje dużo możliwości. Za jej pomocą możesz zaangażować wszystkie partie mięśniowe (w tym mięśnie głębokie). To wszechstronny przyrząd treningowy, który poprawia ruchomość stawów, równowagę, wzmacnia mięśnie kręgosłupa i zmniejsza napięcie nerwowe.
- Skakanka
Trening na skakance pozwala spalać aż 800 kalorii w ciągu godziny. W dodatku to świetna zabawa kojarząca się z dzieciństwem. Możesz także wykorzystać skakankę podczas rozgrzewki lub w formie ćwiczeń cardio.
Ćwiczenia w domu – jak często wykonywać?
Ilość domowych treningów zależy od twoich celów i intensywności ćwiczeń. Optymalna zalecana opcja to minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut, przy tętnie 120 uderzeń serca na minutę. Jeśli upragnionym celem jest utrata wagi, warto zadbać też o dietę uwzględniającą mniejszą ilość kalorii od naszego dziennego zapotrzebowania.
Jeśli planujesz ćwiczenia w domu 3 razy w tygodniu zadbaj, by nie następowały kolejno po sobie. Musisz zarezerwować sobie także czas na regenerację. Przykładowo zaplanuj trening domowy w poniedziałek, środę i piątek, albo wtorek, czwartek oraz sobotę.
Codzienne ćwiczenia mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, a jedynie szybko pozbawić Cię sił i motywacji. Ustal, kiedy masz czas dla siebie. Wyznacz konkretne godziny i skrupulatnie trzymaj się planu. Jeśli masz z tym problem, umów się na ćwiczenia w domu z kolegą lub członkiem rodziny.
Jeśli masz problem ze skomponowaniem planu możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy dostosują plan treningowy do Twoich oczekiwań i możliwości.
Trening w domu – ile powinien trwać?
Jaką ilość czasu poświęcić na ćwiczenia w domu? To sprawa indywidualna. Długość treningu uzależniona jest od możliwości i preferencji danej osoby, a także poziomu zaawansowania i planu treningowego. Optymalna wersja to 45 minut do 1 godziny. Ćwiczenia w domu muszą być dla Ciebie wyzwaniem. Staraj się nie robić zbyt długich przerw i zwracaj uwagę, by cały czas mieć podwyższone tętno.
Ćwiczenia bez sprzętu – trening w domu dla początkujących
Osoby początkujące mogą zauważyć szybkie efekty, wykonując ćwiczenia bez sprzętu. Taki trening siłowy opiera się na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Możesz w ten sposób zbudować muskularną sylwetkę oraz przyśpieszyć metabolizm i spalić tłuszcz.
Ćwiczenia bez sprzętu – zalety:
- spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- zapobieganie chorobom serca,
- przyśpieszanie metabolizmu,
- wzmocnienie mięśni,
- poprawa samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.
Podsumowanie
Czy trening w domu będzie skuteczny? To zależy tylko od Ciebie. Od teraz sam jesteś dla siebie trenerem. Zwróć uwagę na poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń. Stań przy lustrze i postaraj się wyeliminować błędy. Możesz wykonywać ćwiczenia bez sprzętu lub zapewnić sobie wyżej wymienione akcesoria do ćwiczeń.
I co najważniejsze nie zapominaj, że to czas dla Ciebie. Musisz odczuwać przyjemność z wykonywanego treningu. Z czasem zauważysz efekty i nie będziesz już w stanie przestać.
Wspomniane wcześniej sprzęty do ćwiczeń oraz inne akcesoria do treningu w domu kupisz w sklepie budujmase.pl 🛒
Podobne artykuły:
- Ćwiczenia w domu a trening na siłowni – czy efektywność jest ta sama?
- Trening w domu – najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu
- Trening FBW w domu bez sprzętu
- Najczęstsze błędy treningowe popełniane przez początkujących.
- 10 błędów, które najczęściej popełniamy w treningu domowym
Bez ćwiczeń w domu w dobie pandemii już dawno bym oszalał… Na szczęście można sobie poradzić bez siłowni 🙂