WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

GABA na sen i regenerację

GABA na sen i regenerację

GABA to neuroprzekaźnik, o którym nadal niestety wiemy nie wiele. Poznaj zatem odpowiedzi na pytania jaki wpływ na sen i regenerację mają suplementy zawierające GABA. Z czym warto połączyć kwas gamma-aminomasłowy oraz ile racji mają ludzie sceptycznie podchodzący do stosowania tego związku.

Czy stosowanie suplementu GABA ma sens?

GABA, inaczej kwas gamma-aminomasłowy jest to neurotransmiter pełniący funkcję swojego rodzaju hamulca dla naszego układu nerwowego. Jego działanie pozwala nam na uczucie odprężenia, uspokojenia i rozluźnienia.

Istnieje wiele sposobów na bezsenność czy regenerację po treningu, lecz dziś skupimy się właśnie na tym konkretnym związku budzącym wiele kontrowersji, a mianowicie wspomnianym kwasie gamma-aminomasłowym w skrócie GABA.

Co o działaniu GABA mówią opinie oparte na badaniach?

Każdy kto interesował się tematem suplementacji GABA i poszukiwał informacji na jego temat bez wątpienia zorientował się jak wiele opinii ma wydźwięk bardzo sceptyczny. Większość argumentów przeciw kwasowi gamma-aminomasłowemu dotyczy bariery krew-mózg, której GABA rzekomo nie jest w stanie przejść.

Oznacza to, że jego cząsteczka zwyczajnie nie jest w stanie przedostać się z krwiobiegu do mózgu. Zatem nie ma prawa także działać.
Badania mówią że transport ten rzeczywiście jest sporym wyzwaniem dla naszego organizmu. Nie oznacza to jednak że tego wyzwania nie podejmuje.

Faktem jest, że ilość GABA jaka przedostanie a się do mózgu zależna jest od wielu czynników, jednak w 90% przypadków jest ona zupełnie wystarczająca, by przyjmujący odczuwali efekty suplementacji – nawet w przypadku badań i eksperymentów z podawaniem części osobom placebo.

Jakie efekty daje suplement GABA?

zestaw na regenerację

Efekty te to przede wszystkim wejście w stan pełnego odprężenia. Wyczuwalne jest to, jak napięte mięśnie powoli przechodzą w stan regeneracji i rozluźniają się, a osoby zmagające się na co dzień z dużą ilością stresu i natłokiem myśli mogą zaznać wyciszenia.

Bez wątpienia skutkuje to nie tylko łatwiejszym zasypianiem, ale także snem bardziej ”efektywnym”. Szybciej wchodzimy w fazy głębokiego snu, dzięki czemu nawet po zbyt krótkim wypoczynku w normalnych warunkach, ten po suplementacji kwasem gamma-aminomasłowym odczuwać będziemy jako absolutnie wystarczający.

Kup Zestaw na regenerację w sklepie Budujmase.pl

Co warto dodać do suplementu GABA?

Ciekawym spostrzeżeniem w pewnych badaniach było to, że już sama suplementacja argininą pozwala na podniesienie poziomu GABA w mózgu. Dzieje się to na skutek zwiększenia ilości tlenku azotu w organizmie, co pozwala na lepszy transport kwasu gamma-aminomasłowego.

Zdecydowanie najskuteczniejszą opcją jest natomiast połączenie argininy z GABA, co potęguje efekt – aż dziesięciokrotnie w porównaniu do stosowania samego kwasu gamma-aminomasłowego. Podobnie zadziałać powinna również cytrulina, która występuje w dwóch formach.

Niezbyt sensowym połączeniem natomiast jest to z beta-alaniną oraz tauryną, które blokować mogą transport GABA do mózgu i tkanek – na całe szczęście w przypadku suplementacji mającej na celu poprawę jakości snu, łatwiejszego zasypiania i lepszej regeneracji, tych dodatków przed snem raczej i tak byśmy unikali.

Neuroprzekaźniki – receptory GABA

Bardzo dużo mówi się o tym jak trudny jest transport GABA z krwiobiegu do mózgu. Jak się jednak okazuje, działanie suplementu wcale nie jest jednoznacznie uzależnione od poziomu kwasu gamma-aminomasłowego w nim.

GABA posiada swoje receptory niemal w całym organizmie – w nadnerczach, jelitach, sercu czy wszystkich naczyniach krwionośnych.

Oznacza to, że działanie suplementu rozpoczyna się znacznie wcześniej, dzięki czemu nie tylko ilość jaka dostanie się do mózgu ma wpływ na to czy GABA rzeczywiście spełni rolę jaką oczekujemy decydując się na jej przyjmowanie.

GABA – suplement najlepszy na regenerację

GABA to rewelacyjny neuroprzekaźnik, który pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego. Wpływając na znacznie głębszą jakość snu, wspomaga w uzyskaniu lepszego komfortu psychicznego, a także dba o nasilenie produkcji hormonu wzrostu.


Podobne artykuły:

Paweł Zieliński

Ukończył biotechnologię farmaceutyczną na Politechnice Wrocławskiej. Tematyką odżywek i suplementów diety zajmuje się od wielu lat. Podobnie jak innymi tematami związanymi z aktywnym trybem życia. Wiedza i doświadczenie to podstawa każdej pasji!

Komentarze
  1. Jak tauryna moze blokowac transport GABy do mozgu ,skoro podobniez GABA i tak sie tam nie dostaje? 😉 A jesli jednak to na jakiej zasadzie sie to dzieje? Bo z tego co wiem to tauryna wlasnie aktywuje receptory GABA w mozgu……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *